PoliticalGraveyard.com
The Political Graveyard: A Database of American History
Wisconsin: Governors


Governors of Wisconsin, 1848-2019 (May be incomplete!)
Nelson Dewey 1848-52 Leonard J. Farwell 1852-54 William A. Barstow 1854-56 Arthur MacArthur 1856 Coles Bashford 1856-58 Alexander W. Randall 1858-62 Louis P. Harvey 1862 Edward P. Salomon 1862-64 James T. Lewis 1864-66 Lucius Fairchild 1866-72 Cadwallader C. Washburn 1872-74 William R. Taylor 1874-76 Harrison Ludington 1876-78 William E. Smith 1878-82 Jeremiah M. Rusk 1882-89 William D. Hoard 1889-91 George W. Peck 1891-95 William H. Upham 1895-97 Edward Scofield 1897-1901 Robert M. LaFollette 1901-06 James O. Davidson 1906-11 Francis E. McGovern 1911-15 Emanuel L. Philipp 1915-21 John J. Blaine 1921-27 Fred R. Zimmerman 1927-29 Walter J. Kohler 1929-31 Philip F. LaFollette 1931-33 Albert G. Schmedeman 1933-35 Philip F. LaFollette 1935-39 Julius P. Heil 1939-43 Walter S. Goodland 1943-47 Oscar Rennebohm 1947-51 Walter J. Kohler, Jr. 1951-57 Vernon W. Thomson 1957-59 Gaylord A. Nelson 1959-63 John W. Reynolds, Jr. 1963-65 Warren P. Knowles 1965-71 Patrick J. Lucey 1971-77 Martin J. Schreiber 1977-79 Lee S. Dreyfus 1979-83 Anthony S. Earl 1983-87 Tommy G. Thompson 1987-2001 Scott McCallum 2001-03 James E. Doyle 2003-11 Scott Walker 2011-19 Tony Evers 2019-

Events and Candidates (may be incomplete!)

  • 1848 May 8: Nelson Dewey (Dem), elected; John H. Tweedy (Whig), defeated; Charles Durkee (Ind), defeated.
  • 1849 Nov 6: Nelson Dewey (Dem), elected; Alexander L. Collins (Whig), defeated; Warren Chase (Ind), defeated.
  • 1851 Nov 4: Leonard J. Farwell (Whig), elected; Don A. J. Upham (Dem), defeated.
  • 1853: William A. Barstow (Dem), elected; Edward D. Holton (Free Soil), defeated; Henry S. Baird (Whig), defeated.
  • 1855: William A. Barstow (Dem), elected, but lost subsequent challenge; Coles Bashford (Rep), defeated, but won subsequent challenge.
  • 1857: Alexander W. Randall (Rep), elected; James B. Cross (Dem), defeated.
  • 1859: Alexander W. Randall (Rep), elected; Harrison C. Hobart (Dem), defeated.
  • 1861: Louis P. Harvey (Rep), elected; Benjamin Ferguson (Dem), defeated.
  • 1862 Apr 19: Louis P. Harvey, died in office.
  • 1863: James T. Lewis (Rep), elected; Henry L. Palmer (Dem), defeated.
  • 1865: Lucius Fairchild (Rep), elected; Harrison C. Hobart (Dem), defeated.
  • 1867: Lucius Fairchild (Rep), elected; John J. Tallmadge (Dem), defeated.
  • 1869: Lucius Fairchild (Rep), elected; Charles D. Robinson (Dem), defeated.
  • 1871: Cadwallader C. Washburn (Rep), elected; James R. Doolittle (Dem), defeated.
  • 1873: William R. Taylor (Dem), elected; Cadwallader C. Washburn (Rep), defeated.
  • 1875: Harrison Ludington (Rep), elected; William R. Taylor (Dem), defeated.
  • 1877: William E. Smith (Rep), elected; James A. Mallory (Dem), defeated; Edward Phelps Allis (Greenback), defeated; Collin M. Campbell (Socialist), defeated.
