PoliticalGraveyard.com
The Political Graveyard: A Database of American History
Oneida County
New York

Politicians who lived in Oneida County

  Oneida County (no city given):
 
  Oneida County, 1790-1799: Abel French — John Hall — Henry McNeil — David Ostrom
  Oneida County, 1800-1809: George Brayton — Joel Bristol — Levi Carpenter, Jr. — Samuel Chandler — David Coffeen — Jesse Curtis — James Dean, Sr. — Uri Doolittle — Abel French — John Hall — Thomas Hart — John Humaston — Joseph Jennings — John Lay — Henry McNeil — Aaron Morse — David Ostrom — Charles Z. Platt — John Storrs — Abraham Van Eps — Benjamin Wright
  Oneida County, 1810-1819: David I. Ambler — Josiah Bacon — Wheeler Barnes — George Brayton — Isaac Brayton — Joel Bristol — Abram Camp — Levi Carpenter, Jr. — Samuel Chandler — Erastus Clark — Jesse Curtis — George Doolittle — Uri Doolittle — Abijah Earll — Martin Hawley — Laurens Hull — John Humaston — George Huntington — Henry Huntington — John Lay — James Lynch — Newton Marsh — Henry McNeil — Roderick Morrison — David Ostrom — Richard Sanger — Theodore Sill — John Storrs — Nathan Townsend — Theor. Woodruffe
  Oneida County, 1820-1829: Joseph Allen — Gardiner Avery — Reuben Bacon — Aaron Barnes — John Billings — S. Sidney Breese — Winthrop H. Chandler — Russell Clark — Apollos Cooper — Uri Doolittle — Joseph Grant — Thomas H. Hamilton — Laurens Hull — Benjamin P. Johnson — Jesse Lynch — John Parker — David Pierson — John Ruger — Theodore Sill — Israel Stoddard — Reuben Tower — Henry Wager — Samuel Wetmore — Broughton White — Fortune C. White — Samuel Woodworth
  Oneida County, 1830-1839: Jesse Armstrong — Ichabod C. Baker — Reuben Bettis — Merit Brooks — Levi Buckingham — Dan P. Cadwell — Arnon Comstock — John I. Cook — John Dewey — Nathaniel Fitch — Lester N. Fowler — Russell Fuller — Henry Graves — John W. Hale — Henry Hearsey — Lemuel Hough — Ward Hunt — Pomroy Jones — William Knight — Rutger B. Miller — David Moulton — Amasa S. Newberry — Israel S. Parker — Jared C. Pettibone — Andrew S. Pond — Hiram Shays — Riley Shepard — Aaron Stafford — Israel Stoddard — James S. T. Stranahan — John Stryker — John F. Trowbridge — Daniel Twitchell — Squire Utley — David Wager — Fortune C. White — Amos Woodworth
  Oneida County, 1840-1849: Ichabod C. Baker — Andrew Billings — Merit Brooks — Nathan Burchard — Dan P. Cadwell — Abel E. Chandler — Justus Childs — Calvert Comstock — Chauncey C. Cook — Benjamin F. Cooper — Isaac Curry — Calvin Dawley — Nelson Dawley — John Dean — James Douglass — Richard Empey — Amos S. Fassett — Russell Fuller — Joseph Halleck — Luke Hitchcock — Anson Knibloe — David Murray — Nathaniel Odell — Ebenezer Robbins — De Witt C. Stevens — John H. Tower — John F. Trowbridge
  Oneida County, 1850-1859: Peleg B. Babcock — William J. Bacon — Hezekiah H. Beecher — Joseph Benedict — Derick L. Boardman — George Brayton — Chauncey S. Butler — John J. Castle — Patrick C. Costello — George F. Fowler — Robert Frazier — Dexter Gilmore — Caleb Goodrich — Amos C. Hall — Thomas G. Halley — James J. Hanchett — Henry R. Hart — John Holstead — Alaric Hubbell — Richard Hulbert — Reuben Knight — Luther Leland — Edward Loomis — Ralph McIntosh — William J. McKown — James Mitchell — Amos O. Osborn — Thomas D. Penfield — Lewis Rider — Lorenzo Rouse — Henry Sandford — Charles M. Scholefield — Didymus Thomas — Julius C. Thorne — Ingham Townsend — Daniel Walker — George D. Williams
