PoliticalGraveyard.com
The Political Graveyard: A Database of American History
New York: Lieutenant Governors


Lieutenant Governors of New York, 1778-2018 (May be incomplete!)
Pierre Van Cortlandt 1778-95 Stephen Van Rensselaer 1795-1801 Jeremiah Van Rensselaer 1801-04 John Broome 1804-10 John Tayler 1811 De Witt Clinton 1811-13 John Tayler 1813-22 Erastus Root 1823-24 James Tallmadge, Jr. 1825-26 Nathaniel Pitcher 1827-28 Peter R. Livingston 1828 Charles Dayan 1828 Enos T. Throop 1829 Charles Stebbins 1829-30 William M. Oliver 1830 Edward P. Livingston 1831-32 John Tracy 1833-36 Luther Bradish 1837-42 Daniel S. Dickinson 1843-44 Addison Gardiner 1845-47 Hamilton Fish 1848 George W. Patterson 1849-50 Sanford E. Church 1851-54 Henry J. Raymond 1855-56 Henry R. Selden 1857-58 Robert Campbell 1859-62 David R. Floyd-Jones 1863-64 Thomas G. Alvord 1865-66 Stewart L. Woodford 1867-68 Allen C. Beach 1869-72 John C. Robinson 1873-74 William Dorsheimer 1875-79 George G. Hoskins 1880-82 David B. Hill 1883-85 Dennis McCarthy 1885 Edward F. Jones 1886-91 William F. Sheehan 1892-94 Charles T. Saxton 1895-96 Timothy L. Woodruff 1897-1902 Frank W. Higgins 1903-04 M. Linn Bruce 1905-06 Lewis S. Chanler 1907-08 Horace White 1909-10 George H. Cobb 1910 Thomas F. Conway 1911-12 Martin H. Glynn 1913 Robert F. Wagner 1913-14 Edward Schoeneck 1915-18 Harry C. Walker 1919-20 Jeremiah Wood 1921-22 George R. Lunn 1923-24 Seymour Lowman 1925-26 Edwin Corning 1927-28 Herbert H. Lehman 1929-32 M. William Bray 1933-38 Charles Poletti 1939-42 Thomas W. Wallace 1943 Joe R. Hanley 1943-50 Frank C. Moore 1951-53 Malcolm Wilson 1959-73 Mary Ann Krupsak 1975-78 Mario M. Cuomo 1979-82 Alfred B. DelBello 1982-85 Warren M. Anderson 1985-86 Stan Lundine 1986-88 David A. Paterson 2007-08 Kathy Hochul 2015-

Events and Candidates (may be incomplete!)

  • 1810: Nicholas Fish (Federalist), defeated.
  • 1810 Aug 8: John Broome, died in office.
  • 1811: Nicholas Fish, defeated.
  • 1824: Erastus Root, defeated.
  • 1828: Francis Granger, defeated.
  • 1846: Hamilton Fish (Whig), defeated.
  • 1847: Hamilton Fish, elected.
  • 1848: Seth M. Gates (Free Soil), defeated.
  • 1858: John J. Taylor (Dem), defeated.
  • 1862: Lyman Tremain, defeated.
  • 1866: Stewart L. Woodford (Rep), elected.
  • 1868: Alonzo B. Cornell, defeated.
  • 1872: Chauncey M. Depew (Liberal Republican), defeated.
  • 1882: B. Platt Carpenter, defeated.
  • 1894: Daniel N. Lockwood (Dem), defeated.
  • 1896 Nov 3: Timothy L. Woodruff (Rep), elected; Frederick C. Schraub (Dem), defeated; Frederic W. Hinrichs (Gold Democratic), defeated; Frederick B. Bennetts (Socialist Labor), defeated; Charles E. Latimer (Prohibition), defeated.
  • 1898: Thomas M. Osborne (Ind), defeated; Elliott Danforth (Dem), defeated.
