PoliticalGraveyard.com
The Political Graveyard: A Database of American History
New Hampshire: U.S. Representatives


U.S. Representatives from New Hampshire, 1789-2016 (May be incomplete!)

Events and Candidates (may be incomplete!)

  • 1824: James Miller, elected, but never took office.
  • 1850 Sep 9: James Wilson, resigned.
  • 1886: John B. Nash, defeated.
  • 1888: John B. Nash, defeated.
  • 1880 Nov 30: Evarts Worcester Farr, died in office.
  • 1896 Nov 3: Cyrus A. Sulloway (Rep), elected; John B. Nash (Dem), defeated; Henry E. Brawn (Prohibition), defeated; Benjamin T. Whitehouse (Labor), defeated; Charles W. Coolidge (National), defeated; Josiah A. Whittier (People's), defeated. Frank G. Clarke (Rep), elected; Daniel M. White (Dem), defeated; Allen W. Wark (Prohibition), defeated; Arthur H. Drury (National), defeated; Elias M. Blodgett (People's), defeated.
  • 1900 Nov 6: Cyrus A. Sulloway (Rep), elected; Timothy J. Howard (Dem), defeated; Charles T. Wiggin (Prohibition), defeated; Edward E. Southwick (Social Democratic), defeated.
  • 1902 Nov 4: Cyrus A. Sulloway (Rep), elected; Albert S. Langley (Dem), defeated; Edgar L. Carr (Prohibition), defeated; Sumner F. Claflin (Socialist), defeated; George H. Webster (Allied People's), defeated.
  • 1904 Nov 8: Cyrus A. Sulloway (Rep), elected; Napoleon J. Dyer (Dem), defeated; George Little (Socialist), defeated; Harry J. Rhodes (Prohibition), defeated.
  • 1906 Nov 6: Cyrus A. Sulloway (Rep), elected; Charles A. Morse (Dem), defeated; Alva H. Morrill (Prohibition), defeated; Louis Arnstein (Socialist), defeated.
  • 1908 Nov 3: Cyrus A. Sulloway (Rep), elected; Michael J. White (Dem), defeated; Alva H. Morrill (Prohibition), defeated; George Little (Socialist), defeated; Jared A. Greene (Independence League), defeated.
  • 1900 Nov 6: Frank D. Currier (Rep), elected; Henry F. Hollis (Dem), defeated; Henry O. Jackson (Prohibition), defeated; Harris Towle (Social Democratic), defeated.
  • 1901 Jan 9: Frank G. Clarke, died in office.
  • 1902 Nov 4: Frank D. Currier (Rep), elected; George E. Bales (Dem), defeated; Charles H. Thorndike (Prohibition), defeated; James S. Murray (Socialist), defeated; David J. Driscoll (Allied People's), defeated.
  • 1904 Nov 8: Frank D. Currier (Rep), elected; Harry W. Daniell (Dem), defeated; Henry J. Nourse (Socialist), defeated; Luke F. Richardson (Prohibition), defeated.
  • 1906 Nov 6: Frank D. Currier (Rep), elected; Henri T. Ledoux (Dem), defeated; Samuel T. Noyes (Prohibition), defeated; William B. Wellman (Socialist), defeated.
  • 1908 Nov 3: Frank D. Currier (Rep), elected; Frederick M. Colby (Dem), defeated; William H. McFall (Socialist), defeated; Samuel T. Noyes (Prohibition), defeated; Alfred R. Browne (Independence League), defeated.
  • 1910 Nov 8: Cyrus A. Sulloway (Rep), elected; Eugene E. Reed (Dem), defeated; Albert J. Marden (Socialist), defeated.
  • 1912 Nov 5: Eugene E. Reed (Dem), elected; Cyrus A. Sulloway (Rep), defeated; Samuel O. Titus (Progressive), defeated; Michael B. Roth (Socialist), defeated; Jason H. Bliss (Prohibition), defeated.
  • 1914 Nov 3: Cyrus A. Sulloway (Rep), elected; Eugene E. Reed (Dem), defeated; Frederick W. Shontell (Progressive), defeated; Wirt D. Mills (Socialist), defeated.
