PoliticalGraveyard.com
The Political Graveyard: A Database of American History
University of Michigan Board of Regents


Members of the University of Michigan Board of Regents, 1835-2012 (May be incomplete!)
Robert McClelland 1835-37 John J. Adam 1837-40 Isaac E. Crary 1837-43 Samuel Denton 1837-40 Thomas Fitzgerald 1837 John Norvell 1837-39 Ross Wilkins 1837-42 Martin Kundig 1841-45 John Owen 1841-48 Andrew M. Fitch 1842-46 Marvin Allen 1843-51 Lewis Cass 1843-44 Austin E. Wing 1845-49 Elon Farnsworth 1846-57 Robert McClelland 1850-51 Epaphroditus Ransom 1850-51 James Kingsley 1852-58 Andrew Parsons 1852-54 George Bradley 1858-63 William M. Ferry 1858-63 Thomas D. Gilbert 1864-75 George Willard 1864-73 Hiram A. Burt 1868-75 Jonas H. McGowan 1870-77 Claudius B. Grant 1872-79 Byron M. Cutcheon 1875-81 Ebenezer O. Grosvenor 1880-87 James Shearer 1880-87 James F. Joy 1881-85 Austin Blair 1881-89 Arthur M. Clark 1884-91 Moses W. Field 1886-89 Levi L. Barbour 1892-98 Henry Howard 1892-94 Henry S. Dean 1894-1907 George A. Farr 1896-1903 Levi L. Barbour 1902-08 Peter White 1904-08 Walter H. Sawyer 1906-31 Junius E. Beal 1908-39 Chase S. Osborn 1908-11 William L. Clements 1910-33 George P. Codd 1910-11 Benjamin S. Hanchett 1911-27 William A. Comstock 1914-16 Victor M. Gore 1914-27 James O. Murfin 1918-33 Ralph Stone 1924-31 Edmund C. Shields 1933-35 Franklin M. Cook 1934-41 Charles F. Hemans 1934-41 James O. Murfin 1934-37 David H. Crowley 1936-43 Edmund C. Shields 1938-45 J. Joseph Herbert 1940-55 Harry G. Kipke 1940-47 Earl L. Burhans 1942 Alfred B. Connable 1942-57 Franklin M. Cook 1942-43 Vera Burridge Baits 1943-57 Otto E. Eckert 1946-61 Charles S. Kennedy 1946-61 Roscoe O. Bonisteel 1946-59 Kenneth M. Stevens 1948-55 Leland I. Doan 1952-59 Paul L. Adams 1956-57 Carl Brablec 1958-66 Irene E. Murphy 1958-66 William K. McInally 1960-64 Frederick C. Matthaei 1960-67 Paul G. Goebel 1962-70 William B. Cudlip 1964-72 Alvin M. Bentley 1966-69 Robert J. Brown 1967-74 Otis M. Smith 1967-71 Gertrude V. Huebner 1967-74 Frederick C. Matthaei, Jr. 1967-68 Gerald R. Dunn 1969-84 Lawrence B. Lindemer 1969-75 Paul W. Brown 1971-94 Deane Baker 1973-98 Sarah Goddard Power 1975-87 Neal D. Nielsen 1985-92 Philip H. Power 1987-98 Shirley M. McFee 1991- Rebecca McGowan 1993- Andrea Fischer Newman 1995- Olivia Maynard 1997-

Events and Candidates (may be incomplete!)

  • 1840: John J. Adam, resigned.
  • 1841 Mar 18: John Owen, appointed.
  • 1843: Isaac E. Crary, resigned.
  • 1843 Apr 1: Lewis Cass, appointed.
  • 1869: John F. Miller (Dem), defeated.
  • 1877 Jan 2: Jonas H. McGowan, resigned.
  • 1881 Oct 10: Austin Blair, appointed.
  • 1889 Mar 14: Moses W. Field, died in office.
  • 1894 May 24: Henry Howard, died in office.