  • 1879: William E. Smith (Rep), elected; James G. Jenkins (Dem), defeated; Reuben May (Greenback), defeated.
  • 1881: Jeremiah M. Rusk (Rep), elected; Nicholas D. Fratt (Dem), defeated; Theodore D. Kanouse (Prohibition), defeated; Edward Phelps Allis (Greenback), defeated.
  • 1884: Jeremiah M. Rusk (Rep), elected; Nicholas D. Fratt (Dem), defeated; Samuel Dexter Hastings (Prohibition), defeated; William L. Utley (Greenback), defeated.
  • 1886: Jeremiah M. Rusk (Rep), elected; Gilbert M. Woodward (Dem), defeated; John Cochrane (People's), defeated; John Myers Olin (Prohibition), defeated.
  • 1888: William D. Hoard (Rep), elected; James Morgan (Dem), defeated; E. G. Durant (Prohibition), defeated; D. Frank Powell (Labor), defeated.
  • 1890: George W. Peck (Dem), elected; William D. Hoard (Rep), defeated; Charles Alexander (Prohibition), defeated; Reuben May (Union Labor), defeated.
  • 1892: George W. Peck (Dem), elected; John C. Spooner (Rep), defeated; Thomas C. Richmond (Prohibition), defeated; C. M. Butt (People's), defeated.
  • 1894: William H. Upham (Rep), elected; George W. Peck (Dem), defeated; D. Frank Powell (People's), defeated; John F. Cleghorn (Prohibition), defeated.
  • 1896: Edward Scofield (Rep), elected; Willis C. Silverthorn (Dem), defeated; Joshua H. Berkey (Prohibition), defeated; Christ Tuttrop (Socialist Labor), defeated; Robert Henderson (National), defeated.
  • 1898: Edward Scofield (Rep), elected; Hiram Wilson Sawyer (Dem), defeated; Albinus A. Worsley (People's), defeated; Eugene W. Chafin (Prohibition), defeated; Howard Tuttle (Social Democratic), defeated; Henry Riese (Socialist Labor), defeated.
  • 1900: Robert M. LaFollette (Rep), elected; Louis G. Bomrich (Dem), defeated; J. Burritt Smith (Prohibition), defeated; Howard Tuttle (Social Democratic), defeated; Frank R. Wilke (Socialist Labor), defeated.
  • 1902: Robert M. LaFollette (Rep), elected; David S. Rose (Dem), defeated; Emil Seidel (Social Democratic), defeated; Edwin W. Drake (Prohibition), defeated; Henry E. D. Puck (Socialist Labor), defeated.
  • 1904: Robert M. LaFollette (Rep), elected; George W. Peck (Dem), defeated; William A. Arnold (Social Democratic), defeated; Edward Scofield (National Republican), defeated; William H. Clark (Prohibition), defeated; Charles M. Minkley (Socialist Labor), defeated.
  • 1906: James O. Davidson (Rep), elected; John A. Aylward (Dem), defeated; Winfield R. Gaylord (Social Democratic), defeated; Ephraim L. Eaton (Prohibition), defeated; Ole T. Rosaas (Socialist Labor), defeated.
  • 1908: James O. Davidson (Rep), elected; John A. Aylward (Dem), defeated; Harvey D. Brown (Social Democratic), defeated; Winfred D. Cox (Prohibition), defeated; Herman Bottema (Socialist Labor), defeated.
  • 1910 Nov 8: Francis E. McGovern (Rep), elected; Adolph H. Schmitz (Dem), defeated; William A. Jacobs (Social Democratic), defeated; Byron E. Van Keuren (Prohibition), defeated; Fred G. Kremer (Socialist Labor), defeated.
  • 1912 Nov 5: Francis E. McGovern (Rep), elected; John C. Karel (Dem), defeated; Carl D. Thompson (Social Democratic), defeated; Charles L. Hill (Prohibition), defeated; William H. Curtis (Socialist Labor), defeated.
