PoliticalGraveyard.com
The Political Graveyard: A Database of American History
Minnesota: U.S. Senators


U.S. Senators from Minnesota, 1858-2018 (May be incomplete!)
Henry M. Rice 1858-63 James Shields 1858-59 Morton S. Wilkinson 1859-65 Alexander Ramsey 1863-75 Daniel S. Norton 1865-70 William Windom 1870-71 Ozora P. Stearns 1871 William Windom 1871-81 Samuel J. R. McMillan 1875-87 Alonzo J. Edgerton 1881 William Windom 1881-83 Dwight M. Sabin 1883-89 Cushman K. Davis 1887-1900 William D. Washburn 1889-95 Knute Nelson 1895-1923 Charles A. Towne 1900-01 Moses E. Clapp 1901-17 Frank B. Kellogg 1917-23 Henrik Shipstead 1923-47 Magnus Johnson 1923-25 Thomas D. Schall 1925-35 Elmer A. Benson 1935-36 Guy V. Howard 1936-37 Ernest Lundeen 1937-40 Joseph H. Ball 1940-42 Arthur E. Nelson 1942-43 Joseph H. Ball 1943-49 Edward J. Thye 1947-59 Hubert H. Humphrey 1949-64 Eugene J. McCarthy 1959-71 Walter F. Mondale 1964-76 Hubert H. Humphrey 1971-78 Wendell R. Anderson 1976-78 Muriel Buck Humphrey 1978 David F. Durenberger 1978-95 Rudy Boschwitz 1979-91 Paul Wellstone 1991-2002 Rod Grams 1995-2001 Mark Dayton 2001-07 Dean M. Barkley 2002-03 Norm Coleman 2003-09 Amy Klobuchar 2007- Al Franken 2009-18 Tina Smith 2018-

Events and Candidates (may be incomplete!)

  • 1870 Jul 13: Daniel S. Norton, died in office.
  • 1900 Nov 27: Cushman K. Davis, died in office.
  • 1912 Nov 5: Knute Nelson (Rep), elected; Daniel W. Lawler (Dem), defeated.
  • 1916 Jun 19: Daniel W. Lawler (Dem), nominated; Alfred J. Davis (Dem), defeated in primary.
  • 1916 Jun 19: Frank B. Kellogg (Rep), nominated; Adolph O. Eberhart (Rep), defeated in primary; Moses E. Clapp (Rep), defeated in primary; Charles A. Lindbergh (Rep), defeated in primary.
  • 1916 Nov 7: Frank B. Kellogg (Rep), elected; Daniel W. Lawler (Dem), defeated; W. G. Calderwood (Prohibition), defeated.
  • 1918 Nov 5: Knute Nelson (Rep), elected; W. G. Calderwood (National), defeated.
  • 1922 Nov 7: Henrik Shipstead (Farmer-Labor), elected; Frank B. Kellogg (Rep), defeated; Anna D. Olesen (Dem), defeated.
  • 1923 Apr 28: Knute Nelson, died in office.
  • 1923 Jun 18: James A. Carley (Dem), nominated; Francis C. Cary (Dem), defeated in primary.
  • 1923 Jun 18: Jacob A. O. Preus (Rep), nominated; Oscar Hallam (Rep), defeated in primary; Thomas D. Schall (Rep), defeated in primary; Sydney Anderson (Rep), defeated in primary; Victor L. Power (Rep), defeated in primary; J. A. A. Burnquist (Rep), defeated in primary; Ernest Lundeen (Rep), defeated in primary; Halvor Steenerson (Rep), defeated in primary; John J. Martin (Rep), defeated in primary.
  • 1923 Jun 18: Magnus Johnson (Farmer-Labor), nominated; L. A. Fritsche (Farmer-Labor), defeated in primary; Charles A. Lindbergh (Farmer-Labor), defeated in primary.
  • 1923 Jul 16: Magnus Johnson (Farmer-Labor), elected; Jacob A. O. Preus (Rep), defeated; James A. Carley (Dem), defeated.