  • 1894 Jun 1: Henry S. Dean, appointed.
  • 1896 Jan 11: George A. Farr, appointed.
  • 1899 Apr 3: Henry S. Dean (Rep), elected; Eli R. Sutton, elected; Stanley E. Parkill, defeated; Edward S. LeGendre (Dem), defeated; Frederic S. Goodrich (Prohibition), defeated; Harvey B. Hatch (Prohibition), defeated; William A. Higdon, defeated; Edwin D. Cox, defeated; Richard Henke, defeated; Herman Richter (Socialist Labor), defeated.
  • 1901: Edmund C. Shields (Dem), defeated.
  • 1903: Wellington R. Burt (Dem), defeated; Willis J. Abbot (Dem), defeated.
  • 1905: Walter H. Sawyer (Rep), elected.
  • 1907: Woodbridge N. Ferris (Dem), defeated; Junius E. Beal, elected; Frank B. Leland (Rep), elected.
  • 1908: Peter White, died in office.
  • 1908 Jul 3: Chase S. Osborn, appointed.
  • 1909 Apr 5: George P. Codd (Rep), elected; William L. Clements (Rep), elected; Myron H. Walker (Dem), defeated; Arthur J. Lacy (Dem), defeated; William H. Adams (Prohibition), defeated; Emor L. Calkins (Prohibition), defeated; Eliza Burt Gamble (Socialist), defeated; Joseph Warnock (Socialist), defeated; Herman Richter (Socialist Labor), defeated; William Hoag (Socialist Labor), defeated.
  • 1911 Apr 3: Benjamin S. Hanchett (Rep), elected; Lucius L. Hubbard (Rep), elected; John W. Anderson (Dem), defeated; Henry Kremers (Dem), defeated; George H. Sherman (Socialist), defeated; John F. Maki (Socialist), defeated; John O. Hinds, defeated; Leroy H. White (Prohibition), defeated; Shepard B. Cowles (Socialist Labor), defeated; Herman Richter (Socialist Labor), defeated.
  • 1913: Walter H. Sawyer (Rep), elected; Victor M. Gore, elected.
  • 1915 Apr 5: Frank B. Leland (Rep), elected; Junius E. Beal (Rep), elected; Samuel T. Douglas (Dem), defeated; Elwin F. Brown (Dem), defeated; Leon L. Tyler (Progressive), defeated; Christopher G. Parnall (Progressive), defeated; Annie G. Lockwood (Socialist), defeated; M. Verne Breitmayer (Socialist), defeated; John F. Eesley (Prohibition), defeated; Marshall H. Pettit (Prohibition), defeated.
  • 1917 Apr 2: James O. Murfin (Rep), elected; William L. Clements (Rep), elected; John T. Winship (Dem), defeated; Edgar O. Galloway (Dem), defeated; Joseph M. Carrier (Socialist), defeated; Olaf J. Hansen (Socialist), defeated; Moses E. Johnson (Prohibition), defeated; A. L. Allison (Prohibition), defeated.
  • 1919 Apr 7: Benjamin S. Hanchett (Rep), elected; Lucius L. Hubbard (Rep), elected; Etta C. Boltwood (Dem), defeated; Effie Gaylord Huston (Dem), defeated; Alice M. Tucker (Prohibition), defeated; Mary E. Faull (Prohibition), defeated; V. Milton Breitmayer (Socialist), defeated; Harvey A. Hedden (Socialist), defeated.
  • 1921: Benjamin H. Halstead (Dem), defeated; Nellie Sawyer Clark (Dem), defeated; Walter H. Sawyer (Rep), elected; Victor M. Gore, elected.
  • 1923: Edmund C. Shields (Dem), defeated; Junius E. Beal, elected.
  • 1923 Apr 2: Ralph Stone, elected.
  • 1925: Mary L. Hinsdale (Dem), defeated; William L. Clements (Rep), elected.
