PoliticalGraveyard.com
The Political Graveyard: A Database of American History
Pennsylvania: Governors


Governors of Pennsylvania, 1790-2016 (May be incomplete!)
Thomas Mifflin 1790-99 Thomas McKean 1799-1808 Simon Snyder 1808-17 William Findlay 1817-20 Joseph Hiester 1820-23 J. Andrew Shulze 1823-29 George Wolf 1829-35 Joseph Ritner 1835-39 David Rittenhouse Porter 1839-45 Francis R. Shunk 1845-48 William F. Johnston 1848-52 William Bigler 1852-55 James Pollock 1855-58 William F. Packer 1858-61 Andrew G. Curtin 1861-67 John W. Geary 1867-73 John F. Hartranft 1873-79 Henry Martyn Hoyt 1879-83 Robert E. Pattison 1883-87 James A. Beaver 1887-91 Robert E. Pattison 1891-95 Daniel H. Hastings 1895-99 William A. Stone 1899-1903 Samuel W. Pennypacker 1903-07 Edwin S. Stuart 1907-11 John K. Tener 1911-15 Martin G. Brumbaugh 1915-19 William C. Sproul 1919-23 Gifford Pinchot 1923-27 John S. Fisher 1927-31 Gifford Pinchot 1931-35 George H. Earle 1935-39 Arthur H. James 1939-43 Edward Martin 1943-47 John C. Bell, Jr. 1947 James H. Duff 1947-51 John S. Fine 1951-55 George M. Leader 1955-59 David L. Lawrence 1959-63 William W. Scranton 1963-67 Raymond P. Shafer 1967-71 Milton Shapp 1971-79 Richard L. Thornburgh 1979-87 Robert P. Casey 1987-95 Tom Ridge 1995-2001 Mark S. Schweiker 2001-03 Ed Rendell 2003-11 Tom Corbett 2011-15 Tom Wolf 2015-

Events and Candidates (may be incomplete!)

  • 1790: Thomas Mifflin (Dem), elected; Arthur St. Clair (Federalist), defeated.
  • 1793: Thomas Mifflin (Dem), elected; Frederick Augustus Conrad Muhlenberg (Federalist), defeated.
  • 1796: Thomas Mifflin (Dem), elected; Frederick Augustus Conrad Muhlenberg (Federalist), defeated.
  • 1811: William Tilghman, defeated.
  • 1814: Isaac Wayne (Dem), defeated.
  • 1829: Joseph Ritner, defeated.
  • 1832: Joseph Ritner, defeated.
  • 1835: Henry A. Muhlenberg, defeated; George Wolf, defeated.
  • 1838: Joseph Ritner, defeated.
  • 1841: John Banks, defeated.
  • 1844: Joseph Markle, defeated.
  • 1847: James Irwin, defeated; James Irvin (Whig), defeated.
  • 1848: Morris Longstreth, defeated.
  • 1851: William F. Johnston, defeated.
  • 1854: William Bigler, defeated.
  • 1857: David Wilmot, defeated.
  • 1860: Henry Donnel Foster, defeated.
  • 1863: George Washington Woodward, defeated.
  • 1866: Hiester Clymer, defeated.
  • 1869: Asa Packer, defeated.
  • 1872: Charles R. Buckalew, defeated; Harry White, defeated.
  • 1875: Cyrus L. Pershing, defeated.
  • 1878: Samuel R. Mason, defeated; Andrew H. Dill, defeated.
  • 1882 Nov 7: Robert E. Pattison (Dem), elected; James A. Beaver (Rep), defeated; John Stewart (Independent Republican), defeated; Thomas A. Armstrong (Greenback Labor), defeated; Alfred C. Petit (Temperance), defeated.
  • 1886 Nov 2: James A. Beaver (Rep), elected; Chauncey F. Black (Dem), defeated; Charles S. Wolf (Prohibition), defeated; Robert J. Houston (Greenback), defeated.
  • 1890 Nov 4: Robert E. Pattison (Dem), elected; George W. Delamater (Rep), defeated; John D. Gill (Prohibition), defeated; T. P. Rynder (Labor), defeated.
  • 1894 Nov 6: Daniel H. Hastings (Rep), elected; William M. Singerly (Dem), defeated; Charles L. Hawley (Prohibition), defeated; Jerome T. Ailman (People's), defeated; Thomas H. Grundy (Socialist Labor), defeated.
  • 1898 Nov 8: William A. Stone (Rep), elected; George A. Jenks (Dem), defeated; Silas C. Swallow (Prohibition & Honest Government & People's & Liberty), defeated; J. Mahlon Barnes (Socialist Labor), defeated.
