PoliticalGraveyard.com
The Political Graveyard: A Database of American History
Missouri: U.S. Senators


U.S. Senators from Missouri, 1821-2012 (May be incomplete!)
David Barton 1821-31 Thomas Hart Benton 1821-51 Alexander Buckner 1831-33 Lewis F. Linn 1833-43 David R. Atchison 1843-48 David R. Atchison 1849-55 Henry S. Geyer 1851-57 James S. Green 1857-61 Trusten Polk 1857-62 Waldo P. Johnson 1861-62 John B. Henderson 1862-69 Robert Wilson 1862-63 B. Gratz Brown 1863-67 Charles D. Drake 1867-70 Carl Schurz 1869-75 Daniel Tarbox Jewett 1870-71 Francis P. Blair, Jr. 1871-73 Lewis V. Bogy 1873-77 Francis M. Cockrell 1875-1905 David H. Armstrong 1877-79 James Shields 1879 George G. Vest 1879-1903 William J. Stone 1903-18 William Warner 1905-11 James A. Reed 1911-29 Xenophon Pierce Wilfley 1918 Selden P. Spencer 1918-25 George H. Williams 1925-26 Harry B. Hawes 1926-33 Roscoe C. Patterson 1929-35 Bennett Champ Clark 1931-45 Harry S. Truman 1935-45 Forrest C. Donnell 1945-51 Frank P. Briggs 1945-47 James P. Kem 1947-53 Thomas C. Hennings, Jr. 1951-60 Stuart Symington 1953-76 Edward V. Long 1960-68 Thomas F. Eagleton 1969-87 John C. Danforth 1976-95 Christopher S. Bond 1987- John Ashcroft 1995-2001 Jean Carnahan 2001-02 James M. Talent 2002- Claire McCaskill 2007-

Events and Candidates (may be incomplete!)

  • 1833 Jun 6: Alexander Buckner, died in office.
  • 1843 Oct 3: Lewis F. Linn, died in office.
  • 1862 Jan 10: Trusten Polk, expelled.
  • 1877 Sep 20: Lewis V. Bogy, died in office.
  • 1914 Nov 3: William J. Stone (Dem), elected; Thomas J. Akins (Rep), defeated; Arthur N. Sager (Progressive), defeated; Thomas E. Greene (Socialist), defeated; Orange J. Hill (Prohibition), defeated; J. W. Molineaux (Socialist Labor), defeated.
  • 1916 Nov 7: James A. Reed (Dem), elected; Walter S. Dickey (Rep), defeated; Kate R. O'Hare (Socialist), defeated; Joseph Scheidler (Socialist Labor), defeated.
  • 1918 Apr 14: William J. Stone, died in office.
  • 1918 Apr 30: Xenophon Pierce Wilfley, appointed.
  • 1918 Nov 5: Selden P. Spencer (Rep), elected; Joseph W. Folk (Dem), defeated; Caleb Lipscomb (Socialist), defeated; William W. Cox (Socialist Labor), defeated.
  • 1920 Nov 2: Selden P. Spencer (Rep), elected; Breckinridge Long (Dem), defeated; Elias F. Hodges (Socialist), defeated; W. J. Mallett (Farmer-Workers), defeated; Andrew Trudell (Socialist Labor), defeated.
  • 1922 Aug 1: James A. Reed (Dem), nominated; Breckinridge Long (Dem), defeated in primary; Robert I. Young (Dem), defeated in primary.
  • 1922 Aug 1: Reginald R. Brewster (Rep), nominated; William Sacks (Rep), defeated in primary; Jesse W. Barrett (Rep), defeated in primary; John C. McKinley (Rep), defeated in primary; David M. Proctor (Rep), defeated in primary; John H. Parker (Rep), defeated in primary; Sterling P. Bond (Rep), defeated in primary.
  • 1922 Aug 1: William W. Cox (Socialist Labor), nominated unopposed.
  • 1922 Aug 1: William M. Brandt (Socialist), nominated unopposed.