  Oneida County, 1860-1869: Benjamin Allen — Eli Avery — Chauncey Brodock — Alanson B. Cady — Samuel R. Campbell — William H. Chapman — George W. Cole — John W. Douglas — Erastus Ely — Thomas Evans — Leander W. Fiske — George Graham — Marquis L. Kenyon — William Lewis — Levi T. Marshall — Ambrose Nicholson — Thomas D. Penfield — Alva Penny — Ellis H. Roberts — Lorenzo Rouse — George H. Sanford — Charles M. Scholefield — Silas L. Snyder — James Stevens — Jeremiah Sweet — Addison B. Tuttle — George Williams
  Oneida County, 1870-1879: Benjamin Allen — Walter Ballou — Eleazer Beckwith — Arthur F. Brown — Sidney A. Bunce — George K. Carroll — Everett Case — James Corbett — Patrick H. Costello — James H. Flannagan — H. Dwight Grant — Sylvester Gridley — Albert L. Hayes — M. L. Hungerford — St. Pierre Jerred — Griffith O. Jones — William Jones — David M. Miner — J. Robert Moore — Thomas Mulhall — John J. Parry — Thomas D. Penfield — James Roberts — Robert H. Roberts — George H. Sanford — Frank Sang — Benjamin D. Stone — A. DeV. Townsley — Nicholas A. White
  Oneida County, 1880-1889: Thomas B. Allanson — James Armstrong — George Beatty, Jr. — James A. Douglass — Frank A. Edgerton — David G. Evans — Robert W. Evans — David Gray — Patrick Griffin — Benjamin Hall — Morris R. Jones — Joseph Joyce — T. James Owens — Thomas D. Roberts — Lewis B. Sherman — Henry A. Steber — William Townsend — Israel J. White — Clarence E. Williams
  Oneida County, 1890-1899: James L. Dempsey — Walter Embley — Henry P. Hoefler — Russell S. Johnson — John E. Mason — James K. O'Connor — Joseph Porter — William J. Sullivan
  Oneida County, 1900-1909: Fred J. Brill — Charles R. Edwards — Merwin K. Hart — William H. Squires — William J. Sullivan
  Oneida County, 1910-1919: Samuel Aarones — Oswald P. Backus — William J. Bennett — Wallace M. Brasbears — George William Browning — Ralph Entwistle — Alfred L. Evenden — Herve K. Fiske — William F. Franklin — Frederick H. Hazard — Roger W. Huntington — Max Jahn — Fred James — Joseph Meyer — William D. Peckham — Joseph L. Roberts — John H. Spring — Peter S. Vining — John L. Ward
  Oneida County, 1920-1929: Samuel Aarones — Fred H. Bohrer — Gay H. Brown — Walter F. Brown — Edmund B. Butler — Edwin Butler — Sylvester Butler — Terrence L. Byrnes — James F. Edgarton — Charles A. Finn — John F. Hamill — Walter F. Hamill — Frederick H. Hazard — Anton J. Herrman — James E. Larkin — Chris Marx — Caroline Mayhew — Max Meyer — Hobart L. Morris — Claude J. Neaf — Clinton Noble — Thomas A. Powers — Ramon V. Pritchard — John Steinhauser — Michael Walsh
  Oneida County, 1930-1939: Milton A. Abelove — Edmund B. Butler — Clarence H. Carley — Irving J. Dailey — Martial Del Nero — Edward L. Evans — Frank Fitzgerald, Jr. — Frederick H. Hazard — William Kuehnling — Charles L. Letson — Erna Mader — Harold Massey — David F. McCarthy — Fred H. Merry — Samuel H. Miller — Adolf F. Moldt — Albert V. Moore — John L. Pratt — Howard E. Reed — John C. Reichert — Edward Schonbachler — John Siedsma — Antonio Spadafora — George J. Toussaint — Albert R. Tully — Albert L. Ulrich — George T. Williams
  Oneida County, 1940-1949: John J. Buckley — Henry A. Cappelli — Joseph Davoli — James P. Foley — Leo Gibbons — Alvin J. Knobloch — Albert L. Ulrich