  • 1902 Nov 4: Samuel W. Pennypacker (Rep & Citizens), elected; Robert E. Pattison (Dem & Anti-Machine & Ballot Reform), defeated; Silas C. Swallow (Prohibition), defeated; John W. Slayton (Socialist), defeated; William Adams (Socialist Labor), defeated.
  • 1906 Nov 6: Edwin S. Stuart (Rep & Citizens), elected; Lewis Emery, Jr. (Dem & Lincoln & Commonwealth & Union Labor & Referendum), defeated; Homer L. Castle (Prohibition), defeated; James H. Maurer (Socialist), defeated; John Desmond (Socialist Labor), defeated.
  • 1910 Nov 8: John K. Tener (Rep & Workingmen's League), elected; William H. Berry (Keystone), defeated; Webster Grim (Dem), defeated; John W. Slayton (Socialist), defeated; Madison F. Larkin (Prohibition), defeated; George C. Anton (Industrial), defeated.
  • 1914 May 19: Martin G. Brumbaugh (Rep), nominated.
  • 1914 Nov 3: Martin G. Brumbaugh (Rep & Keystone & Personal Liberty), elected; Vance C. McCormick (Dem & Washington), defeated; Joseph B. Allen (Socialist), defeated; Matthew H. Stevenson (Prohibition), defeated; William Draper Lewis (Roosevelt Progressive), defeated; Charles N. Brumm (Bull Moose), defeated; Caleb Harrison (Industrial), defeated.
  • 1918 Nov 5: William C. Sproul (Rep & Washington), elected; Eugene C. Bonniwell (Dem & Fair Play), defeated; Edwin J. Fithian (Prohibition), defeated; Charles Sehl (Socialist), defeated; Robert C. Macauley (Single Tax), defeated.
  • 1922 May 16: John A. McSparran (Dem), nominated; Robert E. Pattison, Jr. (Dem), defeated in primary.
  • 1922 May 16: Gifford Pinchot (Rep), nominated; George E. Alter (Rep), defeated in primary; Frank P. Croft (Rep), defeated in primary; John S. Fisher (Rep), defeated in primary; John Clinton Parker (Rep), defeated in primary.
  • 1922 Nov 7: Gifford Pinchot (Rep), elected; John A. McSparran (Dem), defeated; Lilith Martin Wilson (Socialist), defeated; William Repp (Prohibition), defeated; William H. Thomas (Industrial), defeated; John W. Dix (Single Tax), defeated.
  • 1926 May 18: Eugene C. Bonniwell (Dem), nominated; Samuel E. Shull (Dem), defeated in primary; William E. E. Porter (Dem), defeated in primary.
  • 1926 May 18: John S. Fisher (Rep), nominated; Edward E. Beidleman (Rep), defeated in primary; Thomas W. Phillips, Jr. (Rep), defeated in primary; John K. Tener (Rep), defeated in primary.
  • 1926 May 18: George L. Pennock (Prohibition), nominated; John S. Fisher (Prohibition), defeated in primary.
  • 1926 May 18: John W. Slayton (Socialist), nominated unopposed.
  • 1926 May 18: Edward E. Beidleman (Labor), nominated unopposed, but withdrew.
  • 1926 Nov 2: John S. Fisher (Rep), elected; Eugene C. Bonniwell (Dem & Labor), defeated; George L. Pennock (Prohibition), defeated; John W. Slayton (Socialist), defeated; Harry M. Wicks (Workers), defeated; Julian P. Hickok (Commonwealth Land), defeated.
  • 1930 Nov 4: Gifford Pinchot (Rep & Prohibition), elected; John Hemphill (Dem & Liberal), defeated; James H. Maurer (Socialist), defeated; Frank Mozer (Communist), defeated.
  • 1934 May 15: George H. Earle (Dem), nominated; Charles D. Copeland (Dem), defeated in primary; Eugene C. Bonniwell (Dem), defeated in primary; William N. McNair (Dem), defeated in primary; John A. McSparran (Dem), defeated in primary.
  • 1934 May 15: William A. Schnader (Rep), nominated; Edward C. Shannon (Rep), defeated in primary; Charles J. Margiotti (Rep), defeated in primary; Thomas W. Phillips, Jr. (Rep), defeated in primary; John A. McSparran (Rep), defeated in primary; Benjamin G. Eynon (Rep), defeated in primary; Harry S. McDevitt (Rep), defeated in primary; Jay Williams Sechler (Rep), defeated in primary; Louis G. Karzis (Rep), defeated in primary; George A. Welsh (Rep), defeated in primary; Marion D. Patterson (Rep), defeated in primary; Robert E. Lamberton (Rep), defeated in primary; Albert S. C. Millar (Rep), defeated in primary; Edward L. Stokes (Rep), defeated in primary; Tilghman E. Hauseman (Rep), defeated in primary; Charles Avery Dravo (Rep), defeated in primary.
