PoliticalGraveyard.com
The Political Graveyard: A Database of American History
Montgomery County
Pennsylvania

Politicians who lived in Montgomery County

  Montgomery County (no city given):
 
  Montgomery County, 1800-1849: Joel K. Mann — John Matheys — James Paul — Benjamin Reiff — George Richards — George Weaver
  Montgomery County, 1850-1899: Henry R. Brown — William P. Cuthbertson — Jones Detwiler — Benjamin Frick — Daniel H. Gehman — Theodore M. Harrar — John J. C. Harvey — John G. Hersch — George C. Hollenbach — Isaac Hoyer — Joshua Y. Jones — F. M. Knipe — Thomas P. Knox — Henry W. Kratz — John Larzelere — James B. Law — John Linderman — Montgomery S. Longaker — Arthur D. Markley — Charles Moore — O. G. Morris — Samuel E. Nyce — Josiah S. Pierce — William A. Redding — Lewis Royer — John C. Smith — Philip Super — William Henry Sutton — John Thompson — John A. Wentz
  Montgomery County, 1900-1949: William L. Batt, Jr. — Frank Q. Bean — Frank P. Croft — Elias H. Gilbert — Isaiah R. Haldeman — Thomas B. Harper — Joseph Heacock — Anthony V. Kaiser, Jr. — Irwin W. Kehs — Harold G. Knight — Josiah M. Landis — George N. Leister — Grant R. McGlathery — Robert C. Miller — William H. Murphey — John D. Ortlip — John H. Rex — Algernon B. Roberts — Anna Van Skite — William W. Wadsworth — J. Ambler Williams
  Montgomery County, 1950-1999: Warren M. Ballard — Morton H. Fetterolf, Jr. — Forrest J. Henry — Robert P. Johnson — Henry J. Propert — Patrick T. Ryan
  Montgomery County, 2000-2021: Robert C. Wonderling
  Abington: Joseph M. Hoeffel
  Ambler: Robert H. Anderson — Lewis Biddle — John S. Buchanan — Joseph A. Buchanan — Phyllis F. Catz — J. William Ditter — Guy G. Gabrielson — Mike Gerber — M. Hallman — Analisa O'Connor — A. B. Stillwagan — Samuel Styer — John J. Troster
  Ardmore: Helen Berger — Martin Berger — Zachary Hoover — Orus Matthews — Edward Page, Jr. — Joseph N. Pew, Jr. — Maryam Phillips — Paul Scoles
  Ashbourne: John B. Stetson, Jr.
  Bala Cynwyd: Sarah Palmer Amos — Albert E. Clattenburg, Jr. — Marilyn Dogole — Susan M. Furey — Joseph Manko — Milton Shapp
  Bethayres: Henry W. Hallowell
  Blue Bell: Jay Cooke — Alma R. Jacobs — Robert Kerns — Joanne Olszewski
  Bridgeport: J. Aubrey Anderson — Chris Brennan — A. Griffith — G. W. Holstein — Joseph F. Lawless — Francis Lyle — J. H. Rowan — J. H. Trites — R. J. Welsh — Samuel G. Wilson
  Bryn Athyn: Barbara B. Acton — Raymond Pitcairn
  Bryn Mawr: Lynne Barrack — Harry P. Davis — George H. Earle — William S. Ellis — Gertrude S. Ely — Roger S. Firestone — Leigh Jackson — George M. Leader — Wayne MacVeagh — Marjorie Margolies-Mezvinsky — Frank C. P. McGlinn — Leslie A. Miller — Robert A. Rovner — Israel H. Supplee — Richard A. Tilghman — Harris Wofford
  Cheltenham: Joseph Bosler — Eric Prichard — John B. Stetson, Jr.
  Collegeville: Joseph W. Culbert — J. Truman Ebert — Henry R. Funk — Henry Ralph Graber — Horace Royer — Howard D. Rushong — Horace L. Saylor — Clarence W. Scheuren — Frederic W. Scheuren — J. E. Summers — James W. Sunderland — Lloyd H. Wood — William Yenser — George W. Yost
  Conshohocken: E. L. S. Blair — C. H. Brooke — John Casey — G. W. DeHaven — Joan Grohoski — John D. Hampton — Cyrus E. Hipple — J. Elwood Lee — James J. Mellon — Edward K. Williams
  Elkins Park: Frank G. Binswanger — Louis A. Hirsch — Sarah Morris — Jerrold V. Moss — Joan Sundheim
  Fairview Village: Harvey S. Plummer
  Flourtown: Willam A. Yeakle
  Fort Washington: Janet Minehart — Ann Weiss
  Freeland (now Collegeville): Frank M. Hobson
  Gilbertsville: James J. Moore
  Gladwyne: George Sullivan — Harleston R. Wood
  Glenside: Harry S. Macauley — Thomas B. Smith — John C. Weeks
  Gwynedd Valley: Ralph B. Strassburger
  Hatboro:
 