  • 1927 Apr 4: Lucius L. Hubbard (Rep), elected; Benjamin S. Hanchett (Rep), elected; Etta C. Boltwood (Dem), defeated; Samuel T. Douglas (Dem), defeated; Mary McKnight (Prohibition), defeated; William Reynolds (Workers), defeated; Duly McCone (Prohibition), defeated; Daniel Clinton Holder (Workers), defeated.
  • 1929 Apr 1: Walter H. Sawyer (Rep), elected; R. Perry Shorts (Rep), elected; Edmund C. Shields (Dem), defeated; Horatio J. Abbott (Dem), defeated; Francis W. Elliott (Socialist), defeated; John Sweet (Socialist), defeated; Mrs. Dell Skinner (Prohibition), defeated; John Y. Johnston (Prohibition), defeated.
  • 1931: Walter H. Sawyer, died in office.
  • 1931 Apr 6: Ralph Stone (Rep), elected; Junius E. Beal (Rep), elected; W. Leo Cahalan (Dem), defeated; Charles F. Hemans (Dem), defeated; Hallen M. Bell (Socialist), defeated; Schmarya Kleiman (Socialist), defeated; John Y. Johnston (Prohibition), defeated; Andrew C. Bandeen (Prohibition), defeated.
  • 1933 Jan 9: Edmund C. Shields, appointed.
  • 1933 Apr 3: Franklin M. Cook (Dem), elected; Charles F. Hemans (Dem), elected; William L. Clements (Rep), defeated; Donald E. Johnson (Rep), defeated; H. J. McFarlan (Socialist), defeated; Sarah Fagan (Socialist), defeated; Mary P. Hopkins (Prohibition), defeated; Spurgeon D. Gostelow (Prohibition), defeated.
  • 1934 Mar 19: James O. Murfin, appointed.
  • 1935 Apr 1: David H. Crowley (Rep), elected; Esther Marsh Cram (Rep), elected; Edmund C. Shields (Dem), defeated; Charles M. Novak (Dem), defeated; Walter G. Bergman (Socialist), defeated; Francis King (Socialist), defeated; Arthur Kirkpatrick (Farmer-Labor), defeated; Seymour A. Ayres (Farmer-Labor), defeated; Stanley B. Niles (Commonwealth), defeated; Elmon T. Felch (Commonwealth), defeated; Blanche Winters (American), defeated; Adelaide B. Cotharin (American), defeated.
  • 1937: James O. Murfin (Rep), defeated.
  • 1939 Apr 3: Harry G. Kipke (Rep), elected; J. Joseph Herbert (Rep), elected; Dean W. Myers (Dem), defeated; Charles C. Lockwood (Dem), defeated; Francis King (Socialist), defeated; Harold Chalk (Socialist), defeated; Florence Howard (Commonwealth), defeated; Earl A. Tremain (Commonwealth), defeated.
  • 1941 Apr 7: Earl L. Burhans (Rep), elected; Alfred B. Connable (Rep), elected; Franklin M. Cook (Dem), defeated; Charles F. Hemans (Dem), defeated; E. Harold Munn (Prohibition), defeated; Ernest L. Hibbard (Prohibition), defeated.
  • 1942 Dec 23: Earl L. Burhans, resigned.
  • 1942 Dec 24: Franklin M. Cook, appointed.
  • 1943: Franklin M. Cook, died in office.
  • 1943 Apr 5: Ralph A. Hayward (Rep), elected; R. Spencer Bishop (Rep), elected; Charles P. Nugent (Dem), defeated; Ira D. McCoy (Dem), defeated; G. Albert Emerich (Prohibition), defeated; Enos A. Potts (Prohibition), defeated.
  • 1943 May 14: Vera Burridge Baits, appointed.
  • 1945: J. Walter Orr (Dem), defeated.
  • 1945 Apr 2: Charles S. Kennedy, elected; Otto E. Eckert, elected.
  • 1946 Nov 1: Roscoe O. Bonisteel, appointed.
