PoliticalGraveyard.com
The Political Graveyard: A Database of American History
Ohio: U.S. Senators


U.S. Senators from Ohio, 1803-2016 (May be incomplete!)
John Smith 1803-08 Thomas Worthington 1803-07 Edward Tiffin 1807-09 Return J. Meigs, Jr. 1808-10 Stanley Griswold 1809-11 Alexander Campbell 1809-13 Thomas Worthington 1810-14 Jeremiah Morrow 1813-19 Joseph Kerr 1814-15 Benjamin Ruggles 1815-33 William Allen Trimble 1819-21 Ethan A. Brown 1822-25 William Henry Harrison 1825-28 Jacob Burnet 1828-31 Thomas Ewing 1831-37 Thomas Morris 1833-39 William Allen 1837-49 Benjamin Tappan 1839-45 Thomas Corwin 1845-50 Salmon P. Chase 1849-55 Thomas Ewing 1850-51 Benjamin F. Wade 1851-69 George E. Pugh 1855-61 Salmon P. Chase 1861 John Sherman 1861-77 Allen G. Thurman 1869-81 Stanley Matthews 1877-79 George H. Pendleton 1879-85 John Sherman 1881-97 Henry B. Payne 1885-91 Calvin S. Brice 1891-97 Joseph B. Foraker 1897-1909 Marcus A. Hanna 1897-1904 Charles W. F. Dick 1904-11 Theodore E. Burton 1909-15 Atlee Pomerene 1911-23 Warren G. Harding 1915-21 Frank B. Willis 1921-28 Simeon D. Fess 1923-35 Cyrus Locher 1928 Theodore E. Burton 1928-29 Roscoe C. McCulloch 1929-30 Robert J. Bulkley 1930-39 A. Vic Donahey 1935-41 Robert A. Taft 1939-53 Harold H. Burton 1941-45 James W. Huffman 1945-46 Kingsley A. Taft 1946-47 John W. Bricker 1947-59 Thomas A. Burke 1953-54 George H. Bender 1954-57 Frank J. Lausche 1957-69 Stephen M. Young 1959-71 William B. Saxbe 1969-74 Robert Taft, Jr. 1971-76 Howard M. Metzenbaum 1974 John Glenn 1975-99 Howard M. Metzenbaum 1977-95 Mike DeWine 1995-2007 George V. Voinovich 1999-

Events and Candidates (may be incomplete!)

