PoliticalGraveyard.com
The Political Graveyard: A Database of American History
New York: State Comptrollers


New York State Comptrollers, 1797-2006 (May be incomplete!)
Samuel Jones 1797-1800 John V. Henry 1800-01 Elisha Jenkins 1801-05 Archibald McIntyre 1805-21 John Savage 1821-23 William L. Marcy 1823-29 Silas Wright, Jr. 1829-34 Azariah C. Flagg 1834-39 Bates Cooke 1839-41 John A. Collier 1841-42 Azariah C. Flagg 1842-47 Millard Fillmore 1848-49 Washington Hunt 1849-50 Philo C. Fuller 1850-51 John C. Wright 1851-53 James M. Cook 1854-55 Lorenzo Burrows 1856-57 Sanford E. Church 1858-59 Robert Dennison 1860-61 Lucius Robinson 1862-65 Thomas Hillhouse 1866-67 William F. Allen 1868-70 Asher P. Nichols 1870-71 Nelson K. Hopkins 1872-75 Lucius Robinson 1876 Frederic P. Olcott 1877-79 James W. Wadsworth 1880-81 Ira Davenport 1882-83 Alfred C. Chapin 1884-87 Edward Wemple 1888-91 Frank Campbell 1892-93 James A. Roberts 1894-98 William J. Morgan 1899-1900 Theodore P. Gilmann 1900 Erastus C. Knight 1901 Nathan L. Miller 1901-03 Otto Kelsey 1903-06 William C. Wilsons 1906 Martin H. Glynn 1907-08 Charles H. Gaus 1909 Clark Williams 1909-10 William Sohmer 1911-14 Eugene M. Travis 1915-20 James A. Wendell 1921-22 William J. Maier 1922 James W. Fleming 1923-24 Vincent B. Murphy 1925-26 Morris S. Tremaine 1927-41 Joseph V. O'Leary 1941-42 Frank C. Moore 1943-50 Arthur Levitt 1955-79 H. Carl McCall 1993- Alan G. Hevesi 2003-06

Events and Candidates (may be incomplete!)

