PoliticalGraveyard.com
The Political Graveyard: A Database of American History
Oregon: U.S. Representatives


U.S. Representatives from Oregon, 1859-2018 (May be incomplete!)

Events and Candidates (may be incomplete!)

  • 1873 Jul 2: Joseph G. Wilson, died in office.
  • 1875 May 1: George A. LaDow, died in office.
  • 1898: William R. Ellis, defeated for nomination.
  • 1903 Jan 11: Thomas H. Tongue, died in office.
  • 1903 Jun 1: Binger Hermann (Rep), elected; A. E. Regnes (Dem), defeated; J. W. Ingle (Socialist), defeated; W. P. Elmore (Prohibition), defeated.
  • 1910: William R. Ellis, defeated for nomination.
  • 1918: Harry M. Wicks (Socialist), defeated.
  • 1920 Nov 2: Willis C. Hawley (Rep), elected; Harlin Talbert (Socialist), defeated.
  • 1922 Nov 7: Willis C. Hawley (Rep), elected unopposed.
  • 1928 May 18: Harvey G. Starkweather (Dem), nominated; James W. Mott (Dem), defeated in primary; Willis C. Hawley (Dem), defeated in primary.
  • 1928 May 18: Willis C. Hawley (Rep), nominated; James W. Mott (Rep), defeated in primary.
  • 1928 Nov 6: Willis C. Hawley (Rep), elected; Harvey G. Starkweather (Dem), defeated; Upton A. Upton (Socialist Labor), defeated.
  • 1920 Nov 2: Nicholas J. Sinnott (Rep), elected; James H. Graham (Dem), defeated.
  • 1922 Nov 7: Nicholas J. Sinnott (Rep), elected; James H. Graham (Dem), defeated.
  • 1928 May 18: Walter M. Pierce (Dem), nominated; W. S. Wiley (Dem), defeated in primary; Robert R. Butler (Dem), defeated in primary; George A. Palmiter (Dem), defeated in primary; Roy W. Ritner (Dem), defeated in primary; S. E. Notson (Dem), defeated in primary.
  • 1928 May 18: Robert R. Butler (Rep), nominated; Roy W. Ritner (Rep), defeated in primary; W. S. Wiley (Rep), defeated in primary; S. E. Notson (Rep), defeated in primary; George A. Palmiter (Rep), defeated in primary; Daniel Boyd (Rep), defeated in primary; Walter M. Pierce (Rep), defeated in primary; Hawley J. Bean (Rep), defeated in primary.
  • 1928 Nov 6: Robert R. Butler (Rep), elected; Walter M. Pierce (Dem), defeated; Walter C. Cundell (Socialist Labor), defeated.
  • 1920 Nov 2: Clifton N. McArthur (Rep), elected; Esther Lovejoy (Dem & Prohibition), defeated; Frank T. Johns (Industrial Labor), defeated.
  • 1922 Nov 7: Elton Watkins (Dem), elected; Clifton N. McArthur (Rep), defeated; Robert G. Duncan (Ind), defeated; Frank T. Johns (Industrial Labor), defeated.
  • 1927 Jul 24: Maurice Edgar Crumpacker, died in office.
  • 1927 Oct 18: Franklin F. Korell (Rep), elected.
  • 1928 May 18: William C. Culbertson (Dem), nominated unopposed.
  • 1928 May 18: Franklin F. Korell (Rep), nominated unopposed.
  • 1928 Nov 6: Franklin F. Korell (Rep), elected; William C. Culbertson (Dem), defeated; Anders D. Berglund (Socialist Labor), defeated; Albert Streiff (Socialist Principle Independent), defeated.
  • 1936: William A. Ekwall, defeated.
  • 1938 May 20: Andrew C. Burk (Dem), nominated; Earl A. Nott (Dem), defeated in primary; W. T. Miller (Dem), defeated in primary.
  • 1938 May 20: James W. Mott (Rep), nominated; A. Walter Norblad (Rep), defeated in primary.
  • 1938 Nov 8: James W. Mott (Rep), elected; Andrew C. Burk (Dem), defeated.
  • 1933 Jan 7: Robert R. Butler, died in office.
  • 1938 May 20: Walter M. Pierce (Dem), nominated; Wade Crawford (Dem), defeated in primary.
  • 1938 May 20: U. S. Balentine (Rep), nominated; Bayard T. Merrill (Rep), defeated in primary; Rennie A. Tull (Rep), defeated in primary.
