PoliticalGraveyard.com
The Political Graveyard: A Database of American History
Texas: State Board of Education


Members of the Texas State Board of Education, 1992-2012 (May be incomplete!)

Events and Candidates (may be incomplete!)

  • 1992 Mar 10: Rene Nunez (Dem), nominated unopposed.
  • 1992 Nov 3: Rene Nunez (Dem), elected unopposed.
  • 1994 Mar 8: Rene Nunez (Dem), nominated unopposed.
  • 1994 Mar 8: Mary Helen Cantu (Rep), nominated unopposed.
  • 1994 Nov 8: Rene Nunez (Dem), elected; Mary Helen Cantu (Rep), defeated.
  • 1998 Mar 10: Rene Nunez (Dem), nominated unopposed.
  • 1998 Mar 10: Donna Ballard (Rep), nominated; Mary Helen Cantu (Rep), defeated in primary.
  • 1998 Nov 3: Rene Nunez (Dem), elected; Donna Ballard (Rep), defeated.
  • 1992 Mar 10: Mary Helen Berlanga (Dem), nominated unopposed.
  • 1992 Nov 3: Mary Helen Berlanga (Dem), elected unopposed.
  • 1994 Mar 8: Mary Helen Berlanga (Dem), nominated unopposed.
  • 1994 Mar 8: Juan Vega (Rep), nominated unopposed.
  • 1994 Nov 8: Mary Helen Berlanga (Dem), elected; Juan Vega (Rep), defeated.
  • 1998 Mar 10: Mary Helen Berlanga (Dem), nominated; Jose E. Esparza (Dem), defeated in primary; Simon O. Calvillo (Dem), defeated in primary.
  • 1998 Mar 10: Shirley Persons Pigott (Rep), nominated unopposed.
  • 1998 Nov 3: Mary Helen Berlanga (Dem), elected; Shirley Persons Pigott (Rep), defeated.
  • 1992 Mar 10: Esteban Sosa (Dem), nominated; Anthony Rogers (Dem), defeated in primary.
  • 1992 Nov 3: Esteban Sosa (Dem), elected unopposed.
  • 1996 Mar 12: Joe J. Bernal (Dem), nominated; Vincent R. Alvarado (Dem), defeated in primary.
  • 1996 Mar 12: Jose Garcia De Lara (Rep), nominated unopposed.
  • 1996 Nov 5: Joe J. Bernal (Dem), elected; Jose Garcia De Lara (Rep), defeated; Sharon Miller (Natural Law), defeated.
  • 1992 Mar 10: Alma A. Allen (Dem), advanced to runoff; Lois Moseley (Dem), advanced to runoff; Ed Cline (Dem), defeated in primary; Birdia M. Churchwell (Dem), defeated in primary; Gary Yokie (Dem), defeated in primary.
  • 1992 Apr 14: Alma A. Allen (Dem), nominated; Lois Moseley (Dem), defeated in primary.
  • 1992 Nov 3: Alma A. Allen (Dem), elected; Charles Fuller (Libertarian), defeated.
  • 1996 Mar 12: Alma A. Allen (Dem), nominated unopposed.
  • 1996 Mar 12: Earl J. Ehlers (Rep), nominated unopposed.
  • 1996 Nov 5: Alma A. Allen (Dem), elected; Earl J. Ehlers (Rep), defeated.
  • 1992 Mar 10: Ted Coulter (Dem), nominated; Bennye Frazier (Dem), defeated in primary.
  • 1992 Mar 10: Bob Offutt (Rep), nominated unopposed.
  • 1992 Nov 3: Bob Offutt (Rep), elected; Ted Coulter (Dem), defeated.
  • 1996 Mar 12: Nettie Ruth Bratton (Dem), nominated; Joe Richeson (Dem), defeated in primary.
  • 1996 Mar 12: Bob Offutt (Rep), nominated unopposed.
  • 1996 Nov 5: Bob Offutt (Rep), elected; Nettie Ruth Bratton (Dem), defeated.