  • 1916 Nov 7: Cyrus A. Sulloway (Rep), elected; Gordon Woodbury (Dem), defeated; Lorenz Kierdorf (Socialist), defeated; Elijah Newell (Prohibition), defeated.
  • 1917 Mar 11: Cyrus A. Sulloway, died in office.
  • 1917 May 29: Sherman E. Burroughs (Rep), elected; Patrick H. Sullivan (Dem), defeated.
  • 1918 Nov 5: Sherman E. Burroughs (Rep), elected; William N. Rogers (Dem), defeated.
  • 1910 Nov 8: Frank D. Currier (Rep), elected; Henry H. Metcalf (Dem), defeated; William H. Wilkins (Socialist), defeated; Roger E. Thompson (Prohibition), defeated.
  • 1912 Nov 5: Raymond B. Stevens (Dem), elected; Frank D. Currier (Rep), defeated; Horace W. Spokesfield (Socialist), defeated; John C. Berry (Prohibition), defeated.
  • 1914 Nov 3: Edward H. Wason (Rep), elected; Charles J. French (Dem), defeated; George A. Weaver (Progressive), defeated; Napoleon Carriveau (Socialist), defeated.
  • 1916 Nov 7: Edward H. Wason (Rep & Progressive), elected; Raymond B. Stevens (Dem), defeated; Ernest Kunberger (Socialist), defeated; Arthur B. Simonds (Prohibition), defeated.
  • 1918 Nov 5: Edward H. Wason (Rep), elected; Harry F. Lake (Dem), defeated.
  • 1920 Nov 2: Sherman E. Burroughs (Rep), elected; Rosecrans W. Pillsbury (Dem), defeated; Solomon Shechet (Socialist), defeated.
  • 1922 Nov 7: William N. Rogers (Dem), elected; John Scammon (Rep), defeated.
  • 1923 Jan 27: Sherman E. Burroughs, died in office.
  • 1924 Nov 4: Fletcher Hale (Rep), elected; William N. Rogers (Dem), defeated.
  • 1926 Nov 2: Fletcher Hale (Rep), elected; F. Clyde Keefe (Dem), defeated.
  • 1928 Nov 6: Fletcher Hale (Rep), elected; F. Clyde Keefe (Dem), defeated; Charles W. Greene (Socialist), defeated.
  • 1920 Nov 2: Edward H. Wason (Rep), elected; Charles J. French (Dem), defeated.
  • 1922 Nov 7: Edward H. Wason (Rep), elected; William H. Barry (Dem), defeated.
  • 1924 Nov 4: Edward H. Wason (Rep), elected; William H. Barry (Dem), defeated.
  • 1926 Nov 2: Edward H. Wason (Rep), elected; George H. Duncan (Dem), defeated.
  • 1928 Nov 6: Edward H. Wason (Rep), elected; Alfred W. Levensaler (Dem), defeated; Eli Bourdon (Socialist), defeated.
  • 1934: Edward Dale Toland (Rep), defeated.
  • 1930 Nov 4: Fletcher Hale (Rep), elected; Napoleon J. Dyer (Dem), defeated.
  • 1931 Oct 22: Fletcher Hale, died in office.
  • 1932 Nov 8: William N. Rogers (Dem), elected; William P. Straw (Rep), defeated; John Zebroski, defeated.
  • 1934 Nov 6: William N. Rogers (Dem), elected; Arthur B. Jenks (Rep), defeated; Forrest E. Crawford (Communist), defeated.
  • 1936 Nov 3: Alphonse Roy (Dem), elected; Arthur B. Jenks (Rep), defeated; Alice G. Flynn (Ind), defeated; Anna C. Rudd (Farmer-Labor), defeated.
  • 1938 Sep 13: Alphonse Roy (Dem), nominated; John J. Sheehan (Dem), defeated in primary; James A. Broderick (Dem), defeated in primary; Dennis M. McDonough (Dem), defeated in primary; Arthur K. Smart (Dem), defeated in primary; Edward A. Lambert (Dem), defeated in primary; Martin J. Cassidy (Dem), defeated in primary.
  • 1938 Sep 13: Arthur B. Jenks (Rep), nominated; J. Levi Meader (Rep), defeated in primary.
