PoliticalGraveyard.com
The Political Graveyard: A Database of American History
Montana: State House of Representatives


Members of the Montana State House of Representatives, 1890-2018 (May be incomplete!)

Events and Candidates (may be incomplete!)

  • 1894: Thomas S. Hogan, defeated.
  • 1900: Charles W. Dempster, elected.
  • 1902: William R. Allen (Rep), elected.
  • 1966: Miles J. Romney, elected.
  • 1968: Miles J. Romney, elected.
  • 2001 Aug 15: Paul Sliter, died in office.
  • 2010 Jun 8: Eileen Carney (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Gerald Bennett (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Gerald Bennett (Rep), elected; Eileen Carney (Dem), defeated.
  • 2010 Jun 8: Tim Linehan (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Mike Cuffe (Rep), nominated; Matt Charlton (Rep), defeated in primary.
  • 2010 Nov 2: Mike Cuffe (Rep), elected; Tim Linehan (Dem), defeated.
  • 2010 Jun 8: Zac Perry (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Jerry O'Neil (Rep), nominated; Sandy Welch (Rep), defeated in primary; Harm Toren (Rep), defeated in primary.
  • 2010 Nov 2: Jerry O'Neil (Rep), elected; Zac Perry (Dem), defeated; Shawn Guymon (Ind), defeated.
  • 2010 Jun 8: Will Hammerquist (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Derek Skees (Rep), nominated; Damon Pace (Rep), defeated in primary; P. William Geisse (Rep), defeated in primary.
  • 2010 Nov 2: Derek Skees (Rep), elected; Will Hammerquist (Dem), defeated.
  • 2010 Jun 8: James Henry Mahnke (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Keith Regier (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Keith Regier (Rep), elected; James Henry Mahnke (Dem), defeated.
  • 2010 Jun 8: Scott Wheeler (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Bill Beck (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Bill Beck (Rep), elected; Scott Wheeler (Dem), defeated.
  • 2010 Jun 8: Karen Reeves (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Randy Brodehl (Rep), nominated; Steven Thompson (Rep), defeated in primary.
  • 2010 Nov 2: Randy Brodehl (Rep), elected; Karen Reeves (Dem), defeated.
  • 2010 Jun 8: Bryan Schutt (Dem), nominated; Dane Clark (Dem), defeated in primary.
  • 2010 Jun 8: Steve Lavin (Rep), nominated; Carl Gumm (Rep), defeated in primary.
  • 2010 Nov 2: Steve Lavin (Rep), elected; Bryan Schutt (Dem), defeated; Bill Jones (Ind), defeated.
  • 2010 Jun 8: Neal Brown (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Scott M. Reichner (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Scott M. Reichner (Rep), elected; Neal Brown (Dem), defeated.
  • 2010 Jun 8: Carla Augustad (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Mark W. Blasdel (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Mark W. Blasdel (Rep), elected; Carla Augustad (Dem), defeated.
  • 2010 Jun 8: Janna Taylor (Rep), nominated; J. Garth Cox (Rep), defeated in primary; Josh D. King (Rep), defeated in primary.
  • 2010 Nov 2: Janna Taylor (Rep), elected; Cheryl Wolfe (Green), defeated.
  • 2010 Jun 8: John Fleming (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Daniel R. Salomon (Rep), nominated; John Swenson (Rep), defeated in primary.
  • 2010 Nov 2: Daniel R. Salomon (Rep), elected; John Fleming (Dem), defeated.
  • 2010 Jun 8: Jackie Burgess (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Pat Ingraham (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Pat Ingraham (Rep), elected; Jackie Burgess (Dem), defeated.
  • 2010 Jun 8: Judy Stang (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Gordon R. Hendrick (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Gordon R. Hendrick (Rep), elected; Judy Stang (Dem), defeated.
  • 2010 Jun 8: Frosty Boss Ribs (Dem), nominated; James Steele, Jr. (Dem), defeated in primary.
  • 2010 Jun 8: Joe Read (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Joe Read (Rep), elected; Frosty Boss Ribs (Dem), defeated.
  • 2010 Jun 8: Cheryl Lynn Little Dog (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Lila J. Walter Evans (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Lila J. Walter Evans (Rep), elected; Cheryl Lynn Little Dog (Dem), defeated.
  • 2010 Jun 8: Mike Henning (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Christy Clark (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Christy Clark (Rep), elected; Mike Henning (Dem), defeated.
  • 2010 Jun 8: Jesse O'Hara (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Jesse O'Hara (Rep), elected unopposed.