  • 1947 Apr 7: J. Joseph Herbert (Rep), elected; Kenneth M. Stevens (Rep), elected; George D. Schermerhorn (Dem), defeated; John L. Brumm (Dem), defeated; Clarice A. Nelson (Prohibition), defeated; Harold A. Lindahl (Prohibition), defeated.
  • 1949 Apr 4: Alfred B. Connable (Rep), elected; Vera Burridge Baits (Rep), elected; Rosa Falk (Dem), defeated; Joseph E. Arsulowicz (Dem), defeated; Georgina K. Fields (Progressive), defeated; Ruby Sweetman (Progressive), defeated; Albert L. Leach (Prohibition), defeated; Walker M. Towns (Prohibition), defeated.
  • 1951 Apr 2: Leland I. Doan (Rep), elected; Roscoe O. Bonisteel (Rep), elected; Murray D. Van Wagoner (Dem), defeated; Wheaton L. Strom (Dem), defeated; Arthur L. Leach (Prohibition), defeated; Orville L. Heltzel (Prohibition), defeated; Richard Fox (Progressive), defeated; Louis J. Cleage (Progressive), defeated; Theos A. Grove (Socialist Labor), defeated; James Sim (Socialist Labor), defeated; William H. Yancey (Socialist Workers), defeated; Howard Lerner (Socialist Workers), defeated.
  • 1953 Apr 6: Charles S. Kennedy (Rep), elected; Otto E. Eckert (Rep), elected; Thomas N. Robinson (Dem), defeated; Hazen J. Hatch (Dem), defeated; William J. Persons (Prohibition), defeated; Fenno E. Densmore (Prohibition), defeated; James Sim (Socialist Labor), defeated; Theos A. Grove (Socialist Labor), defeated.
  • 1955: William B. Cudlip (Rep), defeated; J. Joseph Herbert (Rep), defeated; Eugene B. Power (Dem), elected.
  • 1957: Paul L. Adams, resigned.
  • 1957 Apr 1: Irene E. Murphy (Dem), elected; Carl Brablec (Dem), elected; Alfred B. Connable (Rep), defeated; Ethel Jocelyn Watt (Rep), defeated; Helen D. Lowell (Prohibition), defeated; Ralph C. March (Prohibition), defeated.
  • 1959 Apr 6: William K. McInally (Dem), elected; Frederick C. Matthaei (Rep), elected; Ellis A. Wunsch (Dem), defeated; Ann Timmons Burgess (Rep), defeated; Delmar D. Gibbons (Prohibition), defeated; Herbert E. Crouter (Prohibition), defeated; Ralph W. Muncy (Socialist Labor), defeated; Theos A. Grove (Socialist Labor), defeated; Evelyn Sell (Socialist Workers), defeated.
  • 1961 Apr 3: Allan R. Sorenson (Dem), elected; Paul G. Goebel (Rep), elected; James C. Zeder (Rep), defeated; Theodore Sachs (Dem), defeated; Daniel Wadowski (Independent American), defeated; Sarah Lovell (Socialist Workers), defeated; E. Harold Munn, Jr. (Prohibition), defeated; Rollin M. Severance (Prohibition), defeated; Edith Gbur (Socialist Workers), defeated; Wheeler H. Kern (Independent American), defeated; James C. Horvath (Socialist Labor), defeated; Theos A. Grove (Socialist Labor), defeated.
  • 1963: William B. Cudlip (Rep), elected; Eugene B. Power (Dem), elected; Ink White (Rep), defeated.
  • 1964 Aug 22: William K. McInally, died in office.
  • 1966 Apr 4: Alvin M. Bentley, appointed.
  • 1966 Nov 8: Robert J. Brown (Rep), elected; Gertrude V. Huebner (Rep), elected; Irene E. Murphy (Dem), defeated; John J. Collins (Dem), defeated; James Sim (Socialist Labor), defeated; Peter Goonis (Socialist Labor), defeated.
  • 1967 Jun 15: Frederick C. Matthaei, resigned.