  • 1938 Nov 8: Arthur B. Jenks (Rep), elected; Alphonse Roy (Dem), defeated.
  • 1930 Nov 4: Edward H. Wason (Rep), elected; Eaton D. Sargent (Dem), defeated.
  • 1932 Nov 8: Charles W. Tobey (Rep), elected; Jeremiah J. Doyle (Dem), defeated; Eli Bourdon (Socialist), defeated; Waino H. Wirkkala (Communist), defeated.
  • 1934 Nov 6: Charles W. Tobey (Rep), elected; Harry B. Metcalf (Dem), defeated; Mary T. Whitney (Socialist), defeated; Maurice O. Hudson (Communist), defeated.
  • 1936 Nov 3: Charles W. Tobey (Rep), elected; Daniel J. Hagerty (Dem), defeated; John C. Spinney (Farmer-Labor), defeated.
  • 1938 Sep 13: Alvin A. Lucier (Dem), nominated unopposed.
  • 1938 Sep 13: Foster Stearns (Rep), nominated; Thomas Laite (Rep), defeated in primary; James P. Richardson (Rep), defeated in primary; Charles W. Howard (Rep), defeated in primary; Joseph B. Perley (Rep), defeated in primary; Howard H. Hamlin (Rep), defeated in primary; James A. Henley (Rep), defeated in primary; John D. Warren (Rep), defeated in primary; Rita Collyer (Rep), defeated in primary.
  • 1938 Nov 8: Foster Stearns (Rep), elected; Alvin A. Lucier (Dem), defeated.
  • 1940 Nov 5: Arthur B. Jenks (Rep), elected; Alphonse Roy (Dem), defeated.
  • 1942 Sep 15: Thomas A. Murray (Dem), nominated unopposed.
  • 1942 Sep 15: Chester E. Merrow (Rep), nominated; Arthur B. Jenks (Rep), defeated in primary.
  • 1942 Nov 3: Chester E. Merrow (Rep), elected; Thomas A. Murray (Dem), defeated.
  • 1944 Nov 7: Chester E. Merrow (Rep), elected; Fortunat Normandin (Dem), defeated.
  • 1946: Chester W. Jenks (Rep), defeated in primary.
  • 1946 Nov 5: Chester E. Merrow (Rep), elected; Josaphat T. Benoit (Dem), defeated.
  • 1948 Nov 2: Chester E. Merrow (Rep), elected; Peter R. Poirier (Dem), defeated; Alexander Karanikas (Progressive), defeated.
  • 1940 Nov 5: Foster Stearns (Rep), elected; Daniel J. Moriarty (Dem), defeated.
  • 1942 Sep 15: Henry J. Proulx (Dem), nominated unopposed.
  • 1942 Sep 15: Foster Stearns (Rep), nominated; Rita Collyer (Rep), defeated in primary; Nelson M. Cook (Rep), defeated in primary.
  • 1942 Nov 3: Foster Stearns (Rep), elected; Henry J. Proulx (Dem), defeated.
  • 1944 Nov 7: Sherman Adams (Rep), elected; Harry Carlson (Dem), defeated; Rita Collyer (Independent Republican), defeated.
  • 1946 Nov 5: Norris Cotton (Rep), elected; Patrick J. Hinchey (Dem), defeated.
  • 1948 Nov 2: Norris Cotton (Rep), elected; Richard W. Leonard (Dem), defeated; Harold H. Horne (Progressive), defeated.
  • 1950 Nov 7: Chester E. Merrow (Rep), elected; Frank L. Sullivan (Dem), defeated.
  • 1954 Nov 2: Chester E. Merrow (Rep), elected; Thomas J. McIntyre (Dem), defeated.
  • 1956 Sep 11: James B. Sullivan (Dem), nominated; John Rogers Penn (Dem), defeated in primary.
  • 1956 Sep 11: Chester E. Merrow (Rep), nominated; Russell H. McGuirk (Rep), defeated in primary.
  • 1956 Nov 6: Chester E. Merrow (Rep), elected; James B. Sullivan (Dem), defeated.
  • 1950 Nov 7: Norris Cotton (Rep), elected; George Brummer (Dem), defeated.