  • 1922 Nov 7: James A. Reed (Dem), elected; Reginald R. Brewster (Rep), defeated; William M. Brandt (Socialist), defeated; William W. Cox (Socialist Labor), defeated.
  • 1925 May 16: Selden P. Spencer, died in office.
  • 1926 Nov 2: Harry B. Hawes (Dem), elected; George H. Williams (Rep), defeated; Herman P. Faris (Prohibition), defeated; Robert D. Morrison (Socialist), defeated; William W. Cox (Socialist Labor), defeated.
  • 1926 Nov 2: Harry B. Hawes (Dem), elected; George H. Williams (Rep), defeated.
  • 1928 Nov 6: Roscoe C. Patterson (Rep), elected; Charles M. Hay (Dem), defeated; Charles H. Harrison (Socialist), defeated; William W. Cox (Socialist Labor), defeated.
  • 1932: Dewey Short, defeated for nomination.
  • 1932 Nov 8: Bennett Champ Clark (Dem), elected; Henry W. Kiel (Rep), defeated; Joseph G. Hodges (Socialist), defeated; Herman P. Farris (Prohibition), defeated; Julius Pollack (Communist), defeated; Karl Oberheu (Socialist Labor), defeated.
  • 1933 Feb 3: Harry B. Hawes, resigned.
  • 1934: Jacob L. Milligan (Dem), defeated in primary.
  • 1934 Aug 7: John J. Cochran (Dem), defeated in primary.
  • 1934 Nov 6: Harry S. Truman (Dem), elected; Roscoe C. Patterson (Rep), defeated; W. C. Meyer (Socialist), defeated; Frank Brown (Communist), defeated; William W. Cox (Socialist Labor), defeated.
  • 1938 Nov 8: Bennett Champ Clark (Dem), elected; Henry S. Caulfield (Rep), defeated; Joseph G. Hodges (Socialist), defeated; Karl Oberheu (Socialist Labor), defeated.
  • 1940 Aug 6: Harry S. Truman (Dem), nominated; Lloyd C. Stark (Dem), defeated in primary; Maurice M. Milligan (Dem), defeated in primary.
  • 1940 Aug 6: Manvel H. Davis (Rep), nominated; David M. Proctor (Rep), defeated in primary; Harold H. Milligan (Rep), defeated in primary; William E. Byers (Rep), defeated in primary; Ewing Young Mitchell (Rep), defeated in primary; Paul O. Peters (Rep), defeated in primary; Hiram Grosby (Rep), defeated in primary.
  • 1940 Nov 5: Harry S. Truman (Dem), elected; Manvel H. Davis (Rep), defeated; William F. Rinck (Socialist), defeated; Theodore Baeff (Socialist Labor), defeated.
  • 1944 Aug 1: Roy McKittrick (Dem), nominated; Bennett Champ Clark (Dem), defeated in primary.
  • 1944 Aug 1: Forrest C. Donnell (Rep), nominated; Howard V. Stephens (Rep), defeated in primary; Charles A. Shaw (Rep), defeated in primary; Charles E. Rendlen (Rep), defeated in primary; Charles P. Noell (Rep), defeated in primary; William McKinley Thomas (Rep), defeated in primary; Hiram Grosby (Rep), defeated in primary.
  • 1944 Nov 7: Forrest C. Donnell (Rep), elected; Roy McKittrick (Dem), defeated; Doris B. Preisler (Socialist), defeated; William W. Cox (Socialist Labor), defeated.
  • 1945 Jan 18: Frank P. Briggs, appointed.
  • 1946: William McKinley Thomas (Rep), defeated in primary; Hiram Grosby (Rep), defeated in primary.
  • 1946 Aug 6: William P. Elmer (Rep), defeated in primary.
  • 1946 Nov 5: James P. Kem (Rep), elected; Frank P. Briggs (Dem), defeated; F. H. Jackson (Prohibition), defeated; William F. Rinck (Socialist), defeated; Theodore Baeff (Socialist Labor), defeated.