  • 1914 Nov 3: Emanuel L. Philipp (Rep), elected; John C. Karel (Dem), defeated; John J. Blaine (Ind), defeated; Oscar Ameringer (Social Democratic), defeated; David W. Emerson (Prohibition), defeated; John Vierthaler (Ind), defeated.
  • 1916 Sep 5: Burt Williams (Dem), nominated unopposed.
  • 1916 Sep 5: Emanuel L. Philipp (Rep), nominated; William H. Hatton (Rep), defeated in primary; Francis E. McGovern (Rep), defeated in primary; Don C. Hall (Rep), defeated in primary.
  • 1916 Sep 5: George McKerrow (Prohibition), nominated unopposed.
  • 1916 Sep 5: Rae Weaver (Socialist), nominated unopposed.
  • 1916 Nov 7: Emanuel L. Philipp (Rep), elected; Burt Williams (Dem), defeated; Rae Weaver (Socialist), defeated; George McKerrow (Prohibition), defeated.
  • 1918 Nov 5: Emanuel L. Philipp (Rep), elected; Henry A. Moehlenpah (Dem), defeated; Emil Seidel (Social Democratic), defeated; William C. Dean (Prohibition), defeated.
  • 1920 Nov 2: John J. Blaine (Rep), elected; Robert McCoy (Dem), defeated; William Coleman (Socialist), defeated; Henry H. Tubbs (Prohibition), defeated.
  • 1922 Nov 7: John J. Blaine (Rep), elected; Arthur A. Bentley (Independent Democratic), defeated; Louis A. Arnold (Socialist), defeated; M. L. Welles (Prohibition), defeated; Arthur A. Dietrich (Independent Socialist Labor), defeated.
  • 1924 Nov 4: John J. Blaine (Rep), elected; Martin L. Lueck (Dem), defeated; William F. Quick (Socialist), defeated; Adolph R. Bucknam (Prohibition), defeated; Severi Alanne (Ind Workers), defeated; Farrand K. Shuttleworth (Independent Progressive Republican), defeated; Jose Snover (Socialist Labor), defeated.
  • 1926 Nov 2: Fred R. Zimmerman (Rep), elected; Charles B. Perry (Ind), defeated; Virgil H. Cady (Dem), defeated; Herman O. Kent (Socialist), defeated; David W. Emerson (Prohibition), defeated; Alex Gorden (Socialist Labor), defeated.
  • 1928 Nov 6: Walter J. Kohler (Rep), elected; Albert G. Schmedeman (Dem), defeated; Otto R. Hauser (Socialist), defeated; Adolph R. Bucknam (Prohibition), defeated; Joseph Ehrhardt (Independent Labor), defeated; Alvar J. Hayes (Ind Workers), defeated.
  • 1930 Nov 4: Philip F. LaFollette (Rep), elected; Charles E. Hammersley (Dem), defeated; Frank B. Metcalfe (Socialist), defeated; Alfred B. Taynton (Prohibition), defeated; Fred B. Blair (Communist), defeated.
  • 1932: Walter J. Kohler, defeated.
  • 1934: Greene (Rep), defeated; Philip F. LaFollette (Progressive), elected; Albert G. Schmedeman, defeated; George A. Nelson (Socialist), defeated.
  • 1936: Alexander Wiley, defeated; Arthur W. Lueck (Dem), defeated.
  • 1938: Bolens (Dem), defeated; Philip F. LaFollette, defeated.
  • 1940: Raymond J. Cannon, defeated for nomination; McGovern, defeated; Louis Fisher (Socialist Labor), defeated; Orland S. Loomis (Progressive), defeated.
  • 1942: Raymond J. Cannon, defeated for nomination; Sullivan (Dem), defeated; Georgia Cozzini (Socialist Labor), defeated; Julius P. Heil, defeated; Orland S. Loomis (Progressive), elected, but died before taking office.
  • 1944: Georgia Cozzini (Socialist Labor), defeated; Daniel W. Hoan (Dem), defeated.
  • 1946: Daniel W. Hoan (Dem), defeated.