  • 1938 Nov 8: Walter M. Pierce (Dem), elected; U. S. Balentine (Rep), defeated.
  • 1938 May 20: Nan Wood Honeyman (Dem), nominated; William J. Prendergast, Jr. (Dem), defeated in primary; Jacob Wagner (Dem), defeated in primary.
  • 1938 May 20: Homer D. Angell (Rep), nominated; Walter L. Tooze (Rep), defeated in primary.
  • 1938 Nov 8: Homer D. Angell (Rep), elected; Nan Wood Honeyman (Dem), defeated.
  • 1945 Nov 12: James W. Mott, died in office.
  • 1946 Nov 5: A. Walter Norblad (Rep), elected; Lyman Ross (Dem), defeated.
  • 1948 Nov 2: A. Walter Norblad (Rep), elected; Edward E. Gideon (Dem), defeated; Theodore Wolcott (Progressive), defeated.
  • 1946 Nov 5: Lowell Stockman (Rep), elected; Lamar Townsend (Dem), defeated.
  • 1948 Nov 2: Lowell Stockman (Rep), elected; C. J. Shorb (Dem), defeated.
  • 1946 Nov 5: Homer D. Angell (Rep), elected; Lew Wallace (Dem), defeated.
  • 1948 Nov 2: Homer D. Angell (Rep), elected; Roland C. Bartlett (Dem), defeated; Peggy T. Carlson (Progressive), defeated.
  • 1946 Nov 5: Harris Ellsworth (Rep), elected; Louis Aubrey Wood (Dem), defeated.
  • 1948 Nov 2: Harris Ellsworth (Rep), elected; William F. Tanton (Dem & Progressive), defeated.
  • 1950 Nov 7: A. Walter Norblad (Rep), elected; Roy R. Hewitt (Dem), defeated.
  • 1952 Nov 4: A. Walter Norblad (Rep), elected; Robert B. Jones (Dem), defeated.
  • 1954 Nov 2: A. Walter Norblad (Rep), elected; Donnell Mitchell (Dem), defeated.
  • 1956 May 18: R. F. Cook (Rep), defeated in primary.
  • 1956 Nov 6: A. Walter Norblad (Rep), elected; Jason Lee (Dem), defeated.
  • 1958 Nov 4: A. Walter Norblad (Rep), elected; Robert Y. Thornton (Dem), defeated.
  • 1950 Nov 7: Lowell Stockman (Rep), elected; Vernon Bull (Dem), defeated.
  • 1952 Nov 4: Sam Coon (Rep), elected; John G. Jones (Dem), defeated.
  • 1954 Nov 2: Sam Coon (Rep), elected; Al Ullman (Dem), defeated.
  • 1956 Nov 6: Al Ullman (Dem), elected; Sam Coon (Rep), defeated.
  • 1958 Nov 4: Al Ullman (Dem), elected; Marion T. Weatherford (Rep), defeated.
  • 1950 Nov 7: Homer D. Angell (Rep), elected; Carl C. Donaugh (Dem), defeated; Walter Lafferty (Ind), defeated; Vaughn S. Albertson (Progressive), defeated.
  • 1952 Nov 4: Homer D. Angell (Rep), elected; Alfred H. Corbett (Dem), defeated.
  • 1954 Nov 2: Edith Green (Dem), elected; Thomas Lawson McCall (Rep), defeated.
  • 1956 Nov 6: Edith Green (Dem), elected; Phil J. Roth (Rep), defeated.
  • 1958 Nov 4: Edith Green (Dem), elected; John Johnston (Rep), defeated.
  • 1950 Nov 7: Harris Ellsworth (Rep), elected; David C. Shaw (Dem), defeated.
  • 1952 Nov 4: Harris Ellsworth (Rep), elected; Walter A. Swanson (Dem), defeated.
  • 1954 Nov 2: Harris Ellsworth (Rep), elected; Charles O. Porter (Dem), defeated.
  • 1956 Nov 6: Charles O. Porter (Dem), elected; Harris Ellsworth (Rep), defeated.
  • 1958 Nov 4: Charles O. Porter (Dem), elected; Paul E. Geddes (Rep), defeated.
  • 1960 Nov 8: A. Walter Norblad (Rep), elected; Marv Owens (Dem), defeated.
  • 1962 Nov 6: A. Walter Norblad (Rep), elected; R. Blaine Whipple (Dem), defeated.
  • 1964 Sep 20: A. Walter Norblad, died in office.
  • 1964 Nov 3: Wendell Wyatt (Rep), elected; R. Blaine Whipple (Dem), defeated.