  • 1950: William McKinley Thomas (Rep), defeated in primary.
  • 1950 Aug 1: Forrest C. Donnell (Rep), nominated.
  • 1950 Nov 7: Thomas C. Hennings, Jr. (Dem), elected; Forrest C. Donnell (Rep), defeated; John W. Hamilton (Christian Nationalist), defeated; Henry W. Genck (Socialist Labor), defeated.
  • 1952 Aug 5: Stuart Symington (Dem), nominated; Jonathan E. Taylor (Dem), defeated in primary; John A. Johnson (Dem), defeated in primary.
  • 1952 Aug 5: James P. Kem (Rep), nominated; William McKinley Thomas (Rep), defeated in primary; Hiram Grosby (Rep), defeated in primary.
  • 1952 Nov 4: Stuart Symington (Dem), elected; James P. Kem (Rep), defeated; Haven P. Perkins (Progressive), defeated; Joseph G. Hodges (Socialist), defeated; Christian Frederick, defeated; Henry W. Genck (Socialist Labor), defeated.
  • 1956 Nov 6: Thomas C. Hennings, Jr. (Dem), elected; Herbert Douglas (Rep), defeated.
  • 1958 Nov 4: Stuart Symington (Dem), elected; Hazel Palmer (Rep), defeated.
  • 1960 Sep 13: Thomas C. Hennings, Jr., died in office.
  • 1960 Sep 23: Edward V. Long, appointed.
  • 1960 Nov 8: Edward V. Long (Dem), elected; Lon Hocker (Rep), defeated.
  • 1962 Nov 6: Edward V. Long (Dem), elected; Crosby Kemper (Rep), defeated.
  • 1964 Aug 4: Stuart Symington (Dem), nominated; William McKinley Thomas (Dem), defeated in primary; Wilford G. Winholtz (Dem), defeated in primary.
  • 1964 Aug 4: Jean Paul Bradshaw (Rep), nominated; Morris D. Duncan (Rep), defeated in primary.
  • 1964 Nov 3: Stuart Symington (Dem), elected; Jean Paul Bradshaw (Rep), defeated.
  • 1968 Nov 5: Thomas F. Eagleton (Dem), elected; Thomas B. Curtis (Rep), defeated.
  • 1968 Dec 27: Edward V. Long, resigned.
  • 1970 Nov 3: Stuart Symington (Dem), elected; John C. Danforth (Rep), defeated; Gene Chapman (American Independent), defeated; E. J. DiGirolamo (Nonpartisan), defeated.
  • 1974 Nov 5: Thomas F. Eagleton (Dem), elected; Thomas B. Curtis (Rep), defeated; C. E. 'Cliff' Talmage (Ind), defeated.
  • 1976: James W. Symington (Dem), defeated in primary.
  • 1976 Aug 21: Jim Spainhower (Dem), defeated in primary.
  • 1976 Nov 2: John C. Danforth (Rep), elected; Warren E. Hearnes (Dem), defeated; Lawrence Petty (Ind), defeated.
  • 1980 Nov 4: Thomas F. Eagleton (Dem), elected; Gene McNary (Rep), defeated; Martha E. Pettit (Socialist Workers), defeated.
  • 1982: Mel Hancock (Rep), defeated in primary.
  • 1982 Nov 2: John C. Danforth (Rep), elected; Harriett Woods (Dem), defeated.
  • 1986 Nov 4: Christopher S. Bond (Rep), elected; Harriett Woods (Dem), defeated.
  • 1988 Nov 8: John C. Danforth (Rep), elected; Jay Nixon (Dem), defeated; John Guze (Libertarian), defeated.
  • 1992 Nov 3: Christopher S. Bond (Rep), elected; Geri Rothman-Serot (Dem), defeated; Jeanne F. Bojarski (Libertarian), defeated.
  • 1994 Nov 8: John Ashcroft (Rep), elected; Alan D. Wheat (Dem), defeated; Bill Johnson (Libertarian), defeated; Jock Peacock (Ind), defeated; Cyrill Kolocotronis (Ind), defeated.