  • 1869: Horace Greeley, defeated.
  • 1871 Nov 7: Nelson K. Hopkins, elected; Asher P. Nichols, defeated; Gardner Howland, defeated.
  • 1873: David T. Elliott (Prohibition), defeated.
  • 1875 Nov 2: Alphonso A. Hopkins (Prohibition), defeated.
  • 1883: Ira Davenport, defeated.
  • 1889: Benjamin L. Rand (Prohibition), defeated.
  • 1891: Edward Wemple, defeated; Arthur C. Wade (Rep), defeated.
  • 1893 Nov 7: DeMyre S. Fero (People's), defeated.
  • 1900: William J. Morgan, died in office.
  • 1900 Nov 6: Erastus C. Knight (Rep), elected; Edward S. Atwater (Dem), defeated; Mason N. Weed (Prohibition), defeated; Alfred C. Kihn (Socialist Labor), defeated; Frank A. Sieverman (Social Democratic), defeated.
  • 1903 Nov 12: Otto Kelsey, appointed.
  • 1904 Nov 8: Otto Kelsey (Rep), elected; George Hall (Dem), defeated; William W. Passage (Social Democratic), defeated; Ira W. Littlefield (Prohibition), defeated; James A. Trainor (Socialist Labor), defeated; Louis Manz (People's), defeated.
  • 1905: John Ford, defeated.
  • 1908 Nov 3: Charles H. Gaus (Rep), elected; Martin H. Glynn (Dem), defeated; Willard A. Glen (Independence League), defeated; Joel Moses (Socialist), defeated; Harrison L. Hoyt (Prohibition), defeated; Joseph A. Orme (Socialist Labor), defeated.
  • 1909 Oct 31: Charles H. Gaus, died in office.
  • 1910 Nov 8: William Sohmer (Dem), elected; James Thompson (Rep), defeated; Arnold B. MacStay (Independence League), defeated; Orcus A. Curtis (Socialist), defeated; Bernard Clausen (Prohibition), defeated; Carl A. Ludecke (Socialist Labor), defeated.
  • 1912 Nov 5: William Sohmer (Dem & Independence League), elected; William D. Cunningham (Rep), defeated; Horatio C. King (Progressive), defeated; Olin H. Smith (Socialist), defeated; Bernard Clausen (Prohibition), defeated; Robert Downs (Socialist Labor), defeated.
  • 1914 Sep 28: William Sohmer (Dem), nominated; George G. Davidson, Jr. (Dem), defeated in primary.
  • 1914 Sep 28: Eugene M. Travis (Rep), nominated; James F. Hooker (Rep), defeated in primary; Samuel Strasbourger (Rep), defeated in primary.
  • 1914 Sep 28: John B. Burnham (Progressive), nominated unopposed.
  • 1914 Nov 3: Eugene M. Travis (Rep), elected; William Sohmer (Dem & Independence League), defeated; John B. Burnham (Progressive), defeated; Charles W. Noonan (Socialist), defeated; Neil D. Cranmer (Prohibition), defeated; Charles C. Berns (Socialist Labor), defeated.
  • 1916 Sep 19: Joseph W. Masters (Dem), nominated unopposed.
  • 1916 Sep 19: Eugene M. Travis (Rep), nominated; James F. Hooker (Rep), defeated in primary.
  • 1916 Sep 19: Eugene M. Travis (Progressive), nominated; Lucius C. Tuckerman (Progressive), defeated in primary.
  • 1916 Nov 7: Eugene M. Travis (Rep & Progressive), elected; Joseph W. Masters (Dem & Independence League), defeated; Charles W. Noonan (Socialist), defeated; George A. Norton (Prohibition), defeated; Anthony Houtenbrink (Socialist Labor), defeated.
  • 1918 Sep 3: Bird S. Coler (Dem), nominated unopposed.
  • 1918 Sep 3: Eugene M. Travis (Rep), nominated; Samuel Fraser (Rep), defeated in primary; John Kissel (Rep), defeated in primary.
  • 1918 Sep 3: James C. Sheahan (Socialist), nominated unopposed.
  • 1918 Sep 3: Eugene M. Travis (Prohibition), nominated; Claude V. Stowell (Prohibition), defeated in primary.
  • 1918 Nov 5: Eugene M. Travis (Rep), elected; Bird S. Coler (Dem), defeated; James C. Sheahan (Socialist), defeated; Charles E. Berns (Prohibition), defeated.
  • 1920 Sep 14: Charles W. Berry (Dem), nominated unopposed.
  • 1920 Sep 14: James A. Wendell (Rep), nominated; Walter Worth (Rep), defeated in primary.
  • 1920 Nov 2: James A. Wendell (Rep), elected; Charles W. Berry (Dem), defeated; A. Philip Randolph (Socialist), defeated; William C. Gray (Prohibition), defeated; Helen H. Fincke (Farmer-Labor), defeated; John E. DeLee (Socialist Labor), defeated.
  • 1922 May 10: James A. Wendell, died in office.
  • 1924 Nov 4: Vincent B. Murphy (Rep), elected; James W. Fleming (Dem), defeated; Theresa B. Wiley (Socialist), defeated; Abraham Epstein (Workers), defeated.
  • 1926 Nov 2: Morris S. Tremaine (Dem), elected; Vincent B. Murphy (Rep), defeated; Charles W. Noonan (Socialist), defeated; Neil D. Cranmer (Prohibition), defeated; Juliet S. Poyntz (Workers), defeated; Lewis F. Alrutz (Socialist Labor), defeated.
  • 1928 Nov 6: Morris S. Tremaine (Dem), elected; Harry B. Crowley (Rep), defeated; Elizabeth C. Roth (Socialist), defeated; Lovett Fort-Whiteman (Workers), defeated; Henrietta M. Silver (Socialist Labor), defeated.
  • 1930 Nov 4: Morris S. Tremaine (Dem), elected; Daniel H. Conway (Rep), defeated; William H. Hilsdorf (Socialist), defeated; Franklin P. Brill (Communist), defeated; John E. DeLee (Socialist Labor), defeated.
  • 1932 Nov 8: Morris S. Tremaine (Dem), elected; Charles S. Owen (Rep), defeated; Elizabeth C. Roth (Socialist), defeated; Francis A. Watters (Law Preservation), defeated.
  • 1934 Nov 6: Morris S. Tremaine (Dem), elected; Wilson R. Campbell (Rep), defeated; Fred Sander (Socialist), defeated; Rose Wortis (Communist), defeated; Fred C. Foster (Law Preservation), defeated; O. Martin Olson (Socialist Labor), defeated.
  • 1936 Nov 3: Morris S. Tremaine (Dem), elected; John A. May (Rep), defeated; Coleman B. Cheney (Socialist), defeated; Grace Hutchins (Communist), defeated.
  • 1941 Oct 12: Morris S. Tremaine, died in office.
  • 1942 Nov 3: Frank C. Moore (Rep), elected; Joseph V. O'Leary (Dem & American Labor), defeated.
  • 1946 Nov 5: Frank C. Moore (Rep), elected; Spencer C. Young (Dem & American Labor), defeated; Robert Thompson (Communist), defeated.
  • 1950 Nov 7: J. Raymond McGovern (Rep), elected; Spencer C. Young (Dem & Liberal), defeated; Michael A. Jimenez (American Labor), defeated; Harry Ring (Socialist Workers), defeated; Bronko Papadopolos (Industrial Government), defeated.
  • 1954 Nov 2: Arthur Levitt (Dem & Liberal), elected; Frank Del Vecchio (Rep), defeated; Ralph Powe (American Labor), defeated; Harold Robins (Socialist Workers), defeated; John Emanuel (Industrial Government), defeated.
  • 1958 Nov 4: Arthur Levitt (Dem & Liberal), elected; James A. Lundy (Rep), defeated; Hugh N. Mulzac (Independent Socialist), defeated; Milton Herder (Socialist Labor), defeated.
  • 1962 Nov 6: Arthur Levitt (Dem & Liberal), elected; John P. Lomenzo (Rep), defeated; Thomas D. Cole (Conservative), defeated; Allen Taplin (Socialist Workers), defeated; Milton Herder (Socialist Labor), defeated.
  • 1966 Nov 8: Arthur Levitt (Dem & Liberal), elected; Charles T. Lanigan (Rep), defeated; Benjamin R. Crosby (Conservative), defeated; Ralph Levitt (Socialist Workers), defeated; John Emanuel (Socialist Labor), defeated.
  • 1986: Herman Badillo (Dem), defeated.
  • 1990: Carol Bellamy (Dem), defeated.
  • 1994: H. Carl McCall (Dem), elected.
  • 1998: H. Carl McCall (Dem), elected; Abraham J. Hirschfeld (Independence), defeated.
  • 2002: Alan G. Hevesi (Dem), elected; John J. Faso (Rep), defeated.
  • 2006 Dec 22: Alan G. Hevesi, resigned.
  • "Enjoy the hospitable entertainment of a political graveyard."
    Henry L. Clinton, Apollo Hall, New York City, February 3, 1872
    The Political Graveyard