  • 1992 Mar 10: Jack Christie (Rep), nominated unopposed.
  • 1992 Nov 3: Jack Christie (Rep), elected unopposed.
  • 1996 Mar 12: Jack Christie (Rep), nominated; Terri Leo (Rep), defeated in primary.
  • 1996 Nov 5: Jack Christie (Rep), elected; Angela Patton (Natural Law), defeated.
  • 1992 Mar 10: Carolyn Honea Crawford (Dem), nominated unopposed.
  • 1992 Nov 3: Carolyn Honea Crawford (Dem), elected unopposed.
  • 1996 Mar 12: Rema Lou Brown (Dem), nominated unopposed.
  • 1996 Mar 12: David Bradley (Rep), nominated unopposed.
  • 1996 Nov 5: David Bradley (Rep), elected; Rema Lou Brown (Dem), defeated.
  • 1992 Mar 10: Mary Knotts Perkins (Dem), nominated unopposed.
  • 1992 Mar 10: D. W. Diehl (Rep), nominated unopposed.
  • 1992 Nov 3: Mary Knotts Perkins (Dem), elected; D. W. Diehl (Rep), defeated.
  • 1994 Mar 8: Mary Knotts Perkins (Dem), nominated unopposed.
  • 1994 Mar 8: Donna Ballard (Rep), nominated unopposed.
  • 1994 Nov 8: Donna Ballard (Rep), elected; Mary Knotts Perkins (Dem), defeated.
  • 1998 Mar 10: Charlotte H. Coffelt (Dem), nominated unopposed.
  • 1998 Mar 10: Grace Shore (Rep), nominated unopposed.
  • 1998 Nov 3: Grace Shore (Rep), elected; Charlotte H. Coffelt (Dem), defeated.
  • 1992 Nov 3: Patsy Johnson (Dem), elected; C. B. Jones (Rep), defeated; Gene W. Hightower, defeated.
  • 1994 Mar 8: Patsy Johnson (Dem), nominated unopposed.
  • 1994 Mar 8: Randy Stevenson (Rep), nominated; Charles Cadenhead (Rep), defeated in primary.
  • 1994 Nov 8: Randy Stevenson (Rep), elected; Patsy Johnson (Dem), defeated.
  • 1998 Mar 10: Mary Delk (Dem), nominated unopposed.
  • 1998 Mar 10: Don McLeroy (Rep), nominated; Lee Burch (Rep), defeated in primary.
  • 1998 Nov 3: Don McLeroy (Rep), elected; Mary Delk (Dem), defeated.
  • 1992 Mar 10: Will Davis (Dem), nominated unopposed.
  • 1992 Nov 3: Will Davis (Dem), elected unopposed.
  • 1996 Mar 12: Will Davis (Dem), nominated unopposed.
  • 1996 Mar 12: Cynthia A. Thornton (Rep), advanced to runoff; Charlie Weaver (Rep), advanced to runoff; Don Clark (Rep), defeated in primary.
  • 1996 Apr 9: Charlie Weaver (Rep), nominated; Cynthia A. Thornton (Rep), defeated in primary.
  • 1996 Nov 5: Will Davis (Dem), elected; Charlie Weaver (Rep), defeated; Catherine L. Randolph (Natural Law), defeated.
  • 1992 Mar 10: Diane Patrick (Rep), nominated; Forrest E. Watson (Rep), defeated in primary.
  • 1992 Nov 3: Diane Patrick (Rep), elected; Jeri Barthel (Libertarian), defeated.
  • 1996 Mar 12: Robert M. Platt (Dem), nominated unopposed.
  • 1996 Mar 12: Richard Neill (Rep), nominated unopposed.
  • 1996 Nov 5: Richard Neill (Rep), elected; Robert M. Platt (Dem), defeated.
  • 1992 Mar 10: Geraldine Miller (Rep), nominated unopposed.
  • 1992 Nov 3: Geraldine Miller (Rep), elected unopposed.