  Oneida County, 1950-1959: William H. Cochrane — Michael P. De Santis — Ira F. Domser — E. Vincent Eichler — Jacob Maracchion — Michael Noviscky — Thomas P. Rees
  Oneida County, 1960-1969: Ira F. Domser — John J. Jones — Clarence Malone — Thomas P. Rees
  Barneveld: A. Grant Blue — Richard L. Hanna — Andrew G. Lynch
  Blossvale: Harrison Lillybridge
  Boonville: Henry W. Bentley
  Bridgewater: Albert N. Bort
  Camden: John C. Davies — George J. Skinner — William D. Towsley
  Cassville: Nehemiah N. Pierce — William R. Williams
  Chadwicks: James H. Donovan
  Chadwicks Mills: George W. Chadwick
  Clinton: Herbert E. Allen — Alfred M. Bingham — John B. Cosgrove — Virgl C. Crisafulli — Frederick M. Davenport — John P. Gualtieri — Silas T. Ives — Louis M. Martin — Kathleen L. Oser — John J. Rees — Charles B. Rogers — Joseph P. Simmons — Edwin F. Torrey, Jr. — Eugene B. Woolworth — Harold Worden Wylie
  Deansboro: Harry G. Converse
  Deerfield: Abram B. Weaver — Abram B. Weaver
  Delta: Isaac McDougall
  Durhamville: G. A. Sanford — Asa S. Sherman
  East Florence: Edward Lewis
  Florence: Daniel G. Dorrance
  Forestport: Abisha B. Baker — C. P. Hayes
  Hinckley: Robert H. Lamb
  Holland Patent: Benjamin E. Bowen — J. K. Brown — David B. Lisle
  Kirkland: Warren Converse — Dean F. Currie
  Marcy: J. Brayton Fuller
  New Hartford: Sherwood L. Boehlert — William S. Calli — Russell G. Dunmore — Clifford J. Fletcher — Hugh R. Jones — Bernard Kowolsky — Daniel Mahoney — Karen Mahoney — Rodger P. Potocki — Daniel M. Prescott — Oliver Prescott — Henry H. Rathbun — Eli Savage — Richard U. Sherman — Marlene Ann Talarico — John R. Tenney
  New London: Amos H. Peabody
  North Gage: Daniel Walker
  North Western: Chester Winfield Porter
  Old Fort Schuyler, Herkimer County (now Utica, Oneida County): Samuel Carrington — John Post — Benjamin Woodward
  Oneida Castle: Timothy Jenkins — Wesley A. Tooke
  Oriskany: Mrs. C. B. Waterbury
  Oriskany Falls: Aubrey F. Alberding
  Point Rock: Gilbert R. Willson
  Remsen: Charles B. Horton — Robert Hovey — Chauncey J. Williams
  Rome:
 
  Rome, 1800-1849: Bloomfield J. Beach — James M. Elwood — Jay Hathaway
  Rome, 1850-1899: Alexander H. Bailey — M. D. Barnett — J. D. Corcoran — Charles H. Dunning — George D. Harger — Benjamin N. Huntington — W. J. P. Kingsley — George G. McAdam — Cyrus D. Prescott — William E. Scripture — James Stevens — John Stryker
  Rome, 1900-1949: Walter W. Abbott — Clayson W. Aldridge — Ray Armstrong — Harlow E. Bacon — Samuel H. Beach — William T. Binks — Jeremiah H. Carroll — James T. Cross — George T. Davis — Herbert T. Dyett — E. Huntington Ethridge — John C. Evans — George D. Harger — Alfred M. Hoehn — Albert R. Kessinger — Augustus C. Kessinger — Willey L. Kingsley — Francis J. Lawler — Fred L. Martin — George G. McAdam — John D. McMahon — Johnson D. McMahon — Fred L. Meiss — G. Arthur Mickle — H. Clayton Midlam — Timothy V. O'Shea — Cyrus D. Prescott — William B. Reid — E. Howard Ringrose — John C. Schantz — William E. Scripture — Thomas P. Scully — Arthur C. Tedd — Percy C. Thomas — Stewart E. Townsend — Francis A. Watters
  Rome, 1950-1999: Francis J. Alder — RoAnn M. Destito — Arthur S. Evans — John P. Gualtieri — Joseph G. Herbst — Michael A. Jimenez — Charles T. Lanigan, Jr. — Fred S. Marks, Jr. — Armand Mastraccio — E. Howard Ringrose — Philip E. Tosti — David R. Townsend — Samuel Wardwell, Jr. — Paul A. Worlock