  • 1934 May 15: Herbert T. Ames (Prohibition), nominated unopposed.
  • 1934 May 15: Jesse H. Holmes (Socialist), nominated unopposed.
  • 1934 Nov 6: George H. Earle (Dem), elected; William A. Schnader (Rep), defeated; Jesse H. Holmes (Socialist), defeated; Herbert T. Ames (Prohibition), defeated; Emmett P. Cush (Communist), defeated; Bess Gyekis (Industrial Labor), defeated.
  • 1938: Gifford Pinchot (Rep), defeated in primary.
  • 1938 Nov 8: Arthur H. James (Rep), elected; Charles A. Jones (Dem & Royal Oak), defeated; Jesse H. Holmes (Socialist), defeated; Robert G. Burnham (Prohibition), defeated; Ella Bloor Omholt (Communist), defeated.
  • 1942 Nov 3: Edward Martin (Rep), elected; F. Clair Ross (Dem), defeated; Dale H. Learn (Prohibition), defeated; John J. Haluska (United Pension), defeated; Joseph Pirincin (Socialist Labor), defeated.
  • 1946 Nov 5: James H. Duff (Rep), elected; John S. Rice (Dem), defeated; James A. W. Killip (Prohibition), defeated; George S. Taylor (Socialist Labor), defeated.
  • 1950 Nov 7: John S. Fine (Rep), elected; Richardson K. Dilworth (Dem), defeated; Richard R. Blews (Prohibition), defeated; Reginald B. Naugle (G.I.'s Against Communism), defeated; Thomas J. Fitzpatrick (Progressive), defeated; Robert Z. Wilson (Socialist), defeated; George S. Taylor (Industrial Government), defeated; Herbert Lewin (Militant Workers), defeated.
  • 1954 May 18: George M. Leader (Dem), nominated; William D. McClelland (Dem), defeated in primary; Charles J. Schmitt (Dem), defeated in primary.
  • 1954 May 18: Lloyd H. Wood (Rep), nominated; Thomas S. Stephenson (Rep), defeated in primary; Gordon F. Chamberlin (Rep), defeated in primary.
  • 1954 Nov 2: George M. Leader (Dem), elected; Lloyd H. Wood (Rep), defeated; Henry Beitscher (Progressive), defeated; Louis Dirle (Socialist Labor), defeated.
  • 1958 May 20: David L. Lawrence (Dem), nominated; Roy E. Furman (Dem), defeated in primary; Edward P. Lavelle (Dem), defeated in primary.
  • 1958 May 20: Arthur T. McGonigle (Rep), nominated; Harold E. Stassen (Rep), defeated in primary; William S. Livengood, Jr. (Rep), defeated in primary; Harold J. Vaughan (Rep), defeated in primary.
  • 1958 Nov 4: David L. Lawrence (Dem), elected; Arthur T. McGonigle (Rep), defeated; Herman A. Johansen (Socialist Labor), defeated; Herbert Lewin (Workers), defeated.
  • 1962 May 15: Richardson K. Dilworth (Dem), nominated; Harvey F. Johnston (Dem), defeated in primary; Charles J. Schmitt (Dem), defeated in primary.
  • 1962 May 15: William W. Scranton (Rep), nominated; J. Collins McSparran (Rep), defeated in primary.
  • 1962 Nov 6: William W. Scranton (Rep), elected; Richardson K. Dilworth (Dem), defeated; George S. Taylor (Socialist Labor), defeated.
  • 1966: Robert P. Casey (Dem), defeated in primary.
  • 1966 Nov 8: Raymond P. Shafer (Rep), elected; Milton Shapp (Dem), defeated; Edward S. Swartz (Constitutional), defeated; George S. Taylor (Socialist Labor), defeated.
  • 1970 May 19: Milton Shapp (Dem), nominated; Robert P. Casey (Dem), defeated in primary; Harvey F. Johnston (Dem), defeated in primary; Samuel G. Neff (Dem), defeated in primary; Walter J. Tray (Dem), defeated in primary; Edward P. Lavelle (Dem), defeated in primary.
  • 1970 Nov 3: Milton Shapp (Dem), elected; Raymond J. Broderick (Rep), defeated; Andrew J. Watson (Constitutional), defeated; Francis McGeever (American Independent), defeated; George S. Taylor (Socialist Labor), defeated.
  • 1974 Nov 5: Drew Lewis (Rep), defeated.
  • 1978: Robert P. Casey (Dem), defeated in primary.
  • 1978: Peter F. Flaherty (Dem), defeated.
  • 1982: Allen E. Ertel, defeated.
  • 1986: Ed Rendell (Dem), defeated in primary.