  • 1996 Mar 12: Barbara V. Montgomery (Dem), nominated unopposed.
  • 1996 Mar 12: Geraldine Miller (Rep), nominated unopposed.
  • 1996 Nov 5: Geraldine Miller (Rep), elected; Barbara V. Montgomery (Dem), defeated; Brady Byrum (Libertarian), defeated.
  • 1992 Mar 10: Emmett Conrad (Dem), nominated unopposed.
  • 1992 Nov 3: Emmett Conrad (Dem), elected; Gordon Mobley (Libertarian), defeated.
  • 1994 Mar 8: Rosie Collins Sorrells (Dem), advanced to runoff; Robert H. Hester (Dem), advanced to runoff; Eula Jones (Dem), defeated in primary.
  • 1994 Mar 8: Richard Burke (Rep), nominated unopposed.
  • 1994 Apr 12: Rosie Collins Sorrells (Dem), nominated; Robert H. Hester (Dem), defeated in primary.
  • 1994 Nov 8: Rosie Collins Sorrells (Dem), elected; Richard Burke (Rep), defeated.
  • 1998 Mar 10: Rosie Collins Sorrells (Dem), nominated unopposed.
  • 1998 Nov 3: Rosie Collins Sorrells (Dem), elected unopposed.
  • 1992 Mar 10: William L. Hudson (Dem), nominated unopposed.
  • 1992 Nov 3: William L. Hudson (Dem), elected unopposed.
  • 1994 Mar 8: Howard L. Neeb (Dem), nominated unopposed.
  • 1994 Mar 8: Richard Watson (Rep), nominated; Leland Dysart (Rep), defeated in primary.
  • 1994 Nov 8: Richard Watson (Rep), elected; Howard L. Neeb (Dem), defeated.
  • 1998 Mar 10: Allan K. Butcher, Jr. (Dem), nominated unopposed.
  • 1998 Mar 10: Richard Watson (Rep), nominated unopposed.
  • 1998 Nov 3: Richard Watson (Rep), elected; Allan K. Butcher, Jr. (Dem), defeated.
  • 1992 Mar 10: Monte Hasie (Rep), nominated unopposed.
  • 1992 Nov 3: Monte Hasie (Rep), elected unopposed.
  • 1994 Mar 8: Monte Hasie (Rep), nominated unopposed.
  • 1994 Nov 8: Monte Hasie (Rep), elected unopposed.
  • 1998 Mar 10: Judy Strickland (Rep), nominated; Nancy Neal (Rep), defeated in primary.
  • 1998 Nov 3: Judy Strickland (Rep), elected unopposed.
  • 2002 Mar 12: Rene Nunez (Dem), nominated; Said Abakoui (Dem), defeated in primary.
  • 2002 Mar 12: Trini Munoz (Rep), nominated unopposed.
  • 2002 Nov 5: Rene Nunez (Dem), elected; Trini Munoz (Rep), defeated; Catherine F. Harrell (Libertarian), defeated.
  • 2006 Nov 7: Rene Nunez (Dem), elected unopposed.
  • 2002 Mar 12: Mary Helen Berlanga (Dem), nominated unopposed.
  • 2002 Nov 5: Mary Helen Berlanga (Dem), elected unopposed.
  • 2004 Nov 2: Mary Helen Berlanga (Dem), elected unopposed.
  • 2008 Nov 4: Mary Helen Berlanga (Dem), elected; Peter H. Johnston (Rep), defeated.
  • 2000 Mar 14: Joe J. Bernal (Dem), nominated unopposed.
  • 2000 Nov 7: Joe J. Bernal (Dem), elected unopposed.
  • 2002 Mar 12: Joe J. Bernal (Dem), nominated unopposed.
  • 2002 Nov 5: Joe J. Bernal (Dem), elected unopposed.
  • 2006 Nov 7: Rick Agosto (Dem), elected; Tony Cunningham (Rep), defeated.