  Rome, 2000-2021: RoAnn M. Destito — Raymond A. Meier
  Sangerfield: William Cary Sanger
  Sauquoit: Raymond C. Green — Ladd J. Lewis, Jr. — Charles W. Wicks
  Taberg: William B. Graves
  Trenton: Chauncey Stevens — Ithai Thompson
  Utica:
 
  Utica, year not specified: Hiram Denio
  Utica, 1790-1799: Samuel Carrington
  Utica, 1800-1809: John Carrington — Samuel Carrington — Marcus Hitchcock — Morris Smith Miller
  Utica, 1810-1819: Marcus Hitchcock
  Utica, 1820-1829: Greene C. Bronson — Augustine G. Dauby — John G. Floyd — Marcus Hitchcock — William H. Maynard — James Platt — Samuel A. Talcott
  Utica, 1830-1839: Samuel Beardsley — John Curtis Chamberlain — Augustine G. Dauby — John G. Floyd — Charles P. Kirkland — Joseph Kirkland — William H. Maynard
  Utica, 1840-1849: Thomas E. Clark — Augustine G. Dauby — Ward Hunt — Horatio Seymour — Joseph A. Shearman — Joshua A. Spencer
  Utica, 1850-1859: John T. Clark — Roscoe Conkling — Augustine G. Dauby — C. H. Doolittle — Ward Hunt — Joseph M. Lyon — Charles A. Mann — Orsamus B. Matteson — Joseph A. Shearman — Isaiah Tiffany
  Utica, 1860-1869: D. P. Bissel — Levi Blakeslee — John Butterfield — Roscoe Conkling — William H. Ferry — Henry H. Fish — J. Platt Goodsell — Otto E. C. Guelich — Charles H. Hopkins — Ward Hunt — Palmer V. Kellogg — Joseph M. Lyon — James McQuade — John Thomas Spriggs — Enoch B. Talcott — William B. Taylor
  Utica, 1870-1879: William J. Bacon — Roscoe Conkling — Alexander T. Goodwin — Otto E. C. Guelich — Charles H. Hopkins — Ward Hunt — Alexander S. Johnson — Francis Kernan — James C. P. Kincaid — Samuel S. Lowery — Horatio Seymour, Jr. — John Thomas Spriggs — William B. Taylor
  Utica, 1880-1889: E. Prentiss Bailey — Samuel A. Beardsley — Frederick M. Calder — Erastus Clark — Roscoe Conkling — Alfred Conkling Coxe — Alexander T. Goodwin — Otto E. C. Guelich — Charles W. Hackett — Charles H. Hopkins — Joseph H. Kent — Lewis Lawrence — John W. Manley — Horatio Seymour, Jr. — James S. Sherman — Richard W. Sherman — John Thomas Spriggs — Judson T. Stevens — Charles A. Talcott
  Utica, 1890-1899: Campbell W. Adams — E. Prentiss Bailey — Samuel A. Beardsley — Frederick M. Calder — Henry J. Cookinham — John G. Gibson — Alexander T. Goodwin — Charles W. Hackett — Cornelius Haley — William E. Lewis — John W. Manley — Milton H. Merwin — James Miller — George E. Philo — James S. Sherman — Richard W. Sherman — John Timothy Stone — Charles A. Talcott — John Williams
  Utica, 1900-1909: E. Prentiss Bailey — Samuel A. Beardsley — S. W. Bensburg — Frederick M. Calder — Rufus Daggett — Pascal C. J. DeAngelis — Watson T. Dunmore — Henry L. Gates — John G. Gibson — Frederick Gillmore — William C. Gray — William E. Lewis — Robert MacKinnon — John W. Manley — Michael J. McQuade — Milton H. Merwin — Thomas A. Mortimer — Thomas R. Proctor — Fred J. Rath — Harry W. Roberts — Horatio Seymour, Jr. — James S. Sherman — Richard W. Sherman — George B. Starbuck — Charles A. Talcott — Van R. Weaver — James S. White