  • 2010 Jun 8: Mike Milburn (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Mike Milburn (Rep), elected unopposed.
  • 2010 Jun 8: Donna M. Zook (Dem), nominated; Lee Anne Gills (Dem), defeated in primary.
  • 2010 Jun 8: Steve Fitzpatrick (Rep), nominated; Jack Allen (Rep), defeated in primary.
  • 2010 Nov 2: Steve Fitzpatrick (Rep), elected; Donna M. Zook (Dem), defeated.
  • 2010 Jun 8: Jean Price (Dem), nominated; Dale Crosby (Dem), defeated in primary.
  • 2010 Jun 8: Eric J. Bakly (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Jean Price (Dem), elected; Eric J. Bakly (Rep), defeated.
  • 2010 Jun 8: Trudi Schmidt (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Craig Such (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Trudi Schmidt (Dem), elected; Craig Such (Rep), defeated; Jonathan D. Martin (Constitution), defeated.
  • 2010 Jun 8: Carlie Boland (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Jerald L. Patterson (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Carlie Boland (Dem), elected; Jerald L. Patterson (Rep), defeated.
  • 2010 Jun 8: Gary Lucero (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Brian Hoven (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Brian Hoven (Rep), elected; Gary Lucero (Dem), defeated.
  • 2010 Jun 8: Lindsay Love (Dem), nominated; Rod Lukasik (Dem), defeated in primary.
  • 2010 Jun 8: Cleve J. Loney (Rep), nominated; Rick Tryon (Rep), defeated in primary.
  • 2010 Nov 2: Cleve J. Loney (Rep), elected; Lindsay Love (Dem), defeated.
  • 2010 Jun 8: Robert Mehlhoff (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Lola Sheldon Galloway (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Robert Mehlhoff (Dem), elected; Lola Sheldon Galloway (Rep), defeated.
  • 2010 Jun 8: Athena Mosxona (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Rob Cook (Rep), nominated; Keith Thomas Melhus (Rep), defeated in primary.
  • 2010 Nov 2: Rob Cook (Rep), elected; Athena Mosxona (Dem), defeated.
  • 2010 Jun 8: Roy Hollandsworth (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Roy Hollandsworth (Rep), elected unopposed.
  • 2010 Jun 8: Kurt Myllymaki (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Ryan Osmundson (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Ryan Osmundson (Rep), elected; Kurt Myllymaki (Dem), defeated.
  • 2010 Jun 8: Bill Harris (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Bill Harris (Rep), elected unopposed.
  • 2010 Jun 8: Frank J. Smith (Dem), nominated; Bill Whitehead (Dem), defeated in primary.
  • 2010 Nov 2: Frank J. Smith (Dem), elected unopposed.
  • 2010 Jun 8: Tony Belcourt (Dem), nominated; David B. Lindseth (Dem), defeated in primary; J. P. Walker (Dem), defeated in primary.
  • 2010 Nov 2: Tony Belcourt (Dem), elected unopposed.
  • 2010 Jun 8: Jack Trethewey (Dem), nominated; Phillip Defelice (Dem), defeated in primary.
  • 2010 Jun 8: Kris Hansen (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Kris Hansen (Rep), elected; Jack Trethewey (Dem), defeated.
  • 2010 Jun 8: Dana Sapp Seidel (Dem), nominated; David H. Brewer (Dem), defeated in primary.
  • 2010 Jun 8: Wendy Warburton (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Wendy Warburton (Rep), elected; Dana Sapp Seidel (Dem), defeated.
  • 2010 Jun 8: Wayne C. Stahl (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Wayne C. Stahl (Rep), elected unopposed.
  • 2010 Jun 8: Julie E. French (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Austin Knudsen (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Austin Knudsen (Rep), elected; Julie E. French (Dem), defeated.
  • 2010 Jun 8: Walter L. McNutt (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Walter L. McNutt (Rep), elected unopposed.
  • 2010 Jun 8: Dennis Getz (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Matthew M. Rosendale (Rep), nominated; Alan Doane (Rep), defeated in primary; Edward A. Hilbert (Rep), defeated in primary.
  • 2010 Nov 2: Matthew M. Rosendale (Rep), elected; Dennis Getz (Dem), defeated.
  • 2010 Jun 8: Cody W. Drew (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Lee Randall (Rep), nominated; Jesse M. Barnhart (Rep), defeated in primary.
  • 2010 Nov 2: Lee Randall (Rep), elected; Cody W. Drew (Dem), defeated.
  • 2010 Jun 8: Bill McChesney (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Brian Schoof (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Bill McChesney (Dem), elected; Brian Schoof (Rep), defeated.