  • 1994 May 10: Mark S. Singel (Dem), nominated; Dwight E. Evans (Dem), defeated in primary; Catherine Baker Knoll (Dem), defeated in primary; Lynn Yeakel (Dem), defeated in primary; Charles J. Volpe, Jr. (Dem), defeated in primary; Robert W. O'Donnell (Dem), defeated in primary; Phillip Valenti (Dem), defeated in primary.
  • 1994 May 10: Tom Ridge (Rep), nominated; Ernie D. Preate, Jr. (Rep), defeated in primary; Samuel P. Katz (Rep), defeated in primary; D. Michael Fisher (Rep), defeated in primary; John F. Perry III (Rep), defeated in primary.
  • 1994 Nov 8: Tom Ridge (Rep), elected; Mark S. Singel (Dem), defeated; Peg Luksik (Constitution), defeated; Patrick Fallon (Libertarian), defeated; Timothy E. Holloway (Patriot), defeated.
  • 1998 May 19: Ivan Itkin (Dem), nominated; Don Bailey (Dem), defeated in primary; William Keisling (Dem), defeated in primary.
  • 1998 May 19: Tom Ridge (Rep), nominated unopposed.
  • 1998 Nov 3: Tom Ridge (Rep), elected; Ivan Itkin (Dem), defeated; Peg Luksik (Constitution), defeated; Kenneth V. Krawchuk (Libertarian), defeated.
  • 2002 May 21: Ed Rendell (Dem), nominated; Bob Casey, Jr. (Dem), defeated in primary.
  • 2002 May 21: D. Michael Fisher (Rep), nominated unopposed.
  • 2002 Nov 5: Ed Rendell (Dem), elected; D. Michael Fisher (Rep), defeated; Kenneth V. Krawchuk (Libertarian), defeated; Michael Morrill (Green), defeated.
  • 2006 May 16: Ed Rendell (Dem), nominated unopposed.
  • 2006 May 16: Lynn Swann (Rep), nominated unopposed.
  • 2006 Nov 7: Ed Rendell (Dem), elected; Lynn Swann (Rep), defeated.
  • 2010 May 18: Dan Onorato (Dem), nominated; Jack Wagner (Dem), defeated in primary; Anthony H. Williams (Dem), defeated in primary; Joseph M. Hoeffel (Dem), defeated in primary.
  • 2010 May 18: Tom Corbett (Rep), nominated; Samuel E. Rohrer (Rep), defeated in primary.
  • 2010 Nov 2: Tom Corbett (Rep), elected; Dan Onorato (Dem), defeated.
  • 2014 May 20: Tom Wolf (Dem), nominated; Allyson Y. Schwartz (Dem), defeated in primary; Robert M. McCord (Dem), defeated in primary; Katie A. McGinty (Dem), defeated in primary.
  • 2014 May 20: Tom Corbett (Rep), nominated unopposed.
  • 2014 Nov 4: Tom Wolf (Dem), elected; Tom Corbett (Rep), defeated.
  • "Enjoy the hospitable entertainment of a political graveyard."
    Henry L. Clinton, Apollo Hall, New York City, February 3, 1872
    The Political Graveyard

    The Political Graveyard is a web site about U.S. political history and cemeteries. Founded in 1996, it is the Internet's most comprehensive free source for American political biography, listing 312,576 politicians, living and dead.
      The listings are incomplete; development of the database is a continually ongoing project.  
      Information on this page — and on all other pages of this site — is believed to be accurate, but is not guaranteed. Users are advised to check with other sources before relying on any information here.  
      The official URL for this page is: https://politicalgraveyard.com/geo/PA/ofc/gov.html.  
      Links to this or any other Political Graveyard page are welcome, but specific page addresses may sometimes change as the site develops.  
      If you are searching for a specific named individual, try the alphabetical index of politicians.  
      More information: FAQ; privacy policy; cemetery links.  
      If you find any error or omission in The Political Graveyard, or if you have information to share, please see the biographical checklist and submission guidelines.  
    Copyright notices: (1) Facts are not subject to copyright; see Feist v. Rural Telephone. (2) Politician portraits displayed on this site are 70-pixel-wide monochrome thumbnail images, which I believe to constitute fair use under applicable copyright law. Where possible, each image is linked to its online source. However, requests from owners of copyrighted images to delete them from this site are honored. (3) Original material, programming, selection and arrangement are © 1996-2019 Lawrence Kestenbaum. (4) This work is also licensed for free non-commercial re-use, with attribution, under a Creative Commons License.
    Site information: The Political Graveyard is created and maintained by Lawrence Kestenbaum, who is solely responsible for its structure and content. — The mailing address is The Political Graveyard, P.O. Box 2563, Ann Arbor MI 48106. — This site is hosted by HDL. — The Political Graveyard opened on July 1, 1996; the last full revision was done on March 10, 2021.

    Creative 
Commons License Follow polgraveyard on Twitter [Amazon.com]