  Utica, 1910-1919: Frank J. Baker — Samuel A. Beardsley — Hartwell W. Booth — M. William Bray — Stephen W. Brennan — Frederick M. Calder — William D. Chase — Pascal C. J. DeAngelis — Michele DeLalla — William S. Doolittle — Fred J. Douglas — Watson T. Dunmore — Fred F. Emden — T. Harvey Ferris — Charles J. Fuess — Albert H. Geiersbach — John G. Gibson — Frederick Gillmore — Boyd E. Golder — James H. Goodier — William C. Gray — George W. Halwig — Peter Hansen — John J. Hess — Edward P. Jordan — Edward F. Kernan — Louis Lang — William M. Philleo — Thomas R. Proctor — Fred J. Rath — Harry W. Roberts — James D. Smith — George B. Starbuck — Charles A. Talcott — Thomas Wheeler — Henry D. Williams
  Utica, 1920-1929: Francis A. Bean — Hartwell W. Booth — Edward D. Bradley — M. William Bray — Stephen W. Brennan — Frederick M. Calder — Fred E. Cantwell — Leo O. Coupe — Charles L. De Angelis — Pascal C. J. DeAngelis — John C. Devereux — Charles S. Donnelley — Fred J. Douglas — Otto L. Endres — Gordon C. Ferguson — T. Harvey Ferris — Isaac C. Flint — John W. Gerstner — Frederick Gillmore — Theresa Glatt — Boyd E. Golder — William C. Gray — Mark C. Kelly — Mary S. Kernan — Michael J. Kernan — William Ross Lee — Martin J. Lutz — Ray Newkirk — James K. O'Connor — William M. Philleo — Thomas R. Proctor — Fred J. Rath — James D. Smith — Charles H. Van Valkenburgh — Henry D. Williams
  Utica, 1930-1939: M. William Bray — Stephen W. Brennan — Charles S. Brewer — Thomas O. Cole — Vincent R. Corrou — Charles S. Donnelley — Hooker A. Doolittle — Fred J. Douglas — William F. Dowling — Frank A. Emma — Isaac C. Flint — Frank P. Gigliotti — Boyd E. Golder — William H. Hampton — Newton R. Jones — Mark C. Kelly — Francis K. Kernan — Michael J. Kernan — Warnick K. Kernan — William Ross Lee — A. Augustus Low — Charles A. McKernan — Paul B. Mercier — Stanley A. Pennock — Charles J. Peters — William M. Philleo — Frank T. Quinn — Fred J. Rath — Thomas Brown Rudd — Mason F. Sexton — Samuel Sloan — Ernest R. Terrill — Guy R. Tobey — Herbert E. Trevvett — John J. Walsh — William J. Wiley — C. Dean Williams
  Utica, 1940-1949: Richard H. Balch — Richard H. Balch — Earle C. Bastow — A. Fay Bennett — M. William Bray — Vincent R. Corrou — John C. Davies — Charles S. Donnelley — Fred J. Douglas — William F. Dowling — John J. Dybas — Rufus P. Elefante — Frank A. Emma — J. Bradbury German, Jr. — J. Herbert Gilroy — Boyd E. Golder — Richard R. Griffith — Robert C. Groben — William H. Hampton — William S. Murray — Fred J. Rath — Thomas Brown Rudd
  Utica, 1950-1959: Richard H. Balch — Richard H. Balch — Earle C. Bastow — A. Fay Bennett — M. William Bray — William S. Calli — Rufus P. Cavallo — Frank M. Dulan — Rufus P. Elefante — Stanley L. Evans — J. Herbert Gilroy — Boyd E. Golder — Walter D. McIncrow — John T. McKennan — Dennis P. O'Dowd — Fred J. Rath — Leo M. Rayhill
  Utica, 1960-1969: Richard H. Balch — Earle C. Bastow — M. William Bray — John T. Buckley — Rufus P. Elefante — Stanley L. Evans — Edward R. Flemma — Boyd E. Golder — Walter D. McIncrow — G. Carl Morse — Thomas F. O'Reilly — Fred J. Rath — M. Marguerite Williams
  Utica, 1970-1979: Mary Bartlett — Stanley L. Evans — Arthur Kaplan — Denis Lee — Helen Niles — Margaret Ruddy
  Utica, 1980-1989: Ralph J. Eannance, Jr. — Ann Nelson — Stephen J. Pawlinga — Richard S. Ruggiero — Keith G. Silliman — Janet Allen Spika — Joseph Talrico — Jacqueline Tolles — Charles Williams — John Zogby — Kathleen B. Zogby
  Utica, 1990-1999: Ralph J. Eannance, Jr. — David Guzman — Irving C. Jones, Sr.