  • 1900 Nov 6: Timothy L. Woodruff (Rep), elected; William F. Mackey (Dem), defeated; Albert J. Rumsey (Prohibition), defeated; Leander A. Armstrong (Socialist Labor), defeated; William Butscher (Social Democratic), defeated.
  • 1904 Nov 8: M. Linn Bruce (Rep), elected; Francis B. Harrison (Dem), defeated; Charles R. Bach (Social Democratic), defeated; Alden W. Young (Prohibition), defeated; Boris Reinstein (Socialist Labor), defeated; Charles Spaulding (People's), defeated.
  • 1906 Dec 5: M. Linn Bruce, resigned.
  • 1908 Nov 3: Horace White (Rep), elected; John A. Dix (Dem), defeated; Daniel W. Finnimore (Independence League), defeated; Gustave A. Strebel (Socialist), defeated; Marshall A. Hudson (Prohibition), defeated; Frank E. Passonno (Socialist Labor), defeated.
  • 1910 Nov 8: Thomas F. Conway (Dem), elected; Edward Schoeneck (Rep), defeated; William Randolph Hearst (Independence League), defeated; Gustave A. Strebel (Socialist), defeated; Calvin McCarthy (Prohibition), defeated; James T. Hunter (Socialist Labor), defeated.
  • 1912 Nov 5: Martin H. Glynn (Dem & Independence League), elected; James W. Wadsworth, Jr. (Rep), defeated; Frederick M. Davenport (Progressive), defeated; Gustave A. Strebel (Socialist), defeated; Clark Allis (Prohibition), defeated; Jeremiah D. Crowley (Socialist Labor), defeated.
  • 1914 Sep 28: Thomas B. Lockwood (Dem), nominated; William Gorham Rice (Dem), defeated in primary.
  • 1914 Sep 28: Edward Schoeneck (Rep), nominated; Seth G. Heacock (Rep), defeated in primary; Frank S. Sidway (Rep), defeated in primary.
  • 1914 Sep 28: Chauncey J. Hamlin (Progressive), nominated unopposed.
  • 1914 Nov 3: Edward Schoeneck (Rep & Independence League), elected; Thomas B. Lockwood (Dem), defeated; Chauncey J. Hamlin (Progressive), defeated; Stephen J. Mahoney (Socialist), defeated; Charles E. Welch (Prohibition), defeated; Jeremiah D. Crowley (Socialist Labor), defeated.
  • 1916 Sep 19: Thomas J. Kreuzer (Dem), nominated unopposed.
  • 1916 Sep 19: Edward Schoeneck (Rep), nominated unopposed.
  • 1916 Sep 19: L. Bradley Dorr (Progressive), nominated; Edward Schoeneck (Progressive), defeated in primary.
  • 1916 Nov 7: Edward Schoeneck (Rep & Independence League), elected; Thomas J. Kreuzer (Dem & American), defeated; Stephen J. Mahoney (Socialist), defeated; Clarence Z. Spriggs (Prohibition), defeated; L. Bradley Dorr (Progressive), defeated; Boris Reinstein (Socialist Labor), defeated.
  • 1918 Sep 3: Harry C. Walker (Dem), nominated unopposed.
  • 1918 Sep 3: Edward Schoeneck (Rep), nominated; William M. Bennett (Rep), defeated in primary; Seth G. Heacock (Rep), defeated in primary.
  • 1918 Sep 3: Ella Reeve Bloor (Socialist), nominated unopposed.
  • 1918 Sep 3: Mamie W. Colvin (Prohibition), nominated unopposed.
  • 1918 Nov 5: Harry C. Walker (Dem), elected; Edward Schoeneck (Rep), defeated; Ella Reeve Bloor (Socialist), defeated; Mamie W. Colvin (Prohibition), defeated; August Gillhaus (Socialist Labor), defeated.
  • 1920 Sep 14: George R. Fitts (Dem), nominated unopposed.
  • 1920 Sep 14: Jeremiah Wood (Rep), nominated; William M. Bennett (Rep), defeated in primary.