  • 2000 Mar 14: Alma A. Allen (Dem), nominated unopposed.
  • 2000 Nov 7: Alma A. Allen (Dem), elected unopposed.
  • 2002 Mar 12: Alma A. Allen (Dem), nominated unopposed.
  • 2002 Nov 5: Alma A. Allen (Dem), elected; Kurt R. Kessler (Libertarian), defeated.
  • 2004 Nov 2: Lawrence A. Allen, Jr. (Dem), elected unopposed.
  • 2006 Nov 7: Lawrence A. Allen, Jr. (Dem), elected unopposed.
  • 2000 Mar 14: Dan Montgomery (Rep), nominated; Bob Offutt (Rep), defeated in primary.
  • 2000 Nov 7: Dan Montgomery (Rep), elected unopposed.
  • 2002 Mar 12: Donna Howard (Dem), nominated unopposed.
  • 2002 Mar 12: Dan Montgomery (Rep), nominated; Jim Deats (Rep), defeated in primary.
  • 2002 Nov 5: Dan Montgomery (Rep), elected; Donna Howard (Dem), defeated; Irene Meyer Scharf (Green), defeated.
  • 2006 Nov 7: Ken Mercer (Rep), elected; Bill Oliver (Libertarian), defeated.
  • 2000 Mar 14: Chase Untermeyer (Rep), nominated unopposed.
  • 2000 Nov 7: Chase Untermeyer (Rep), elected unopposed.
  • 2002 Mar 12: Terri Leo (Rep), nominated; Doug Cannon (Rep), defeated in primary.
  • 2002 Nov 5: Terri Leo (Rep), elected unopposed.
  • 2004 Nov 2: Terri Leo (Rep), elected unopposed.
  • 2008 Nov 4: Terri Leo (Rep), elected; Mary Ann Bryan (Libertarian), defeated.
  • 2000 Mar 14: Fanniece Hawkins (Dem), nominated; Harvey R. Brown, Sr. (Dem), defeated in primary.
  • 2000 Mar 14: David Bradley (Rep), nominated unopposed.
  • 2000 Nov 7: David Bradley (Rep), elected; Fanniece Hawkins (Dem), defeated; Richard E. Walker (Libertarian), defeated.
  • 2002 Mar 12: Richard Hargrove (Dem), nominated; Thomas G. Butler (Dem), defeated in primary.
  • 2002 Mar 12: David Bradley (Rep), nominated; Jason W. Ceyanes, Sr. (Rep), defeated in primary.
  • 2002 Nov 5: David Bradley (Rep), elected; Richard Hargrove (Dem), defeated; William J. McNicoll (Libertarian), defeated.
  • 2004 Nov 2: David Bradley (Rep), elected; William J. McNicoll (Libertarian), defeated.
  • 2008 Nov 4: David Bradley (Rep), elected; Laura Ewing (Dem), defeated; Richard R. Johnson (Libertarian), defeated.
  • 2002 Mar 12: Linda Bauer (Rep), nominated; Grace Shore (Rep), defeated in primary.
  • 2002 Nov 5: Linda Bauer (Rep), elected unopposed.
  • 2004 Nov 2: Barbara Cargill (Rep), elected unopposed.
  • 2008 Nov 4: Barbara Cargill (Rep), elected; Kim B. Stroman (Libertarian), defeated; Linda Ellis, defeated.
  • 2002 Mar 12: Dean W. Woodard (Dem), nominated; Robert A. Butler (Dem), defeated in primary.
  • 2002 Mar 12: Don McLeroy (Rep), nominated; Patricia Harper (Rep), defeated in primary.
  • 2002 Nov 5: Don McLeroy (Rep), elected; Dean W. Woodard (Dem), defeated; Nicole Lightner (Libertarian), defeated.
  • 2006 Nov 7: Don McLeroy (Rep), elected; Maggie Charleton (Dem), defeated.
  • 2000 Mar 14: Donna Howard (Dem), nominated unopposed.