  • 1954 Nov 2: Perkins Bass (Rep), elected; George F. Brown (Dem), defeated.
  • 1956 Sep 11: George F. Brown (Dem), nominated unopposed.
  • 1956 Sep 11: Perkins Bass (Rep), nominated; Michael Savchick (Rep), defeated in primary.
  • 1956 Nov 6: Perkins Bass (Rep), elected; George F. Brown (Dem), defeated.
  • 1962: John P. H. Chandler, Jr. (Rep), defeated.
  • 1964 Nov 3: J. Oliva Huot (Dem), elected; Louis C. Wyman (Rep), defeated.
  • 1966 Nov 8: Louis C. Wyman (Rep), elected; J. Oliva Huot (Dem), defeated.
  • 1968 Nov 5: Louis C. Wyman (Rep), elected; James T. Keefe (Dem), defeated.
  • 1964 Nov 3: James C. Cleveland (Rep), elected; Charles B. Officer (Dem), defeated.
  • 1966 Nov 8: James C. Cleveland (Rep), elected; William H. Barry, Jr. (Dem), defeated.
  • 1968 Nov 5: James C. Cleveland (Rep), elected; David C. Hoeb (Dem), defeated.
  • 1970 Nov 3: Louis C. Wyman (Rep), elected; Chester E. Merrow (Dem), defeated.
  • 1972 Nov 7: Louis C. Wyman (Rep), elected; Chester E. Merrow (Dem), defeated.
  • 1974 Nov 5: Norman E. D'Amours (Dem), elected; David A. Banks (Rep), defeated.
  • 1976 Nov 2: Norman E. D'Amours (Dem), elected; John Adams (Rep), defeated; John H. O'Brien (Libertarian), defeated.
  • 1970 Nov 3: James C. Cleveland (Rep), elected; Eugene S. Daniell, Jr. (Dem), defeated.
  • 1972 Nov 7: James C. Cleveland (Rep), elected; Charles B. Officer (Dem), defeated.
  • 1974 Nov 5: James C. Cleveland (Rep), elected; Helen L. Bliss (Dem), defeated.
  • 1976 Nov 2: James C. Cleveland (Rep), elected; J. Joseph Grandmaison (Dem), defeated.
  • 1980: Charles F. Bass (Rep), defeated in primary; Robert C. Smith (Rep), defeated in primary.
  • 1982: Robert C. Smith (Rep), defeated.
  • 1984 Nov 6: Robert C. Smith (Rep), elected; Dudley Dudley (Dem), defeated; John G. H. Muehlke, Jr. (Ind), defeated; Arne R. Erickson (Libertarian), defeated.
  • 1986 Nov 4: Robert C. Smith (Rep), elected; James M. Demers (Dem), defeated.
  • 1988 Nov 8: Robert C. Smith (Rep), elected; Joseph F. Keefe (Dem), defeated.
  • 1984 Nov 6: Judd Gregg (Rep), elected; Larry Converse (Dem), defeated; Alan S. Groupe (Libertarian), defeated.
  • 1986 Nov 4: Judd Gregg (Rep), elected; Lawrence Craig-Green (Dem), defeated.
  • 1988 Nov 8: Charles G. Douglas III (Rep), elected; James W. Donchess (Dem), defeated; Roy Kendel (American), defeated.
  • 1990 Nov 6: William H. Zeliff, Jr. (Rep), elected; Joseph F. Keefe (Dem), defeated.
  • 1990 Dec 7: Robert C. Smith, resigned.
  • 1992 Nov 3: William H. Zeliff, Jr. (Rep), elected; Robert Preston (Dem), defeated; Knox Bickford (Libertarian), defeated; Richard P. Bosa (Ind), defeated; Linda Spitzfaden (Natural Law), defeated.
  • 1994 Nov 8: William H. Zeliff, Jr. (Rep), elected; Bill Verge (Dem), defeated; Scott Tosti (Ind), defeated; Paul Lannon (Libertarian), defeated; Merle Braley (Natural Law), defeated.
  • 1996 Nov 5: John E. Sununu (Rep), elected; Joseph F. Keefe (Dem), defeated; Gary A. Flanders (Libertarian), defeated.