  • 1964 Nov 3: Wendell Wyatt (Rep), elected; R. Blaine Whipple (Dem), defeated.
  • 1966 Nov 8: Wendell Wyatt (Rep), elected; Malcolm H. Cross (Dem), defeated.
  • 1968 Nov 5: Wendell Wyatt (Rep), elected; Thomas Baggs (Dem), defeated.
  • 1960 Nov 8: Al Ullman (Dem), elected; Ron Phair (Rep), defeated.
  • 1962 Nov 6: Al Ullman (Dem), elected; Robert W. Chandler (Rep), defeated.
  • 1964 Nov 3: Al Ullman (Dem), elected; Everett J. Thoren (Rep), defeated.
  • 1966 Nov 8: Al Ullman (Dem), elected; Everett J. Thoren (Rep), defeated.
  • 1968 Nov 5: Al Ullman (Dem), elected; Marv Root (Rep), defeated.
  • 1960 Nov 8: Edith Green (Dem), elected; Wallace Lee (Rep), defeated.
  • 1962 Nov 6: Edith Green (Dem), elected; Stanley E. Hartman (Rep), defeated.
  • 1964 May 15: Walter Huss (Rep), defeated in primary.
  • 1964 Nov 3: Edith Green (Dem), elected; Lyle Dean (Rep), defeated.
  • 1966 Nov 8: Edith Green (Dem), elected; Lyle Dean (Rep), defeated.
  • 1968 May 28: Walter Huss (Rep), defeated in primary.
  • 1968 Nov 5: Edith Green (Dem), elected; Douglas Warren (Rep), defeated.
  • 1960 Nov 8: Edwin Durno (Rep), elected; Charles O. Porter (Dem), defeated.
  • 1962 May 18: Robert B. Duncan (Dem), nominated.
  • 1962 Nov 6: Robert B. Duncan (Dem), elected; Carl Fisher (Rep), defeated.
  • 1964 May 15: Robert B. Duncan (Dem), nominated.
  • 1964 Nov 3: Robert B. Duncan (Dem), elected; Paul Jaffarian (Rep), defeated.
  • 1966 Nov 8: John R. Dellenback (Rep), elected; Charles O. Porter (Dem), defeated.
  • 1968 Nov 5: John R. Dellenback (Rep), elected; Edward N. Fadeley (Dem), defeated.
  • 1970 Nov 3: Wendell Wyatt (Rep), elected; Vernon Cook (Dem), defeated.
  • 1972 Nov 7: Wendell Wyatt (Rep), elected; Ralph E. Bunch (Dem), defeated.
  • 1970 May 26: Herbert George Altvater (Rep), defeated in primary.
  • 1970 Nov 3: Al Ullman (Dem), elected; Everett J. Thoren (Rep), defeated.
  • 1972 Nov 7: Al Ullman (Dem), elected unopposed.
  • 1970 Nov 3: Edith Green (Dem), elected; Robert E. Dugdale (Rep), defeated.
  • 1972 Nov 7: Edith Green (Dem), elected; Mike Walsh (Rep), defeated.
  • 1974 May 28: Robert B. Duncan (Dem), nominated.
  • 1974 Nov 5: Robert B. Duncan (Dem), elected.
  • 1976 Nov 2: Robert B. Duncan (Dem), elected.
  • 1978 Nov 7: Robert B. Duncan (Dem), elected.
  • 1970 Nov 3: John R. Dellenback (Rep), elected; James H. Weaver (Dem), defeated.
  • 1972 Nov 7: John R. Dellenback (Rep), elected; Charles O. Porter (Dem), defeated.
  • 1980: Al Ullman, defeated.
  • 1986 Nov 4: Les AuCoin (Dem), elected; Tony Meeker (Rep), defeated.
  • 1988 Nov 8: Les AuCoin (Dem), elected; Earl Molander (Rep), defeated.
  • 1986 Nov 4: Robert F. Smith (Rep), elected; Larry Tuttle (Dem), defeated.
  • 1988 Nov 8: Robert F. Smith (Rep), elected; Larry Tuttle (Dem), defeated.
  • 1980 May 20: Robert B. Duncan (Dem), defeated in primary.
  • 1986 Nov 4: Ron Wyden (Dem), elected; Thomas H. Phelan (Rep), defeated.
  • 1988 Nov 8: Ron Wyden (Dem), elected unopposed.
  • 1986 Nov 4: Peter A. DeFazio (Dem), elected; Bruce Long (Rep), defeated.