  • 1920 Nov 2: Jeremiah Wood (Rep), elected; George R. Fitts (Dem), defeated; Jessie W. Hughan (Socialist), defeated; Robert E. Haffey (Farmer-Labor), defeated; Edward G. Deitrich (Prohibition), defeated; Jeremiah D. Crowley (Socialist Labor), defeated.
  • 1922: William J. Donovan (Rep), defeated.
  • 1924 Nov 4: Seymour Lowman (Rep), elected; George R. Lunn (Dem), defeated; Charles Solomon (Socialist), defeated; Franklin P. Brill (Workers), defeated; Milton Weinberger (Socialist Labor), defeated.
  • 1926 Nov 2: Edwin Corning (Dem), elected; Seymour Lowman (Rep), defeated; August Claessens (Socialist), defeated; Ella L. McCarthy (Prohibition), defeated; Franklin P. Brill (Workers), defeated; John E. DeLee (Socialist Labor), defeated.
  • 1928 Nov 6: Herbert H. Lehman (Dem), elected; Charles C. Lockwood (Rep), defeated; Herman J. Hahn (Socialist), defeated; Franklin P. Brill (Workers), defeated; John E. DeLee (Socialist Labor), defeated.
  • 1930 Nov 4: Herbert H. Lehman (Dem), elected; Caleb H. Baumes (Rep), defeated; Elizabeth C. Roth (Socialist), defeated; J. Louis Engdahl (Communist), defeated; Charles Carlson (Socialist Labor), defeated.
  • 1932 Nov 8: Emil F. Teichert (Socialist Labor), defeated; M. William Bray (Dem), elected; F. Trubee Davison (Rep), defeated; Charles W. Noonan (Socialist), defeated; H. Westlake Coons (Law Preservation), defeated.
  • 1934 Nov 6: M. William Bray (Dem), elected; Fred J. Douglas (Rep), defeated; Herman Kobbe (Socialist), defeated; Williana J. Burroughs (Communist), defeated; James F. Luckey (Law Preservation), defeated; Emil F. Teichert (Socialist Labor), defeated.
  • 1936 Nov 3: M. William Bray (Dem), elected; Ralph K. Robertson (Rep), defeated; Herman J. Hahn (Socialist), defeated; Julian S. Sawyer (Communist), defeated.
  • 1938: Frederic H. Bontecou (Rep), defeated; George W. Hartmann (Socialist), defeated.
  • 1942 Nov 3: Thomas W. Wallace (Rep), elected; Charles Poletti (Dem & American Labor), defeated.
  • 1943 Jul 17: Thomas W. Wallace, died in office.
  • 1943 Nov 2: Joe R. Hanley (Rep), elected; William N. Haskell (Dem & American Labor), defeated.
  • 1946 Nov 5: Joe R. Hanley (Rep), elected; Erastus Corning II (Dem & American Labor), defeated.
  • 1950 Nov 7: Frank C. Moore (Rep), elected; Richard H. Balch (Dem & Liberal), defeated; Clementina J. Paolone (American Labor), defeated; Gladys Barker (Socialist Workers), defeated; Nathan L. Karp (Industrial Government), defeated.
  • 1954 Nov 2: George B. DeLuca (Dem & Liberal), elected; J. Raymond McGovern (Rep), defeated; Karen Morley (American Labor), defeated; Dorothy Haines (Socialist Workers), defeated; Stephen Emery (Industrial Government), defeated.
  • 1958 Nov 4: Malcolm Wilson (Rep), elected; George B. DeLuca (Dem & Liberal), defeated; Annette T. Rubinstein (Independent Socialist), defeated; John Emanuel (Socialist Labor), defeated.
  • 1962 Nov 6: Malcolm Wilson (Rep), elected; John J. Burns (Dem & Liberal), defeated; E. Vernon Carbonara (Conservative), defeated; Sylvia Weinstein (Socialist Workers), defeated; John Emanuel (Socialist Labor), defeated.
  • 1966 Nov 8: Malcolm Wilson (Rep), elected; Howard J. Samuels (Dem), defeated; Kieran O'Doherty (Conservative), defeated; Donald S. Harrington (Liberal), defeated; Doris Ballantyne (Socialist Labor), defeated; Richard Garza (Socialist Workers), defeated.