  • 1808 Mar 3: Edward Tiffin, resigned.
  • 1808 Apr 25: John Smith, resigned.
  • 1821 Dec 13: William Allen Trimble, died in office.
  • 1853: Ephraim Ralph Eckley, defeated.
  • 1904 Feb 15: Marcus A. Hanna, died in office.
  • 1914 Nov 3: Warren G. Harding (Rep), elected; Timothy S. Hogan (Dem), defeated; Arthur L. Garford (Progressive), defeated; E. K. Hitchens (Socialist), defeated.
  • 1916 Nov 7: Atlee Pomerene (Dem), elected; Myron T. Herrick (Rep), defeated; C. E. Ruthenberg (Socialist), defeated; Aaron S. Watkins (Prohibition), defeated; Jacob S. Coxey, defeated.
  • 1920 Aug 10: W. A. Julian (Dem), nominated; A. F. O'Neil (Dem), defeated in primary.
  • 1920 Aug 10: Frank B. Willis (Rep), nominated; Walter F. Brown (Rep), defeated in primary; R. M. Wanamaker (Rep), defeated in primary; Macy Walcutt (Rep), defeated in primary; J. P. Walser (Rep), defeated in primary.
  • 1920 Nov 2: Frank B. Willis (Rep), elected; W. A. Julian (Dem), defeated; Henry B. Strong, defeated.
  • 1922 Nov 7: Simeon D. Fess (Rep), elected; Atlee Pomerene (Dem), defeated; Virginia D. Green (Ind), defeated.
  • 1926 Aug 10: Atlee Pomerene (Dem), nominated; Florence E. Allen (Dem), defeated in primary; Charles E. Wharton (Dem), defeated in primary.
  • 1926 Aug 10: Frank B. Willis (Rep), nominated; Albert D. Alcorn (Rep), defeated in primary; Alfred J. Fiorini (Rep), defeated in primary; Charles Q. Hildebrant (Rep), defeated in primary; Thomas W. Latham (Rep), defeated in primary; Lloyd A. Price (Rep), defeated in primary; George L. Watson (Rep), defeated in primary; Charles W. F. Dick (Rep), defeated in primary.
  • 1926 Nov 2: Frank B. Willis (Rep), elected; Atlee Pomerene (Dem), defeated; John D. Goerke (Socialist Labor), defeated.
  • 1928 Mar 30: Frank B. Willis, died in office.
  • 1928 Aug 14: Charles V. Truax (Dem), nominated; Frank F. Gentsch (Dem), defeated in primary; Charles E. Wharton (Dem), defeated in primary; George White (Dem), defeated in primary; Thomas S. Wright (Dem), defeated in primary.
  • 1928 Aug 14: Graham P. Hunt (Dem), nominated; Cyrus Locher (Dem), defeated in primary.
  • 1928 Aug 14: Simeon D. Fess (Rep), nominated unopposed.
  • 1928 Aug 14: Theodore E. Burton (Rep), nominated; Jacob S. Coxey (Rep), defeated in primary; H. D. Cook (Rep), defeated in primary; Charles W. F. Dick (Rep), defeated in primary; Carrington T. Marshall (Rep), defeated in primary.
  • 1928 Nov 6: Simeon D. Fess (Rep), elected; Charles V. Truax (Dem), defeated; Joseph Willnecker (Workers Communist), defeated; James Goward (Socialist Labor), defeated; J. Wetherell Hutton (Prohibition), defeated.
  • 1928 Nov 6: Theodore E. Burton (Rep), elected; Graham P. Hunt (Dem), defeated; Israel Amter (Workers Communist), defeated; Anna K. Storck (Socialist Labor), defeated.
  • 1929 Oct 28: Theodore E. Burton, died in office.
  • 1930 Nov 4: Robert J. Bulkley (Dem), elected; Roscoe C. McCulloch (Rep), defeated.
  • 1932: Jacob S. Coxey (Rep), defeated in primary.
  • 1932: Gilbert Bettman (Rep), defeated.
  • 1934: Charles West, defeated for nomination.
  • 1934: Jacob S. Coxey (Rep), defeated in primary.
  • 1938 Aug 9: Robert J. Bulkley (Dem), nominated; George White (Dem), defeated in primary.
  • 1938 Aug 9: Robert A. Taft (Rep), nominated; Arthur H. Day (Rep), defeated in primary.
  • 1938 Nov 8: Robert A. Taft (Rep), elected; Robert J. Bulkley (Dem), defeated.
  • 1940 Nov 5: Harold H. Burton (Rep), elected; John McSweeney (Dem), defeated.
  • 1944 Nov 7: Robert A. Taft (Rep), elected; William G. Pickrel (Dem), defeated.
  • 1946 Nov 5: Kingsley A. Taft (Rep), elected; Henry P. Webber (Dem), defeated.
  • 1946 Nov 5: John W. Bricker (Rep), elected; James W. Huffman (Dem), defeated; William Farkas (Socialist Labor), defeated.
  • 1950 Nov 7: Robert A. Taft (Rep), elected; Joseph T. Ferguson (Dem), defeated.
  • 1953 Jul 31: Robert A. Taft, died in office.
  • 1964 Nov 3: Stephen M. Young (Dem), elected; Robert Taft, Jr. (Rep), defeated.
  • 1968 Nov 5: William B. Saxbe (Rep), elected; John J. Gilligan (Dem), defeated.
  • 1970 May 5: James A. Rhodes (Rep), defeated in primary.
  • 1970 Nov 3: Robert Taft, Jr. (Rep), elected; Howard M. Metzenbaum (Dem), defeated; Richard B. Kay (American Independent), defeated; John O'Neill (Socialist Labor), defeated.
  • 1974 Nov 5: John Glenn (Dem), elected; Ralph J. Perk (Rep), defeated; K. G. Harroff (Ind), defeated; Richard B. Kay (Ind), defeated.
  • 1976: James Vincent Stanton (Dem), defeated in primary.
  • 1976 Nov 2: Howard M. Metzenbaum (Dem), elected; Robert Taft, Jr. (Rep), defeated; John O'Neill (Ind), defeated; Donald E. Babcock (American), defeated; Emma Lila Fundaburk (Ind), defeated; Melissa Singler (Socialist Workers), defeated.
  • 1980 Nov 4: John Glenn (Dem), elected; James E. Betts (Rep), defeated; John E. Powers (Ind), defeated; Rich Nagin (Ind), defeated.
  • 1982 Nov 2: Howard M. Metzenbaum (Dem), elected; Paul E. Pfeifer (Rep), defeated; Alicia Merel (Ind), defeated; Philip Herzing (Libertarian), defeated.
  • 1986 Nov 4: John Glenn (Dem), elected; Thomas N. Kindness (Rep), defeated.
  • 1988 Nov 8: Howard M. Metzenbaum (Dem), elected; George V. Voinovich (Rep), defeated.
  • 1992 Nov 3: John Glenn (Dem), elected; Mike DeWine (Rep), defeated; Martha Grevatt (Ind), defeated.
  • 1994 Nov 8: Mike DeWine (Rep), elected; Joel Hyatt (Dem), defeated; Joseph J. Slovenec (Ind), defeated.
  • 1998 Nov 3: George V. Voinovich (Rep), elected; Mary O. Boyle (Dem), defeated.
  • 2000: Richard Cordray (Dem), defeated in primary; Marvin A. McMickle (Dem), defeated in primary.
  • 2000 Mar 7: Daniel I. Radakovich (Dem), defeated in primary.
  • 2000 Nov 7: Mike DeWine (Rep), elected; Ted Celeste (Dem), defeated; John R. McAlister (Libertarian), defeated; John A. Eastman (Natural Law), defeated.
  • 2004 Nov 2: George V. Voinovich (Rep), elected; Eric Fingerhut (Dem), defeated; Helen Meyers, defeated.
  • 2006 Nov 7: Richard A. Duncan, defeated.
  • 2016 Nov 8: Ted Strickland (Dem), defeated.
  • "Enjoy the hospitable entertainment of a political graveyard."
    Henry L. Clinton, Apollo Hall, New York City, February 3, 1872
    The Political Graveyard