  • 1988 Nov 8: Peter A. DeFazio (Dem), elected; James Howard (Rep), defeated.
  • 1982: Michael J. Kopetski (Dem), defeated in primary.
  • 1986 Nov 4: Denny Smith (Rep), elected; Barbara Ross (Dem), defeated.
  • 1988 Nov 8: Denny Smith (Rep), elected; Michael J. Kopetski (Dem), defeated.
  • 1990 Nov 6: Les AuCoin (Dem), elected; Earl Molander (Rep), defeated; Rick Livingston (Ind), defeated.
  • 1992 Nov 3: Elizabeth Furse (Dem), elected; Tony Meeker (Rep), defeated.
  • 1994 Nov 8: Elizabeth Furse (Dem), elected; Bill Witt (Rep), defeated; Brewster Gillett (American), defeated; Daniel E. Wilson (Libertarian), defeated.
  • 1996 Nov 5: Elizabeth Furse (Dem), elected; Bill Witt (Rep), defeated; Richard Johnson (Libertarian), defeated; David Princ (Socialist), defeated.
  • 1998 Nov 3: David Wu (Dem), elected; Molly Bordonaro (Rep), defeated; Michael De Paulo (Libertarian), defeated; John F. Hryciuk (Socialist), defeated.
  • 1990 Nov 6: Robert F. Smith (Rep), elected; Jim Smiley (Dem), defeated.
  • 1992 Nov 3: Robert F. Smith (Rep), elected; Denzel Ferguson (Dem), defeated.
  • 1994 Nov 8: Wes Cooley (Rep), elected; Sue C. Kupillas (Dem), defeated; Gary L. Sublett II (Libertarian), defeated.
  • 1996 Nov 5: Robert F. Smith (Rep), elected; Mike Dugan (Dem), defeated; Frank Wise (Libertarian), defeated.
  • 1998 Nov 3: Greg Walden (Rep), elected; Kevin M. Campbell (Dem), defeated; Lindsey Bradshaw (Libertarian), defeated; Rohn Webb (Socialist), defeated.
  • 1990 Nov 6: Ron Wyden (Dem), elected; Philip E. Mooney (Rep), defeated.
  • 1992 Nov 3: Ron Wyden (Dem), elected; Al Ritter (Rep), defeated; Blair Bobier (Libertarian), defeated.
  • 1994 Nov 8: Ron Wyden (Dem), elected; Everett Hall (Rep), defeated; Mark Brunelle (Ind), defeated; Gene Nanni (Libertarian), defeated.
  • 1996 Apr 2: Earl Blumenauer (Dem), nominated; Shirley Gold (Dem), defeated in primary; Anna Nevenich (Dem), defeated in primary.
  • 1996 Apr 2: Mark Brunelle (Rep), nominated; Scott Bruun (Rep), defeated in primary.
  • 1996 May 21: Earl Blumenauer (Dem), elected; Mark Brunelle (Rep), defeated; Joe Keating (Pacific), defeated; Victoria P. Guillebeau (Socialist), defeated.
  • 1996 Nov 5: Earl Blumenauer (Dem), elected; Scott Bruun (Rep), defeated; Joe Keating (Pacific), defeated; Bruce Alexander Knight (Libertarian), defeated; Victoria P. Guillebeau (Socialist), defeated.
  • 1998 Nov 3: Earl Blumenauer (Dem), elected; Bruce Alexander Knight (Libertarian), defeated; Walter F. Brown (Socialist), defeated.
  • 1990 Nov 6: Peter A. DeFazio (Dem), elected; Theodora Nathan (Libertarian), defeated.
  • 1992 Nov 3: Peter A. DeFazio (Dem), elected; Richard L. Schulz (Rep), defeated.
  • 1994 Nov 8: Peter A. DeFazio (Dem), elected; John D. Newkirk (Rep), defeated.
  • 1996 Nov 5: Peter A. DeFazio (Dem), elected; John D. Newkirk (Rep), defeated; Theodora Nathan (Libertarian), defeated; William Bonville (Reform), defeated; David G. Duemler (Socialist), defeated; Allan Opus (Pacific), defeated.
  • 1998 Nov 3: Peter A. DeFazio (Dem), elected; Steve J. Webb (Rep), defeated; Karl G. Sorg (Socialist), defeated.
  • 1990 Nov 6: Michael J. Kopetski (Dem), elected; Denny Smith (Rep), defeated.