  • 1967 Jun 20: Frederick C. Matthaei, Jr., appointed.
  • 1968 Nov 5: Robert E. Nederlander (Dem), elected; Gerald R. Dunn (Dem), elected; Frederick C. Matthaei, Jr. (Rep), defeated; Lawrence B. Lindemer (Rep), defeated; Thomas Russell Copi (New Politics), defeated; Helen Schiff (Socialist Workers), defeated; Eric Chester (New Politics), defeated; Glen W. Johnson (Socialist Labor), defeated; Lydia B. Muncy (Socialist Labor), defeated.
  • 1969 Apr 10: Alvin M. Bentley, died in office.
  • 1969 Apr 23: Lawrence B. Lindemer, appointed.
  • 1970 Nov 3: Paul W. Brown (Dem), elected; James L. Waters (Dem), elected; Paul G. Goebel, Jr. (Rep), defeated; Jack H. Shuler (Rep), defeated; George Kindred (American Independent), defeated; Tom Staffin (American Independent), defeated; P. Thomas Vernier (Socialist Workers), defeated; Marcia Wisch (Socialist Workers), defeated; Vito J. DeLisi (Socialist Labor), defeated; William Walbridge (Socialist Labor), defeated.
  • 1972 Nov 7: Deane Baker (Rep), elected; Lawrence B. Lindemer (Rep), elected; Marjorie Lansing (Dem), defeated; Thomas A. Roach (Dem), defeated; Joseph C. Toth (Socialist Labor), defeated; Vito J. DeLisi (Socialist Labor), defeated.
  • 1974 Nov 5: Sarah Goddard Power (Dem), elected; Thomas A. Roach (Dem), elected; Dona Scott Parker (Rep), defeated; David F. Upton (Rep), defeated; Ellen Hoffman (Human Rights), defeated; Joan C. Johnson (American Independent), defeated; Diane L. Kohn (Human Rights), defeated; Daniel Eller (American Independent), defeated; James J. Horvath (Socialist Labor), defeated; Arlen R. Hillwarth (Conservative), defeated; Arthur R. Heraz (Conservative), defeated; Joseph C. Toth (Socialist Labor), defeated; Claudia Hommel (Socialist Workers), defeated; Steve Brede (Socialist Workers), defeated; Barbara A. Gettel (U.S. Labor), defeated.
  • 1975 May 30: Lawrence B. Lindemer, resigned.
  • 1976 Nov 2: Robert E. Nederlander (Dem), elected; Gerald R. Dunn (Dem), elected; David F. Upton (Rep), defeated; Earl D. Gabriel (Rep), defeated; Diane L. Kohn (Human Rights), defeated; Joan C. Johnson (American Independent), defeated; Leonard J. Lukomski (American Independent), defeated; Robert D. Garber (Libertarian), defeated; James L. Hudler (Libertarian), defeated; Edgar Thomas (Socialist Labor), defeated; Joseph C. Toth (Socialist Labor), defeated.
  • 1978 Nov 7: Paul W. Brown (Dem), elected; James L. Waters (Dem), elected; Gilbert E. Bursley (Rep), defeated; John R. Axe (Rep), defeated.
  • 1980: Stuart E. Hertzberg (Dem), defeated.
  • 1982: Sarah Goddard Power (Dem), elected.
  • 1986: Gary R. Frink (Rep), defeated; Cynthia Hudgins (Rep), defeated.
  • 1987: Philip H. Power, appointed.
  • 1987 Mar 24: Sarah Goddard Power, died in office.
  • 1988: Clifford W. Taylor (Rep), defeated; F. Thomas Lewand (Dem), defeated.
  • 1990: Philip H. Power (Dem), elected; Marvin L. Esch (Rep), defeated.
  • 1992: Neal D. Nielsen (Rep), defeated.
  • 1994: Paul W. Brown (Dem), defeated; Andrea Fischer Newman (Rep), elected.