    The Political Graveyard is a web site about U.S. political history and cemeteries. Founded in 1996, it is the Internet's most comprehensive free source for American political biography, listing 312,576 politicians, living and dead.
      The listings are incomplete; development of the database is a continually ongoing project.  
      Information on this page — and on all other pages of this site — is believed to be accurate, but is not guaranteed. Users are advised to check with other sources before relying on any information here.  
      The official URL for this page is: https://politicalgraveyard.com/geo/NY/ofc/comp.html.  
      Links to this or any other Political Graveyard page are welcome, but specific page addresses may sometimes change as the site develops.  
      If you are searching for a specific named individual, try the alphabetical index of politicians.  
      More information: FAQ; privacy policy; cemetery links.  
      If you find any error or omission in The Political Graveyard, or if you have information to share, please see the biographical checklist and submission guidelines.  
    Copyright notices: (1) Facts are not subject to copyright; see Feist v. Rural Telephone. (2) Politician portraits displayed on this site are 70-pixel-wide monochrome thumbnail images, which I believe to constitute fair use under applicable copyright law. Where possible, each image is linked to its online source. However, requests from owners of copyrighted images to delete them from this site are honored. (3) Original material, programming, selection and arrangement are © 1996-2019 Lawrence Kestenbaum. (4) This work is also licensed for free non-commercial re-use, with attribution, under a Creative Commons License.
    Site information: The Political Graveyard is created and maintained by Lawrence Kestenbaum, who is solely responsible for its structure and content. — The mailing address is The Political Graveyard, P.O. Box 2563, Ann Arbor MI 48106. — This site is hosted by HDL. — The Political Graveyard opened on July 1, 1996; the last full revision was done on March 10, 2021.

    Creative 
Commons License Follow polgraveyard on Twitter [Amazon.com]