  • 1947 Mar 12: Walter S. Goodland, died in office.
  • 1948: Carl W. Thompson (Dem), defeated; Georgia Cozzini (Socialist Labor), defeated; Oscar Rennebohm, elected.
  • 1950 Sep 19: Carl W. Thompson (Dem), nominated; Charles P. Greene (Dem), defeated in primary.
  • 1950 Sep 19: Walter J. Kohler, Jr. (Rep), nominated; Leonard Schmitt (Rep), defeated in primary.
  • 1950 Nov 7: Walter J. Kohler, Jr. (Rep), elected; Carl W. Thompson (Dem), defeated.
  • 1952: William Proxmire, defeated.
  • 1954: William Proxmire, defeated; James E. Doyle (Dem), defeated.
  • 1956 Nov 6: Vernon W. Thomson (Rep), elected; William Proxmire (Dem), defeated.
  • 1958: Vernon W. Thomson, defeated.
  • 1960: Philip G. Kuehn (Rep), defeated.
  • 1962: Philip G. Kuehn (Rep), defeated.
  • 1964: John W. Reynolds, Jr., defeated.
  • 1966: Patrick J. Lucey (Dem), defeated.
  • 1968 Nov 5: Warren P. Knowles (Rep), elected; Bronson C. LaFollette (Dem), defeated; Adolf Wiggert (Ind), defeated; Robert Wilkinson (Ind), defeated.
  • 1970: Georgia Cozzini (Socialist Labor), defeated; Jack B. Olson, defeated.
  • 1974: William D. Dyke (Rep), defeated; Georgia Cozzini (Socialist Labor), defeated.
  • 1978: Robert W. Kasten, Jr. (Rep), defeated in primary.
  • 1990: Thomas A. Loftus (Dem), defeated.
  • 2002: Thomas M. Barrett (Dem), defeated.
  • 2010: Scott Walker (Rep), elected.
  • 2012: Scott Walker (Rep), elected.
  • 2014: Scott Walker (Rep), elected.
  • "Enjoy the hospitable entertainment of a political graveyard."
    Henry L. Clinton, Apollo Hall, New York City, February 3, 1872
    The Political Graveyard

    The Political Graveyard is a web site about U.S. political history and cemeteries. Founded in 1996, it is the Internet's most comprehensive free source for American political biography, listing 312,576 politicians, living and dead.
      The listings are incomplete; development of the database is a continually ongoing project.  
      Information on this page — and on all other pages of this site — is believed to be accurate, but is not guaranteed. Users are advised to check with other sources before relying on any information here.  
      The official URL for this page is: https://politicalgraveyard.com/geo/WI/ofc/gov.html.  
      Links to this or any other Political Graveyard page are welcome, but specific page addresses may sometimes change as the site develops.  
      If you are searching for a specific named individual, try the alphabetical index of politicians.  
      More information: FAQ; privacy policy; cemetery links.  
      If you find any error or omission in The Political Graveyard, or if you have information to share, please see the biographical checklist and submission guidelines.  
    Copyright notices: (1) Facts are not subject to copyright; see Feist v. Rural Telephone. (2) Politician portraits displayed on this site are 70-pixel-wide monochrome thumbnail images, which I believe to constitute fair use under applicable copyright law. Where possible, each image is linked to its online source. However, requests from owners of copyrighted images to delete them from this site are honored. (3) Original material, programming, selection and arrangement are © 1996-2019 Lawrence Kestenbaum. (4) This work is also licensed for free non-commercial re-use, with attribution, under a Creative Commons License.
    Site information: The Political Graveyard is created and maintained by Lawrence Kestenbaum, who is solely responsible for its structure and content. — The mailing address is The Political Graveyard, P.O. Box 2563, Ann Arbor MI 48106. — This site is hosted by HDL. — The Political Graveyard opened on July 1, 1996; the last full revision was done on March 10, 2021.

    Creative 
Commons License Follow polgraveyard on Twitter [Amazon.com]