  • 1970: Jerome A. Ambro, Jr. (Dem), defeated in primary.
  • 1970: Basil Paterson (Dem), defeated.
  • 1974: Mario M. Cuomo (Dem), defeated.
  • 1974 Nov 5: Mary Ann Krupsak (Dem & Liberal), elected; Ralph Caso (Rep & Conservative), defeated; Charles R. Schongar (Courage), defeated; Louis J. Sicilia (Free Libertarian), defeated; James Mendietta (Socialist Workers), defeated; Carol A. Twigg (Communist), defeated; Victoria Statom (Labor), defeated.
  • 1978: Bruce F. Caputo (Rep), defeated in primary.
  • 1978: Ellen McCormack (Right To Life), defeated.
  • 1978 Nov 7: Kevin E. Kellogg (Socialist Workers), defeated.
  • 2006 Nov 7: David A. Paterson (Dem & Independence), elected; C. Scott Vanderhoef (Rep & Conservative), defeated; Brian Jones (Green), defeated; Chris Edes (Libertarian), defeated; Ben O'Shaughnessy (Socialist Workers), defeated.
  • 2010 Nov 2: Robert Duffy (Dem & Working Families & Independence), elected; Greg Edwards (Rep & Conservative & Taxpayers), defeated; Gloria Mattera (Green), defeated; Alden Link (Libertarian), defeated; Eva M. Doyle (Freedom), defeated; Tanya Gendelman (Anti-Prohibition), defeated.
  • 2014 Sep 9: Kathy Hochul (Dem), nominated; Timothy Wu (Dem), defeated in primary.
  • 2014 Nov 4: Kathy Hochul (Dem & Working Families & Independence & Women's Equality), elected; Christopher Moss (Rep & Conservative & Stop Common Core), defeated; Brian Jones (Green), defeated; Chris Edes (Libertarian), defeated; Bobby Kumar Kalotee (Sapient), defeated.
  • "Enjoy the hospitable entertainment of a political graveyard."
    Henry L. Clinton, Apollo Hall, New York City, February 3, 1872
    The Political Graveyard

    The Political Graveyard is a web site about U.S. political history and cemeteries. Founded in 1996, it is the Internet's most comprehensive free source for American political biography, listing 312,576 politicians, living and dead.
      The listings are incomplete; development of the database is a continually ongoing project.  
      Information on this page — and on all other pages of this site — is believed to be accurate, but is not guaranteed. Users are advised to check with other sources before relying on any information here.  
      The official URL for this page is: https://politicalgraveyard.com/geo/NY/ofc/ltgov.html.  
      Links to this or any other Political Graveyard page are welcome, but specific page addresses may sometimes change as the site develops.  
      If you are searching for a specific named individual, try the alphabetical index of politicians.  
      More information: FAQ; privacy policy; cemetery links.  
      If you find any error or omission in The Political Graveyard, or if you have information to share, please see the biographical checklist and submission guidelines.  
    Copyright notices: (1) Facts are not subject to copyright; see Feist v. Rural Telephone. (2) Politician portraits displayed on this site are 70-pixel-wide monochrome thumbnail images, which I believe to constitute fair use under applicable copyright law. Where possible, each image is linked to its online source. However, requests from owners of copyrighted images to delete them from this site are honored. (3) Original material, programming, selection and arrangement are © 1996-2019 Lawrence Kestenbaum. (4) This work is also licensed for free non-commercial re-use, with attribution, under a Creative Commons License.
    Site information: The Political Graveyard is created and maintained by Lawrence Kestenbaum, who is solely responsible for its structure and content. — The mailing address is The Political Graveyard, P.O. Box 2563, Ann Arbor MI 48106. — This site is hosted by HDL. — The Political Graveyard opened on July 1, 1996; the last full revision was done on March 10, 2021.

    Creative 
Commons License Follow polgraveyard on Twitter [Amazon.com]