  • 1998 Nov 3: Christopher S. Bond (Rep), elected; Jay Nixon (Dem), defeated; Tamara A. Millay (Libertarian), defeated; J. Curtis Frazier (U.S. Taxpayers), defeated; James F. Newport (Reform), defeated.
  • 2000 Aug 8: Mel Carnahan (Dem), nominated.
  • 2000 Nov 7: Mel Carnahan (Dem), elected; John Ashcroft (Rep), defeated; Evaline Taylor (Green), defeated; Grant S. Stauffer (Libertarian), defeated; Hugh Foley (Reform), defeated; Charles Dockins (Natural Law), defeated.
  • 2001 Jan 3: Jean Carnahan, appointed.
  • 2002 Nov 5: James M. Talent (Rep), elected; Jean Carnahan (Dem), defeated; Tamara A. Millay (Libertarian), defeated; Daniel Romano (Green), defeated.
  • 2004 Aug 3: Nancy Farmer (Dem), nominated.
  • 2004 Nov 2: Christopher S. Bond (Rep), elected; Nancy Farmer (Dem), defeated; Kevin Tull (Libertarian), defeated; Don Griffin (Constitution), defeated.
  • 2010: Glenn Miller, defeated.
  • 2012 Aug 7: Claire McCaskill (Dem), nominated unopposed.
  • 2012 Aug 7: W. Todd Akin (Rep), nominated; John G. Brunner (Rep), defeated in primary; Sarah Steelman (Rep), defeated in primary; Jerry Beck (Rep), defeated in primary; Hector Maldonado (Rep), defeated in primary; Robert Poole (Rep), defeated in primary; Mark Memoly (Rep), defeated in primary; Mark Patrick Lodes (Rep), defeated in primary.
  • 2012 Aug 7: Jonathan Dine (Libertarian), nominated unopposed.
  • 2012 Nov 6: Claire McCaskill (Dem), elected; W. Todd Akin (Rep), defeated; Jonathan Dine (Libertarian), defeated.
  • "Enjoy the hospitable entertainment of a political graveyard."
    Henry L. Clinton, Apollo Hall, New York City, February 3, 1872
    The Political Graveyard

    The Political Graveyard is a web site about U.S. political history and cemeteries. Founded in 1996, it is the Internet's most comprehensive free source for American political biography, listing 312,576 politicians, living and dead.
      The listings are incomplete; development of the database is a continually ongoing project.  
      Information on this page — and on all other pages of this site — is believed to be accurate, but is not guaranteed. Users are advised to check with other sources before relying on any information here.  
      The official URL for this page is: https://politicalgraveyard.com/geo/MO/ofc/ussen.html.  
      Links to this or any other Political Graveyard page are welcome, but specific page addresses may sometimes change as the site develops.  
      If you are searching for a specific named individual, try the alphabetical index of politicians.  
      More information: FAQ; privacy policy; cemetery links.  
      If you find any error or omission in The Political Graveyard, or if you have information to share, please see the biographical checklist and submission guidelines.  
    Copyright notices: (1) Facts are not subject to copyright; see Feist v. Rural Telephone. (2) Politician portraits displayed on this site are 70-pixel-wide monochrome thumbnail images, which I believe to constitute fair use under applicable copyright law. Where possible, each image is linked to its online source. However, requests from owners of copyrighted images to delete them from this site are honored. (3) Original material, programming, selection and arrangement are © 1996-2019 Lawrence Kestenbaum. (4) This work is also licensed for free non-commercial re-use, with attribution, under a Creative Commons License.
    Site information: The Political Graveyard is created and maintained by Lawrence Kestenbaum, who is solely responsible for its structure and content. — The mailing address is The Political Graveyard, P.O. Box 2563, Ann Arbor MI 48106. — This site is hosted by HDL. — The Political Graveyard opened on July 1, 1996; the last full revision was done on March 10, 2021.

    Creative 
Commons License Follow polgraveyard on Twitter [Amazon.com]