  • 1998 Nov 3: John E. Sununu (Rep), elected; Peter Flood (Dem), defeated.
  • 1990 Nov 6: Dick Swett (Dem), elected; Charles G. Douglas III (Rep), defeated.
  • 1992 Nov 3: Dick Swett (Dem), elected; Bill Hatch (Rep), defeated; John A. Lewicke (Libertarian), defeated; James J. Bingham (Natural Law), defeated.
  • 1994 Nov 8: Charles F. Bass (Rep), elected; Dick Swett (Dem), defeated; John A. Lewicke (Libertarian), defeated; Linda Spitzfaden (Natural Law), defeated.
  • 1996 Nov 5: Charles F. Bass (Rep), elected; Deborah Arnie Arnesen (Dem), defeated; Carole A. Lamirande (Ind), defeated; Roy Kendel (Independent American), defeated.
  • 1998 Nov 3: Charles F. Bass (Rep), elected; Mary Rauh (Dem), defeated; Paula Werme (Libertarian), defeated.
  • 2000 Nov 7: John E. Sununu (Rep), elected; Martha Fuller Clark (Dem), defeated; Dan Belforti (Libertarian), defeated.
  • 2002 Nov 5: Jeb Bradley (Rep), elected; Martha Fuller Clark (Dem), defeated; Dan Belforti (Libertarian), defeated.
  • 2004 Nov 2: Jeb Bradley (Rep), elected; Justin Nadeau (Dem), defeated.
  • 2006: Carol Shea-Porter (Dem), elected.
  • 2000 Nov 7: Charles F. Bass (Rep), elected; Barney Brannen (Dem), defeated; Brian Christeson (Libertarian), defeated; Roy Kendel (Constitution), defeated.
  • 2002 Nov 5: Charles F. Bass (Rep), elected; Katrina Lantos Swett (Dem), defeated; Rosalie T. Babiarz (Libertarian), defeated.
  • 2004 Nov 2: Charles F. Bass (Rep), elected; Paul W. Hodes (Dem), defeated; Richard B. Kahn (Libertarian), defeated.
  • 2006: Mary Maxwell (Rep), defeated.
  • "Enjoy the hospitable entertainment of a political graveyard."
    Henry L. Clinton, Apollo Hall, New York City, February 3, 1872
    The Political Graveyard

    The Political Graveyard is a web site about U.S. political history and cemeteries. Founded in 1996, it is the Internet's most comprehensive free source for American political biography, listing 312,576 politicians, living and dead.
      The listings are incomplete; development of the database is a continually ongoing project.  
      Information on this page — and on all other pages of this site — is believed to be accurate, but is not guaranteed. Users are advised to check with other sources before relying on any information here.  
      The official URL for this page is: https://politicalgraveyard.com/geo/NH/ofc/usrep.html.  
      Links to this or any other Political Graveyard page are welcome, but specific page addresses may sometimes change as the site develops.  
      If you are searching for a specific named individual, try the alphabetical index of politicians.  
      More information: FAQ; privacy policy; cemetery links.  
      If you find any error or omission in The Political Graveyard, or if you have information to share, please see the biographical checklist and submission guidelines.  
    Copyright notices: (1) Facts are not subject to copyright; see Feist v. Rural Telephone. (2) Politician portraits displayed on this site are 70-pixel-wide monochrome thumbnail images, which I believe to constitute fair use under applicable copyright law. Where possible, each image is linked to its online source. However, requests from owners of copyrighted images to delete them from this site are honored. (3) Original material, programming, selection and arrangement are © 1996-2019 Lawrence Kestenbaum. (4) This work is also licensed for free non-commercial re-use, with attribution, under a Creative Commons License.
    Site information: The Political Graveyard is created and maintained by Lawrence Kestenbaum, who is solely responsible for its structure and content. — The mailing address is The Political Graveyard, P.O. Box 2563, Ann Arbor MI 48106. — This site is hosted by HDL. — The Political Graveyard opened on July 1, 1996; the last full revision was done on March 10, 2021.

    Creative 
Commons License Follow polgraveyard on Twitter [Amazon.com]