    The Political Graveyard is a web site about U.S. political history and cemeteries. Founded in 1996, it is the Internet's most comprehensive free source for American political biography, listing 312,576 politicians, living and dead.
      The listings are incomplete; development of the database is a continually ongoing project.  
      Information on this page — and on all other pages of this site — is believed to be accurate, but is not guaranteed. Users are advised to check with other sources before relying on any information here.  
      The official URL for this page is: https://politicalgraveyard.com/geo/OH/ofc/ussen.html.  
      Links to this or any other Political Graveyard page are welcome, but specific page addresses may sometimes change as the site develops.  
      If you are searching for a specific named individual, try the alphabetical index of politicians.  
      More information: FAQ; privacy policy; cemetery links.  
      If you find any error or omission in The Political Graveyard, or if you have information to share, please see the biographical checklist and submission guidelines.  
    Copyright notices: (1) Facts are not subject to copyright; see Feist v. Rural Telephone. (2) Politician portraits displayed on this site are 70-pixel-wide monochrome thumbnail images, which I believe to constitute fair use under applicable copyright law. Where possible, each image is linked to its online source. However, requests from owners of copyrighted images to delete them from this site are honored. (3) Original material, programming, selection and arrangement are © 1996-2019 Lawrence Kestenbaum. (4) This work is also licensed for free non-commercial re-use, with attribution, under a Creative Commons License.
    Site information: The Political Graveyard is created and maintained by Lawrence Kestenbaum, who is solely responsible for its structure and content. — The mailing address is The Political Graveyard, P.O. Box 2563, Ann Arbor MI 48106. — This site is hosted by HDL. — The Political Graveyard opened on July 1, 1996; the last full revision was done on March 10, 2021.

    Creative 
Commons License Follow polgraveyard on Twitter [Amazon.com]