  • 1992 Nov 3: Michael J. Kopetski (Dem), elected; Jim Seagraves (Rep), defeated.
  • 1994 Nov 8: Jim Bunn (Rep), elected; Catherine Webber (Dem), defeated; Jon E. Zimmer (Libertarian), defeated.
  • 1996 Nov 5: Darlene Hooley (Dem), elected; Jim Bunn (Rep), defeated; Lawrence Knight Duquesne (Libertarian), defeated; Trey Smith (Socialist), defeated.
  • 1998 Nov 3: Darlene Hooley (Dem), elected; Marylin Shannon (Rep), defeated; Michael Donnelly (Pacific), defeated; Blaine Thallheimer (Libertarian), defeated; Jim Burns (Natural Law), defeated; Ed Dover (Socialist), defeated.
  • 2000 Nov 7: David Wu (Dem), elected; Charles Starr (Rep), defeated; Beth A. King (Libertarian), defeated.
  • 2002 Nov 5: David Wu (Dem), elected; Jim Greenfield (Rep), defeated; Beth A. King (Libertarian), defeated.
  • 2000 Nov 7: Greg Walden (Rep), elected; Walter Ponsford (Dem), defeated.
  • 2002 Nov 5: Greg Walden (Rep), elected; Peter Buckley (Dem), defeated; Mike Wood (Libertarian), defeated.
  • 2000 Nov 7: Earl Blumenauer (Dem), elected; Jeffery L. Pollock (Rep), defeated; Tre Arrow (Green), defeated; Bruce Alexander Knight (Libertarian), defeated; Walter F. Brown (Socialist), defeated.
  • 2002 Nov 5: Earl Blumenauer (Dem), elected; Sarah Seale (Rep), defeated; Walter F. Brown (Socialist), defeated; Kevin Jones (Libertarian), defeated; David Brownlow (Constitution), defeated.
  • 2000 Nov 7: Peter A. DeFazio (Dem), elected; John Lindsey (Rep), defeated; David G. Duemler (Socialist), defeated.
  • 2002 Nov 5: Peter A. DeFazio (Dem), elected; Liz VanLeeuwen (Rep), defeated; Chris Bigelow (Libertarian), defeated.
  • 2000 Nov 7: Darlene Hooley (Dem), elected; Brian J. Boquist (Rep), defeated.
  • 2002 Nov 5: Darlene Hooley (Dem), elected; Brian J. Boquist (Rep), defeated.
  • 2011 Aug 3: David Wu, resigned.
  • 2010 Nov 2: Arthur B. Robinson (Rep), defeated.
  • "Enjoy the hospitable entertainment of a political graveyard."
    Henry L. Clinton, Apollo Hall, New York City, February 3, 1872
    The Political Graveyard

    The Political Graveyard is a web site about U.S. political history and cemeteries. Founded in 1996, it is the Internet's most comprehensive free source for American political biography, listing 312,576 politicians, living and dead.
      The listings are incomplete; development of the database is a continually ongoing project.  
      Information on this page — and on all other pages of this site — is believed to be accurate, but is not guaranteed. Users are advised to check with other sources before relying on any information here.  
      The official URL for this page is: https://politicalgraveyard.com/geo/OR/ofc/usrep.html.  
      Links to this or any other Political Graveyard page are welcome, but specific page addresses may sometimes change as the site develops.  
      If you are searching for a specific named individual, try the alphabetical index of politicians.  
      More information: FAQ; privacy policy; cemetery links.  
      If you find any error or omission in The Political Graveyard, or if you have information to share, please see the biographical checklist and submission guidelines.  
    Copyright notices: (1) Facts are not subject to copyright; see Feist v. Rural Telephone. (2) Politician portraits displayed on this site are 70-pixel-wide monochrome thumbnail images, which I believe to constitute fair use under applicable copyright law. Where possible, each image is linked to its online source. However, requests from owners of copyrighted images to delete them from this site are honored. (3) Original material, programming, selection and arrangement are © 1996-2019 Lawrence Kestenbaum. (4) This work is also licensed for free non-commercial re-use, with attribution, under a Creative Commons License.
    Site information: The Political Graveyard is created and maintained by Lawrence Kestenbaum, who is solely responsible for its structure and content. — The mailing address is The Political Graveyard, P.O. Box 2563, Ann Arbor MI 48106. — This site is hosted by HDL. — The Political Graveyard opened on July 1, 1996; the last full revision was done on March 10, 2021.

    Creative 
Commons License Follow polgraveyard on Twitter [Amazon.com]