  • 2010 Jun 8: J. David Roundstone (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Sterling Small (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Sterling Small (Rep), elected; J. David Roundstone (Dem), defeated.
  • 2010 Jun 8: Carolyn Pease-Lopez (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Bill Joseph (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Carolyn Pease-Lopez (Dem), elected; Bill Joseph (Rep), defeated.
  • 2010 Jun 8: Jesse R. Coate (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Duane Ankney (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Duane Ankney (Rep), elected; Jesse R. Coate (Dem), defeated.
  • 2010 Jun 8: Don Reed (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Jonathan McNiven (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Jonathan McNiven (Rep), elected; Don Reed (Dem), defeated.
  • 2010 Jun 8: Tom Berry (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Tom Berry (Rep), elected unopposed.
  • 2010 Jun 8: Kenneth D. Peterson (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Kenneth D. Peterson (Rep), elected unopposed.
  • 2010 Jun 8: Pam Ellis (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: James Knox (Rep), nominated; Charles Bott (Rep), defeated in primary.
  • 2010 Nov 2: James Knox (Rep), elected; Pam Ellis (Dem), defeated.
  • 2010 Jun 8: Wanda Grinde (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Douglas Kary (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Douglas Kary (Rep), elected; Wanda Grinde (Dem), defeated.
  • 2010 Jun 8: Mary McNally (Dem), nominated; William Nigro (Dem), defeated in primary.
  • 2010 Jun 8: Shauna Kerr (Rep), nominated; Thomas W. Baer, Sr. (Rep), defeated in primary; Kassidy Olson (Rep), defeated in primary.
  • 2010 Nov 2: Mary McNally (Dem), elected; Shauna Kerr (Rep), defeated.
  • 2010 Jun 8: Mary Hernandez (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Tom McGillvray (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Tom McGillvray (Rep), elected; Mary Hernandez (Dem), defeated.
  • 2010 Jun 8: Robyn Driscoll (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Troy Boucher (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Robyn Driscoll (Dem), elected; Troy Boucher (Rep), defeated.
  • 2010 Jun 8: Virginia Court (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Bruce Reierson (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Virginia Court (Dem), elected; Bruce Reierson (Rep), defeated.
  • 2010 Jun 8: Chris Veis (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Elsie Arntzen (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Elsie Arntzen (Rep), elected; Chris Veis (Dem), defeated.
  • 2010 Jun 8: Margie MacDonald (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Dennis R. Lenz (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Margie MacDonald (Dem), elected; Dennis R. Lenz (Rep), defeated.
  • 2010 Jun 8: Ken Crouch (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Cary Smith (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Cary Smith (Rep), elected; Ken Crouch (Dem), defeated.
  • 2010 Jun 8: Don Roberts (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Don Roberts (Rep), elected unopposed.
  • 2010 Jun 8: Dan Kennedy (Rep), nominated; Debra Bonogofsky (Rep), defeated in primary.
  • 2010 Nov 2: Dan Kennedy (Rep), elected; Debra Bonogofsky, defeated.
  • 2010 Jun 8: Denise M. Du Pont (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Krayton Kerns (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Krayton Kerns (Rep), elected; Denise M. Du Pont (Dem), defeated.
  • 2010 Jun 8: Paul Beck (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Joanne G. Blyton (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Joanne G. Blyton (Rep), elected; Paul Beck (Dem), defeated.
  • 2010 Jun 8: David Howard (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: David Howard (Rep), elected unopposed.
  • 2010 Jun 8: John Esp (Rep), nominated; Joel Boniek (Rep), defeated in primary.
  • 2010 Nov 2: John Esp (Rep), elected unopposed.
  • 2010 Jun 8: Bob Ebinger (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Dan Skattum (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Dan Skattum (Rep), elected; Bob Ebinger (Dem), defeated.
  • 2010 Jun 8: Jennifer Pomnichowski (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Tom Burnett (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Tom Burnett (Rep), elected; Jennifer Pomnichowski (Dem), defeated.
  • 2010 Jun 8: Franke Wilmer (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Nick Landeros (Rep), nominated; Clint Field (Rep), defeated in primary.
  • 2010 Nov 2: Franke Wilmer (Dem), elected; Nick Landeros (Rep), defeated.
  • 2010 Jun 8: Kathleen Williams (Dem), nominated; Bethany Letiecq (Dem), defeated in primary.
  • 2010 Jun 8: Nick Mahan (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Kathleen Williams (Dem), elected; Nick Mahan (Rep), defeated.
  • 2010 Jun 8: Mike Phillips (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Jedediah Hinkle (Rep), nominated; John K. Milanovich (Rep), defeated in primary.