  • 2000 Mar 14: Bob Schoolfield (Rep), advanced to runoff; Cynthia A. Thornton (Rep), advanced to runoff; Brad Shields (Rep), defeated in primary; Dolores Hillyer (Rep), defeated in primary.
  • 2000 Apr 11: Cynthia A. Thornton (Rep), nominated; Bob Schoolfield (Rep), defeated in primary.
  • 2000 Nov 7: Cynthia A. Thornton (Rep), elected; Donna Howard (Dem), defeated; Nancy C. Neale (Libertarian), defeated.
  • 2002 Mar 12: Cynthia A. Thornton (Rep), nominated unopposed.
  • 2002 Nov 5: Cynthia A. Thornton (Rep), elected; Lesley Nicole Ramsey (Green), defeated.
  • 2006 Nov 7: Cynthia Dunbar (Rep), elected; Martin Thomen (Libertarian), defeated.
  • 2000 Mar 14: Richard Neill (Rep), nominated unopposed.
  • 2000 Nov 7: Richard Neill (Rep), elected unopposed.
  • 2002 Mar 12: Patricia Hardy (Rep), nominated; Warren Norred (Rep), defeated in primary; Blanca A. Castillo (Rep), defeated in primary.
  • 2002 Nov 5: Patricia Hardy (Rep), elected unopposed.
  • 2004 Nov 2: Patricia Hardy (Rep), elected unopposed.
  • 2008 Nov 4: Patricia Hardy (Rep), elected; Bruce Beckman (Libertarian), defeated.
  • 2000 Mar 14: Geraldine Miller (Rep), nominated unopposed.
  • 2000 Nov 7: Geraldine Miller (Rep), elected unopposed.
  • 2002 Mar 12: Geraldine Miller (Rep), nominated unopposed.
  • 2002 Nov 5: Geraldine Miller (Rep), elected; Mark Wilson (Libertarian), defeated.
  • 2006 Nov 7: Geraldine Miller (Rep), elected; Matthew Havener (Libertarian), defeated.
  • 2002 Mar 12: Mavis Best Knight (Dem), nominated unopposed.
  • 2002 Nov 5: Mavis Best Knight (Dem), elected unopposed.
  • 2004 Nov 2: Mavis Best Knight (Dem), elected unopposed.
  • 2008 Nov 4: Mavis Best Knight (Dem), elected; Cindy Werner (Rep), defeated.
  • 2002 Mar 12: Gail Lowe (Rep), nominated; Lynn Edward Allen (Rep), defeated in primary.
  • 2002 Nov 5: Gail Lowe (Rep), elected unopposed.
  • 2004 Nov 2: Gail Lowe (Rep), elected unopposed.
  • 2008 Nov 4: Gail Lowe (Rep), elected; Edra Bogle (Dem), defeated; John E. Shuey (Libertarian), defeated.
  • 2002 Mar 12: David Schaeffer (Dem), nominated unopposed.
  • 2002 Mar 12: Bob Craig (Rep), nominated; Joyce Herron (Rep), defeated in primary.
  • 2002 Nov 5: Bob Craig (Rep), elected; David Schaeffer (Dem), defeated; Brent A. Russenberger (Libertarian), defeated.
  • 2006 Nov 7: Bob Craig (Rep), elected; Brandon Stacker (Libertarian), defeated.
  • 2010 Nov 2: Carlos Garza (Rep), elected; Rene Nunez (Dem), defeated.
  • 2012 May 29: Martha M. Dominguéz (Dem), nominated; Sergio Mora (Dem), defeated in primary; Andres Muro (Dem), defeated in primary.
  • 2012 May 29: Carlos Garza (Rep), nominated unopposed.
  • 2012 Nov 6: Martha M. Dominguéz (Dem), elected; Carlos Garza (Rep), defeated.
  • 2012 May 29: Celeste Zepeda Sanchez (Dem), advanced to runoff; Ruben Cortez, Jr. (Dem), advanced to runoff; Larry E. Garza (Dem), defeated in primary.