  • 1924 Nov 4: Thomas D. Schall (Rep), elected; Magnus Johnson (Farmer-Labor), defeated; John J. Farrell (Dem), defeated; Merle Birmingham (Beer Wine Independent), defeated; Thomas Keefe (Ind), defeated.
  • 1928 Nov 6: Henrik Shipstead (Farmer-Labor), elected; Arthur E. Nelson (Rep), defeated; Vincent R. Dunne (Workers), defeated.
  • 1930 Nov 4: Thomas D. Schall (Rep), elected; Einar Hoidale (Dem), defeated; Ernest Lundeen (Farmer-Labor), defeated; Charles A. Lund (Ind), defeated; Rudolph Harju (Communist), defeated.
  • 1934 Nov 6: Henrik Shipstead (Farmer-Labor), elected; Einar Hoidale (Dem), defeated; N. J. Holmberg (Rep), defeated; Alfred Tiala (Communist), defeated; Morris Kaplan (Socialist), defeated.
  • 1935 Dec 22: Thomas D. Schall, died in office.
  • 1935 Dec 27: Elmer A. Benson, appointed.
  • 1936 Nov 3: Ernest Lundeen (Farmer-Labor), elected; Theodore Christianson (Rep), defeated.
  • 1936 Nov 3: Guy V. Howard (Rep), elected; N. J. Holmberg (Ind), defeated; Andrew O. Devold (Independent Progressive), defeated; John G. Alexander (Ind), defeated.
  • 1940 Aug 31: Ernest Lundeen, died in office.
  • 1940 Nov 5: Henrik Shipstead (Rep), elected; Elmer A. Benson (Farmer-Labor), defeated; John E. Regan (Dem), defeated; Grace Carlson (Trotskyist Anti-War), defeated; Carl Winter, defeated.
  • 1942 Nov 3: Joseph H. Ball (Rep), elected; Elmer A. Benson (Farmer-Labor), defeated; Martin A. Nelson (Ind), defeated; Ed Murphy (Dem), defeated.
  • 1942 Nov 3: Arthur E. Nelson (Rep), elected; Al Hansen (Farmer-Labor), defeated; John E. O'Rourke (Dem), defeated.
  • 1946 Nov 5: Edward J. Thye (Rep), elected; Theodore Jorgenson (Democratic-Farmer-Labor), defeated; Grace Carlson (Revolutionary Workers), defeated.
  • 1948 Nov 2: Hubert H. Humphrey (Democratic-Farmer-Labor), elected; Joseph H. Ball (Rep), defeated; Vincent R. Dunne (Socialist Workers), defeated.
  • 1952 Nov 4: Edward J. Thye (Rep), elected; William E. Carlson (Democratic-Farmer-Labor), defeated; Marian LeSueur (Progressive), defeated; Vincent R. Dunne (Socialist Workers), defeated.
  • 1954 Nov 2: Hubert H. Humphrey (Democratic-Farmer-Labor), elected; Val Björnson (Rep), defeated; Francis P. Ryan (Liberal Independent), defeated; Vincent R. Dunne (Socialist Workers), defeated.
  • 1958 Nov 4: Eugene J. McCarthy (Democratic-Farmer-Labor), elected; Edward J. Thye (Rep), defeated; William M. Curran (Socialist Workers), defeated.
  • 1960 Nov 8: Hubert H. Humphrey (Democratic-Farmer-Labor), elected; P. Kenneth Peterson (Rep), defeated; Carl Feingold (Socialist Workers), defeated.
  • 1964 Nov 3: Eugene J. McCarthy (Democratic-Farmer-Labor), elected; Wheelock Whitney (Rep), defeated; William Braatz (Industrial Government), defeated; Everett E. Luoma (Socialist Workers), defeated.
  • 1966 Nov 8: Walter F. Mondale (Democratic-Farmer-Labor), elected; Robert A. Forsythe (Rep), defeated; Joseph Johnson (Socialist Workers), defeated; William Braatz (Industrial Government), defeated.