  • 2010 Nov 2: Mike Phillips (Dem), elected; Jedediah Hinkle (Rep), defeated.
  • 2010 Jun 8: Jim Elder (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Gordon Vance (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Gordon Vance (Rep), elected; Jim Elder (Dem), defeated.
  • 2010 Jun 8: Robert G. Brastrup (Dem), nominated; Bradley Shookman (Dem), defeated in primary.
  • 2010 Jun 8: Kelly Flynn (Rep), nominated; Terry Bannan (Rep), defeated in primary.
  • 2010 Nov 2: Kelly Flynn (Rep), elected; Robert G. Brastrup (Dem), defeated.
  • 2010 Jun 8: Mary Lane Olson (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Ted Washburn (Rep), nominated; Ronald Scott Murray (Rep), defeated in primary.
  • 2010 Nov 2: Ted Washburn (Rep), elected; Mary Lane Olson (Dem), defeated.
  • 2010 Jun 8: April Buonamici (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Michael More (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Michael More (Rep), elected; April Buonamici (Dem), defeated.
  • 2010 Jun 8: Bob Wagner (Rep), nominated; Les Gilman (Rep), defeated in primary; Ray L. Shaw (Rep), defeated in primary.
  • 2010 Nov 2: Bob Wagner (Rep), elected unopposed.
  • 2010 Jun 8: Jeffrey W. Welborn (Rep), nominated; Ron Lake (Rep), defeated in primary.
  • 2010 Nov 2: Jeffrey W. Welborn (Rep), elected unopposed.
  • 2010 Jun 8: Pat Noonan (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Rachel Roberts (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Pat Noonan (Dem), elected; Rachel Roberts (Rep), defeated.
  • 2010 Jun 8: Bob Brock (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Max Yates (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Max Yates (Rep), elected; Bob Brock (Dem), defeated.
  • 2010 Jun 8: Edith McClafferty (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Edith McClafferty (Dem), elected unopposed.
  • 2010 Jun 8: Jon Sesso (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Jon Sesso (Dem), elected unopposed.
  • 2010 Jun 8: Sheila Hogan (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Alan Hale (Rep), nominated; Kirk B. Wagoner (Rep), defeated in primary; Gregg Trude (Rep), defeated in primary.
  • 2010 Nov 2: Alan Hale (Rep), elected; Sheila Hogan (Dem), defeated.
  • 2010 Jun 8: Joe Cochenour (Dem), nominated; Molly Severtson (Dem), defeated in primary.
  • 2010 Jun 8: Steve Gibson (Rep), nominated; Bowen Greenwood (Rep), defeated in primary; Phoebe Williams (Rep), defeated in primary.
  • 2010 Nov 2: Steve Gibson (Rep), elected; Joe Cochenour (Dem), defeated.
  • 2010 Jun 8: Chuck Hunter (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Robert Ferguson (Rep), nominated unopposed, but withdrew.
  • 2010 Nov 2: Chuck Hunter (Dem), elected unopposed.
  • 2010 Jun 8: Don Judge (Dem), nominated; Shawn White Wolf (Dem), defeated in primary.
  • 2010 Jun 8: Liz Bagerter (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Liz Bagerter (Rep), elected; Don Judge (Dem), defeated.
  • 2010 Jun 8: Galen Hollenbaugh (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: James D. Stewart (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Galen Hollenbaugh (Dem), elected; James D. Stewart (Rep), defeated.
  • 2010 Jun 8: Mike Menahan (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Kristi Allen-Gailushas (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Mike Menahan (Dem), elected; Kristi Allen-Gailushas (Rep), defeated.
  • 2010 Jun 8: Harry W. Klock (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Harry W. Klock (Rep), elected unopposed.
  • 2010 Jun 8: Mike Miller (Rep), nominated; Joe Dooling (Rep), defeated in primary.
  • 2010 Nov 2: Mike Miller (Rep), elected; Ron Vandevender (Libertarian), defeated.
  • 2010 Jun 8: Cynthia Hiner (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Cynthia Hiner (Dem), elected unopposed.
  • 2010 Jun 8: Kathy Swanson (Dem), nominated; Jim Jenner (Dem), defeated in primary.
  • 2010 Nov 2: Kathy Swanson (Dem), elected unopposed.
  • 2010 Jun 8: Patrick Connell (Rep), nominated; Jeff Burrows (Rep), defeated in primary.
  • 2010 Nov 2: Patrick Connell (Rep), elected; Tobias Z. Martin (Libertarian), defeated.