  • 1996: William W. Hall (Libertarian), defeated; William B. Quarton (Natural Law), defeated.
  • 1998 Nov 3: Kathy White (Dem), elected; David Brandon (Rep), elected; Jessie F. Dalman (Rep), defeated; Philip H. Power (Dem), defeated; Ann H. Rappaport (Natural Law), defeated; James F. Montgomery (Libertarian), defeated; William W. Hall (Libertarian), defeated; William B. Quarton (Natural Law), defeated; Ray William Vinton (Reform), defeated.
  • 2002 Nov 5: Andrea Fischer Newman (Rep), elected; Andrew C. Richner (Rep), elected; Greg Stephens (Dem), defeated; Ismael Ahmed (Dem), defeated; Susan Fawcett (Green), defeated; William W. Hall (Libertarian), defeated; Matt Petering (Green), defeated; Rick Gualdoni (U.S. Taxpayers), defeated; David Arndt (Natural Law), defeated; Nick Waun (Reform), defeated.
  • 2004 Nov 2: Olivia Maynard (Dem), elected; S. Martin Taylor (Dem), elected; Patrick Anderson (Rep), defeated; Carl Meyers (Rep), defeated; Karen Adams (U.S. Taxpayers), defeated; Mary F. Debusschere (Natural Law), defeated; Michael R. Corliss (Libertarian), defeated; Nathaniel Damren (Green), defeated; Joe Sanger (U.S. Taxpayers), defeated; James L. Hudler (Libertarian), defeated.
  • 2012 Nov 6: Mark Bernstein (Dem), elected; Shauna Ryder Diggs (Dem), elected; Robert Steele (Rep), defeated; Dan Horning (Rep), defeated; James L. Hudler (Libertarian), defeated; Joe Sanger (U.S. Taxpayers), defeated; Gregory Stempfle (Libertarian), defeated; Eric Borregard (Green), defeated; Nikki Mattson (Natural Law), defeated; Gerald T. Van Sickle (U.S. Taxpayers), defeated.
  • "Enjoy the hospitable entertainment of a political graveyard."
    Henry L. Clinton, Apollo Hall, New York City, February 3, 1872
    The Political Graveyard

    The Political Graveyard is a web site about U.S. political history and cemeteries. Founded in 1996, it is the Internet's most comprehensive free source for American political biography, listing 312,576 politicians, living and dead.
      The listings are incomplete; development of the database is a continually ongoing project.  
      Information on this page — and on all other pages of this site — is believed to be accurate, but is not guaranteed. Users are advised to check with other sources before relying on any information here.  
      The official URL for this page is: https://politicalgraveyard.com/geo/MI/ofc/uofm.html.  
      Links to this or any other Political Graveyard page are welcome, but specific page addresses may sometimes change as the site develops.  
      If you are searching for a specific named individual, try the alphabetical index of politicians.  
      More information: FAQ; privacy policy; cemetery links.  
      If you find any error or omission in The Political Graveyard, or if you have information to share, please see the biographical checklist and submission guidelines.  
    Copyright notices: (1) Facts are not subject to copyright; see Feist v. Rural Telephone. (2) Politician portraits displayed on this site are 70-pixel-wide monochrome thumbnail images, which I believe to constitute fair use under applicable copyright law. Where possible, each image is linked to its online source. However, requests from owners of copyrighted images to delete them from this site are honored. (3) Original material, programming, selection and arrangement are © 1996-2019 Lawrence Kestenbaum. (4) This work is also licensed for free non-commercial re-use, with attribution, under a Creative Commons License.
    Site information: The Political Graveyard is created and maintained by Lawrence Kestenbaum, who is solely responsible for its structure and content. — The mailing address is The Political Graveyard, P.O. Box 2563, Ann Arbor MI 48106. — This site is hosted by HDL. — The Political Graveyard opened on July 1, 1996; the last full revision was done on March 10, 2021.

    Creative 
Commons License Follow polgraveyard on Twitter [Amazon.com]