  Hatboro, 1800-1899: Charles Fetters — Gilbert Hay — Samuel Hogeland — Arthur D. Markley — John J. Marple — Charles C. McNair — John M. Moore — Jacob V. Reading — William L. Twining — Elijah O. Van Horn — John Van Pelt — Marthe H. Van Pelt — Charles Wakefield — Jesse N. Watson — Harrison Yerkes — Joseph B. Yerkes — Joseph B. Yerkes — Henry Zepp
  Hatboro, 1900-1999: Mary Coleman — William W. Costello — John S. Leidy — John J. Lynch — Clarence C. MacKenzie — James McGeehan — Henry J. Morris — Penrose Robinson — Liola R. Thoman — Jesse N. Watson — R. W. Williams — Alvin C. Winner
  Hatfield: Robert W. Godshall — Michael H. Malin — Frank E. Martin
  Horsham: William E. Donnelly
  Huntingdon Valley: Pam Levy — Livingston Satterthwaite
  Jenkintown:
 
  Jenkintown, 1800-1899: Samuel C. Conard — William Cottman — Edith Coughlin — Thomas Coughlin — Jacob Lukens Grant — Anna H. Griscom — Charles F. Hallowell — Charles Harper — William McCalla — Hugh A. O'Neill — Andrew J. Smith — Daniel Strawn — Albert L. Weak — Charles F. Wilson
  Jenkintown, 1900-1999: Arnold Abbott — Thomas J. Barry — Edwin H. Bellis — Richard Chapman — Bernard A. Devlin — Thomas J. Donnell — Wilmot E. Fleming — William H. Fretz — Harry Fritsch, Jr. — Michael Giardino — Anna H. Griscom — Marcel L. Groen — Richard C. Jockers — James J. Martin, Jr. — Raymond Pitcairn — Frank J. C. Smith — Bernard S. Weiss — James J. Wonderly
  Jenkintown, 2000-2021: Lawrence Curry — Marcel L. Groen — Nathan I. Kleinman — Allyson Y. Schwartz
  King of Prussia: Renee Amoore — Jacqueline D. Barnes — Connie Williams
  Lafayette Hill: Philip J. Berg — Katherine Young — Wendell W. Young III
  Lansdale: Grover C. Albright — Frank J. Barndt — Elwood K. Bean — Richard M. Bitner — Floyd K. Brenninger — Frank Custer — Oliver M. Evans — Earl M. Frick — Helen B. Frick — William H. Fuhr — David S. Heebner — William D. Heebner — A. B. Hickman — Edwin G. Holl — Horace E. Jenkins — Joseph E. Jennings — John Kindig — Michael McMonagle — David Orr — Russell B. Pool — Henry D. Ruth — Richard S. Schweiker — Pierre A. Sutton — John W. Taylor
  Linfield: Harvey Christman
  Lower Gwynedd: James R. Matthews
  Lower Merion Township: John T. Durnin — Edred J. Pennell — Ruth Glenn Pennell — Wilfred H. Schoff — Fletcher W. Stites — Mary Winsor
  Melrose Park: Harry Lombardo — Nancy Schuster
  Merion: Milton Shapp
  Merion Station: William L. Blum — Lee A. Casper — Robert Levin — Marjorie Margolies-Mezvinsky
  Narberth: Mark L. Alderman — Sue Alderman — Russell S. Basler — Matthew F. Callahan — Sterling M. Chain — Edward S. Haws — Joseph L. Kelley — Joseph L. Kelley, Jr. — Eliza Ketcham — Elizabeth H. Ketcham — George W. McCauslin — Carl B. Metzger — Joseph Mollincaux, Jr. — J. Bertram Nesper — Frederick C. Patten — James C. Shea — Emma Smith — Fletcher W. Stites
  Norristown:
 