  • 2010 Jun 8: Terry Moran (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Ron Ehli (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Ron Ehli (Rep), elected; Terry Moran (Dem), defeated; James Morris Pearson (Libertarian), defeated.
  • 2010 Jun 8: Gary MacLaren (Rep), nominated; Richard Stamey (Rep), defeated in primary.
  • 2010 Nov 2: Gary MacLaren (Rep), elected; Russ Vogel (Constitution), defeated.
  • 2010 Jun 8: Wayne Stanford (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Edward Greef (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Edward Greef (Rep), elected; Wayne Stanford (Dem), defeated; Arlin Bird (Libertarian), defeated.
  • 2010 Jun 8: Timothy J. Furey (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: David Moore (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Timothy J. Furey (Dem), elected; David Moore (Rep), defeated.
  • 2010 Jun 8: Bryce Bennett (Dem), nominated; Tim McCue (Dem), defeated in primary.
  • 2010 Jun 8: Don Harbaugh (Rep), nominated; Claud E. Reinoehl (Rep), defeated in primary.
  • 2010 Nov 2: Bryce Bennett (Dem), elected; Don Harbaugh (Rep), defeated; Henry Kayl Good IV (Libertarian), defeated.
  • 2010 Jun 8: Dick Barrett (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Dick Barrett (Dem), elected unopposed.
  • 2010 Jun 8: Ellie Hill (Dem), nominated; Lou Ann Crowley (Dem), defeated in primary.
  • 2010 Nov 2: Ellie Hill (Dem), elected unopposed.
  • 2010 Jun 8: Diane Sands (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Diane Sands (Dem), elected unopposed.
  • 2010 Jun 8: Carolyn Squires (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Mat Stevenson (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Carolyn Squires (Dem), elected; Mat Stevenson (Rep), defeated.
  • 2010 Jun 8: Michele K. Reinhart (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Ryan Thompson (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Michele K. Reinhart (Dem), elected; Ryan Thompson (Rep), defeated.
  • 2010 Jun 8: Sue Malek (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Michael Sopuch (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Sue Malek (Dem), elected; Michael Sopuch (Rep), defeated.
  • 2010 Jun 8: Betsy Hands (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Brian David Barnett (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Betsy Hands (Dem), elected; Brian David Barnett (Rep), defeated; Kandi Matthew-Jenkins (Constitution), defeated.
  • 2010 Jun 8: Willis Curdy (Dem), nominated unopposed.
  • 2010 Jun 8: Champ Edmunds (Rep), nominated unopposed.
  • 2010 Nov 2: Champ Edmunds (Rep), elected; Willis Curdy (Dem), defeated.
  • "Enjoy the hospitable entertainment of a political graveyard."
    Henry L. Clinton, Apollo Hall, New York City, February 3, 1872
    The Political Graveyard

    The Political Graveyard is a web site about U.S. political history and cemeteries. Founded in 1996, it is the Internet's most comprehensive free source for American political biography, listing 312,576 politicians, living and dead.
      The listings are incomplete; development of the database is a continually ongoing project.  
      Information on this page — and on all other pages of this site — is believed to be accurate, but is not guaranteed. Users are advised to check with other sources before relying on any information here.  
      The official URL for this page is: https://politicalgraveyard.com/geo/MT/ofc/sthse.html.  
      Links to this or any other Political Graveyard page are welcome, but specific page addresses may sometimes change as the site develops.  
      If you are searching for a specific named individual, try the alphabetical index of politicians.  
      More information: FAQ; privacy policy; cemetery links.  
      If you find any error or omission in The Political Graveyard, or if you have information to share, please see the biographical checklist and submission guidelines.  
    Copyright notices: (1) Facts are not subject to copyright; see Feist v. Rural Telephone. (2) Politician portraits displayed on this site are 70-pixel-wide monochrome thumbnail images, which I believe to constitute fair use under applicable copyright law. Where possible, each image is linked to its online source. However, requests from owners of copyrighted images to delete them from this site are honored. (3) Original material, programming, selection and arrangement are © 1996-2019 Lawrence Kestenbaum. (4) This work is also licensed for free non-commercial re-use, with attribution, under a Creative Commons License.
    Site information: The Political Graveyard is created and maintained by Lawrence Kestenbaum, who is solely responsible for its structure and content. — The mailing address is The Political Graveyard, P.O. Box 2563, Ann Arbor MI 48106. — This site is hosted by HDL. — The Political Graveyard opened on July 1, 1996; the last full revision was done on March 10, 2021.

    Creative 
Commons License Follow polgraveyard on Twitter [Amazon.com]