  Utica, 2000-2009: Michael A. Arcuri — Andrew Brindisi
  Vernon: Brenda Bush — A. Pierson Case — Merchant B. Hall — Elisha Pettibone — Rufus Pettibone
  Verona: Joseph Felts — Jay H. Pratt
  Vienna: Linus Parker
  Washington Mills: Daniel M. Prescott
  Waterville: C. Green Brainerd — Henry J. Coggeshall — Louis P. Fuess
  Westernville: Henry Wager
  Westmoreland: Truman Enos — Elliot W. Johnson
  Whitesboro: W. C. Aldridge — George T. Anderson — Thomas R. Gold — Edward Kernan — Roscoe C. Lennon — Edward M. Marson — Effie L. Patten — Harry S. Patten — Fred J. Sisson — Charles E. Smith — Luke Smith — Philip S. Spaulding — John Thomas Spriggs — Charles H. Widrick — Donald R. Widrick
  Whitestown: Joseph Ackroyd — Henry Randolph Storrs
  Woodgate: William R. Sears
   See also New York areas not assigned to counties.

"Enjoy the hospitable entertainment of a political graveyard."
Henry L. Clinton, Apollo Hall, New York City, February 3, 1872
The Political Graveyard

The Political Graveyard is a web site about U.S. political history and cemeteries. Founded in 1996, it is the Internet's most comprehensive free source for American political biography, listing 312,576 politicians, living and dead.
  The listings are incomplete; development of the database is a continually ongoing project.  
  Information on this page — and on all other pages of this site — is believed to be accurate, but is not guaranteed. Users are advised to check with other sources before relying on any information here.  
  The official URL for this page is: https://politicalgraveyard.com/geo/NY/OE-lived.html.  
  Links to this or any other Political Graveyard page are welcome, but specific page addresses may sometimes change as the site develops.  
  If you are searching for a specific named individual, try the alphabetical index of politicians.  
  More information: FAQ; privacy policy; cemetery links.  
  If you find any error or omission in The Political Graveyard, or if you have information to share, please see the biographical checklist and submission guidelines.  
Copyright notices: (1) Facts are not subject to copyright; see Feist v. Rural Telephone. (2) Politician portraits displayed on this site are 70-pixel-wide monochrome thumbnail images, which I believe to constitute fair use under applicable copyright law. Where possible, each image is linked to its online source. However, requests from owners of copyrighted images to delete them from this site are honored. (3) Original material, programming, selection and arrangement are © 1996-2019 Lawrence Kestenbaum. (4) This work is also licensed for free non-commercial re-use, with attribution, under a Creative Commons License.
Site information: The Political Graveyard is created and maintained by Lawrence Kestenbaum, who is solely responsible for its structure and content. — The mailing address is The Political Graveyard, P.O. Box 2563, Ann Arbor MI 48106. — This site is hosted by HDL. — The Political Graveyard opened on July 1, 1996; the last full revision was done on March 10, 2021.

Creative 
Commons License Follow polgraveyard on Twitter [Amazon.com]