  Norristown, 1800-1899: Joseph Fornance — John Freedley — J. V. Gotwalts — James Hooven — J. P. Hale Jenkins — Philip S. Markley — John McNair — J. Roberts Rambo — Jonathan Roberts — John B. Sterigere — Irving P. Wanger
  Norristown, 1900-1999: Clayton H. Alderfer — Theodore Lane Bean — Merritt W. Bosler — James S. Boyd — Frank J. Bradley — Henry M. Brownback — William S. Buckland — George C. Corson — Russell E. Crawford — Joseph M. Crimmins — J. Phil David — Anson B. Evans — Joseph Knox Fornance — Morris Gerber — William R. Hendrickson — Nancy P. Highley — Charles Johnson — Mabelle M. Kirkbride — C. Tyson Kratz — John A. Longacre — William A. March — Charles D. McAvoy — Raymond A. Mensch — James W. Potter — John S. Quarry, Sr. — Charles Smith — Mervin G. Sneath — Irving P. Wanger
  Norristown, 2000-2021: Greg Scott
  North Wales: Lillian M. Barclay — Joan Nagel — Charles W. Quann — Carene Sanders
  Ogontz: Joseph Bosler
  Penllyn: Dick Gerber — Penny Gerber — Charles Edward Ingersoll — Joseph W. Wear
  Pennsburg: Dorothy W. Wood
  Perkiomen Bridge (now Collegeville): Edward Evans, Jr. — Frank M. Hobson — Albert Longaker — David Longaker — John G. Schivenk — George Yost
  Perkiomenville: Kathryn A. Gottschalk — Willard C. Hetzel
  Plymouth Meeting: Evelyn S. Oates — Herman Wooden
  Port Kennedy: John W. Eckman
  Pottstown: William P. Bach — Robert Conner — Leo Eschback — Elizabeth N. Evans — Jesse R. Evans — John B. Evans — Janet Garner — J. B. Hartenstine, Jr. — Bessie M. James — John K. Klink — Edward J. Lafferty — Curtis Miller — J. Elmer Porter — Adolph Printz — Matthias Richards — Henry D. Saylor — Irma Schwoyer — William P. Young
  Rosemont: John R. Brooke — Blanche B. Browning — Benjamin F. James — Alba B. Johnson — Thomas J. Mangan — Drew J. T. O'Keefe — Samuel M. Vauclain — Anne V. S. Wilson
  Royersford: Mary S. Anderson — Charles A. DeHuff — Eugene C. Dinnocenti — Addison Eppehimer — Carolyn Fetterolf — David Gow — John U. Isett — Lloyd E. Johnson — Ralph H. Landes — George W. Lee — Dora H. Matthews — Edgar Matthews — Eileen M. G. McCaul — John S. Morey, Jr. — Morris R. Peterman — Albert R. Saylor — Daniel Schwenck — Reuben Winter — Wilbert E. Wunder
  Rydal: Joshua D. Shapiro — Elizabeth G. Zeidman
  Sassamansville: Harvey Tagert
  Schwenksville: Drew Lewis
  Shoemakertown (now Ogontz): Joseph Bosler
  Souders Station (now Souderton): William B. Slifer — William Souder
  Souderton: Robert Asher — Andrew B. Benner — Michael K. Bergey — Henry D. Detwiler — Enos A. Freed — Henry B. Freed — Reuben E. Gerhart — Harry A. Groff — Andrew E. Hiltebeitel — W. Lloyd Nace — Charles S. Romanoski — William K. Shellenberger — William B. Slifer — H. S. Souder — Wayne K. Wildonger — Milton D. Zendt
  Telford: Harold Hedrick — John M. Hiltebeitel — John M. Kuhn — John C. Moyer — Alexander Sellers — John D. Souder — Jacob S. Stover — Harry Z. Wampole — Francis S. Weisel — Frank G. Wile — Ernest B. Wolf — J. Harold Wolf — Jonathan B. Wolf — Oliver F. Wolf
  Trappe: Samuel Gross
  Upper Merion: W. Donald Zaik
  Upper Salford Township: John Z. Macomber
  Villanova: R. Lawrence Coughlin
  West Conshohocken: Sandra Schultz Newman
  West Norriton Township: Margaret M. Acker — Theodore Lane Bean
  Whitemarsh: Franklin Spencer Edmonds
  Willow Grove: Lorraine Dennis — Stewart J. Greenleaf — Edwin Hallowell — D. G. Holt
  Worcester: Alvin K. Rothenberger — Richard S. Schweiker — Richard S. Schweiker
  Wyncote: Christopher R. Booth — Gilbert Cox — Alma V. Lorimer — Mrs. Barclay H. Warburton
  Wyndmoor: Colleen S. Alexander
  Wynnewood: Walter H. Annenberg — John C. Bell, Jr. — Anthony Bevilacqua — Leigh Anne Clark — Alan Kessler — Gail E. Kessler — Murray Levin — Matthew H. McCloskey, Jr. — Samuel K. McConnell, Jr. — James C. McConnon — Barbara Schiffrin — Alexandra D. Toland
   See also Pennsylvania areas not assigned to counties.