  • 2012 May 29: Laurie J. Turner (Rep), nominated; Veronica Anzaldua (Rep), defeated in primary.
  • 2012 Jul 31: Ruben Cortez, Jr. (Dem), nominated; Celeste Zepeda Sanchez (Dem), defeated in primary.
  • 2012 Nov 6: Ruben Cortez, Jr. (Dem), elected; Laurie J. Turner (Rep), defeated; Lenard L. Nelson (Libertarian), defeated.
  • 2010 Nov 2: Michael Soto (Dem), elected; Tony Cunningham (Rep), defeated; Dean Kareem Higley (Libertarian), defeated; Deborah L. Parrish, defeated.
  • 2012 May 29: Marisa B. Perez (Dem), nominated; Michael Soto (Dem), defeated in primary.
  • 2012 May 29: David M. Williams (Rep), nominated unopposed.
  • 2012 Nov 6: Marisa B. Perez (Dem), elected; David M. Williams (Rep), defeated.
  • 2010 Nov 2: Lawrence A. Allen, Jr. (Dem), elected unopposed.
  • 2012 May 29: Lawrence A. Allen, Jr. (Dem), nominated unopposed.
  • 2012 May 29: Dorothy Olmos (Rep), nominated unopposed.
  • 2012 Nov 6: Lawrence A. Allen, Jr. (Dem), elected; Dorothy Olmos (Rep), defeated.
  • 2010 Nov 2: Ken Mercer (Rep), elected; Rebecca Bell-Metereau (Dem), defeated; Mark Loewe (Libertarian), defeated.
  • 2012 May 29: Rebecca Bell-Metereau (Dem), nominated unopposed.
  • 2012 May 29: Ken Mercer (Rep), nominated; Steve Salyer (Rep), defeated in primary.
  • 2012 Nov 6: Ken Mercer (Rep), elected; Rebecca Bell-Metereau (Dem), defeated; Mark Loewe (Libertarian), defeated; Irene Meyer Scharf (Green), defeated.
  • 2012 May 29: Traci Jensen (Dem), nominated; Patty Quintana-Nilsson (Dem), defeated in primary; David Scott (Dem), defeated in primary.
  • 2012 May 29: Donna Bahorich (Rep), nominated unopposed.
  • 2012 Nov 6: Donna Bahorich (Rep), elected; Traci Jensen (Dem), defeated; Gene Clark (Libertarian), defeated; G. C. Molison (Green), defeated.
  • 2012 May 29: David Bradley (Rep), nominated; Rita Ashley (Rep), defeated in primary.
  • 2012 Nov 6: David Bradley (Rep), elected; Matthew Petre (Libertarian), defeated.
  • 2012 May 29: Dexter Smith (Dem), nominated; Rick Soliz (Dem), defeated in primary.
  • 2012 May 29: Barbara Cargill (Rep), nominated; Linda Ellis (Rep), defeated in primary.
  • 2012 Nov 6: Barbara Cargill (Rep), elected; Dexter Smith (Dem), defeated.
  • 2010 Nov 2: Thomas Ratliff (Rep), elected; Jeff McGee (Libertarian), defeated; Paul Cardwell (Green), defeated.
  • 2012 May 29: Thomas Ratliff (Rep), nominated; Randy Stevenson (Rep), defeated in primary.
  • 2012 Nov 6: Thomas Ratliff (Rep), elected; Sherri L. Little (Libertarian), defeated.
  • 2010 Nov 2: Marsha Farney (Rep), elected; Judy Jennings (Dem), defeated; Jessica Dreesen (Libertarian), defeated.
  • 2012 May 29: Judy Jennings (Dem), nominated unopposed.
  • 2012 May 29: Tom Maynard (Rep), advanced to runoff; Rebecca Osborne (Rep), advanced to runoff; Jeff Fleece (Rep), defeated in primary.