"Enjoy the hospitable entertainment of a political graveyard."
Henry L. Clinton, Apollo Hall, New York City, February 3, 1872
The Political Graveyard

The Political Graveyard is a web site about U.S. political history and cemeteries. Founded in 1996, it is the Internet's most comprehensive free source for American political biography, listing 312,576 politicians, living and dead.
  The listings are incomplete; development of the database is a continually ongoing project.  
  Information on this page — and on all other pages of this site — is believed to be accurate, but is not guaranteed. Users are advised to check with other sources before relying on any information here.  
  The official URL for this page is: https://politicalgraveyard.com/geo/PA/MO-lived.html.  
  Links to this or any other Political Graveyard page are welcome, but specific page addresses may sometimes change as the site develops.  
  If you are searching for a specific named individual, try the alphabetical index of politicians.  
  More information: FAQ; privacy policy; cemetery links.  
  If you find any error or omission in The Political Graveyard, or if you have information to share, please see the biographical checklist and submission guidelines.  
Copyright notices: (1) Facts are not subject to copyright; see Feist v. Rural Telephone. (2) Politician portraits displayed on this site are 70-pixel-wide monochrome thumbnail images, which I believe to constitute fair use under applicable copyright law. Where possible, each image is linked to its online source. However, requests from owners of copyrighted images to delete them from this site are honored. (3) Original material, programming, selection and arrangement are © 1996-2019 Lawrence Kestenbaum. (4) This work is also licensed for free non-commercial re-use, with attribution, under a Creative Commons License.
Site information: The Political Graveyard is created and maintained by Lawrence Kestenbaum, who is solely responsible for its structure and content. — The mailing address is The Political Graveyard, P.O. Box 2563, Ann Arbor MI 48106. — This site is hosted by HDL. — The Political Graveyard opened on July 1, 1996; the last full revision was done on March 10, 2021.

Creative 
Commons License Follow polgraveyard on Twitter [Amazon.com]