  • 2012 Jul 31: Tom Maynard (Rep), nominated; Rebecca Osborne (Rep), defeated in primary.
  • 2012 Nov 6: Tom Maynard (Rep), elected; Judy Jennings (Dem), defeated.
  • 2012 May 29: Patricia Hardy (Rep), nominated unopposed.
  • 2012 Nov 6: Patricia Hardy (Rep), elected; Jason Darr (Libertarian), defeated.
  • 2010 Nov 2: George M. Clayton (Rep), elected; Amie Parsons (Libertarian), defeated.
  • 2012 May 29: Lois Parrott (Dem), nominated unopposed.
  • 2012 May 29: Geraldine Miller (Rep), advanced to runoff; Gail Spurlock (Rep), advanced to runoff; George M. Clayton (Rep), defeated in primary; Pam Little (Rep), defeated in primary.
  • 2012 Jul 31: Geraldine Miller (Rep), nominated; Gail Spurlock (Rep), defeated in primary.
  • 2012 Nov 6: Geraldine Miller (Rep), elected; Lois Parrott (Dem), defeated.
  • 2012 May 29: Mavis Best Knight (Dem), nominated unopposed.
  • 2012 May 29: S. T. Russell (Rep), nominated unopposed.
  • 2012 Nov 6: Mavis Best Knight (Dem), elected; S. T. Russell (Rep), defeated.
  • 2012 May 29: Sue Melton (Rep), nominated; Gail Lowe (Rep), defeated in primary.
  • 2012 Nov 6: Sue Melton (Rep), elected; Stephen Hawkins (Libertarian), defeated.
  • 2010 Nov 2: Bob Craig (Rep), elected; John Pekowski (Libertarian), defeated.
  • 2012 May 29: Steven D. Schafersman (Dem), nominated unopposed.
  • 2012 May 29: Marty Rowley (Rep), nominated; Anette Carlisle (Rep), defeated in primary.
  • 2012 Nov 6: Marty Rowley (Rep), elected; Steven D. Schafersman (Dem), defeated.
  • "Enjoy the hospitable entertainment of a political graveyard."
    Henry L. Clinton, Apollo Hall, New York City, February 3, 1872
    The Political Graveyard

    The Political Graveyard is a web site about U.S. political history and cemeteries. Founded in 1996, it is the Internet's most comprehensive free source for American political biography, listing 312,576 politicians, living and dead.
      The listings are incomplete; development of the database is a continually ongoing project.  
      Information on this page — and on all other pages of this site — is believed to be accurate, but is not guaranteed. Users are advised to check with other sources before relying on any information here.  
      The official URL for this page is: https://politicalgraveyard.com/geo/TX/ofc/sbe.html.  
      Links to this or any other Political Graveyard page are welcome, but specific page addresses may sometimes change as the site develops.  
      If you are searching for a specific named individual, try the alphabetical index of politicians.  
      More information: FAQ; privacy policy; cemetery links.  
      If you find any error or omission in The Political Graveyard, or if you have information to share, please see the biographical checklist and submission guidelines.  
    Copyright notices: (1) Facts are not subject to copyright; see Feist v. Rural Telephone. (2) Politician portraits displayed on this site are 70-pixel-wide monochrome thumbnail images, which I believe to constitute fair use under applicable copyright law. Where possible, each image is linked to its online source. However, requests from owners of copyrighted images to delete them from this site are honored. (3) Original material, programming, selection and arrangement are © 1996-2019 Lawrence Kestenbaum. (4) This work is also licensed for free non-commercial re-use, with attribution, under a Creative Commons License.
    Site information: The Political Graveyard is created and maintained by Lawrence Kestenbaum, who is solely responsible for its structure and content. — The mailing address is The Political Graveyard, P.O. Box 2563, Ann Arbor MI 48106. — This site is hosted by HDL. — The Political Graveyard opened on July 1, 1996; the last full revision was done on March 10, 2021.

    Creative 
Commons License Follow polgraveyard on Twitter [Amazon.com]