  • 1970 Nov 3: Hubert H. Humphrey (Democratic-Farmer-Labor), elected; Clark MacGregor (Rep), defeated; Nancy Strebe (Socialist Workers), defeated; William Braatz (Industrial Government), defeated.
  • 1972 Nov 7: Walter F. Mondale (Democratic-Farmer-Labor), elected; Phil Hansen (Rep), defeated; Karl H. Heck (Industrial Government), defeated.
  • 1976 Nov 2: Hubert H. Humphrey (Democratic-Farmer-Labor), elected; Gerald W. Brekke (Rep), defeated; Paul Helm (American), defeated; William Peterson (Socialist Workers), defeated; Robin E. Miller (Libertarian), defeated; Matt Savola (Communist), defeated.
  • 1978 Jan 13: Hubert H. Humphrey, died in office.
  • 1978 Jan 25: Muriel Buck Humphrey, appointed.
  • 1978 Nov 7: Rudy Boschwitz (Independent Republican), elected; Wendell R. Anderson (Democratic-Farmer-Labor), defeated; Sal Carlone (American), defeated; William Peterson (Socialist Workers), defeated; Brian J. Coyle (Ind), defeated; Jean T. Brust (Workers), defeated; Leonard Richards (Libertarian), defeated.
  • 1978 Nov 7: David F. Durenberger (Independent Republican), elected; Robert E. Short (Democratic-Farmer-Labor), defeated; Paul Helm (American), defeated; Christine Frank (Socialist Workers), defeated; Fred G. Hewitt (Libertarian), defeated.
  • 1982 Nov 2: David F. Durenberger (Rep), elected; Mark Dayton (Democratic-Farmer-Labor), defeated; William Onasch (Socialist Workers), defeated; Fred G. Hewitt (Libertarian), defeated; Jeffrey M. Miller (New Union), defeated.
  • 1984: James L. Oberstar, defeated for nomination.
  • 1984 Nov 6: Rudy Boschwitz (Independent Republican), elected; Joan A. Grove (Democratic-Farmer-Labor), defeated; Eleanor Garcia (Socialist Workers), defeated; Richard Putnam (Libertarian), defeated; Jeffrey M. Miller (New Union), defeated.
  • 1988 Nov 8: David F. Durenberger (Independent Republican), elected; Skip Humphrey (Democratic-Farmer-Labor), defeated; Polly Mann (Progressive Independent), defeated; Derrick P. Grimmer (Grass Roots), defeated; Arlen Overvig (Libertarian), defeated; Wendy Lyons (Socialist Workers), defeated.
  • 1990 Nov 6: Paul Wellstone (Democratic-Farmer-Labor), elected; Rudy Boschwitz (Rep), defeated; Russell B. Bentley (Grass Roots), defeated.
  • 1994: Joanell M. Dyrstad (Rep), defeated in primary.
  • 1994 Nov 8: Rod Grams (Independent Republican), elected; Ann Wynia (Democratic-Farmer-Labor), defeated; Dean M. Barkley (Independence), defeated; Candice E. Sjostrom (Grassroots), defeated; Stephen Johnson (Natural Law), defeated; Marea Himelgrin (Socialist Workers), defeated.
  • 1996 Nov 5: Paul Wellstone (Democratic-Farmer-Labor), elected; Rudy Boschwitz (Rep), defeated; Dean M. Barkley (Reform), defeated; Tim Davis (Grass Roots), defeated; Roy Ezra Carlton (Libertarian), defeated; Howard B. Hanson (Resource), defeated; Stephen Johnson (Natural Law), defeated; Thomas A. Fiske (Socialist Workers), defeated.
  • 2000 Nov 7: Mark Dayton (Democratic-Farmer-Labor), elected; Rod Grams (Rep), defeated; James Gibson (Independence), defeated; David Daniels (Grassroots), defeated; Rebecca Ellis (Socialist Workers), defeated; David Swan (Constitution), defeated; Erik D. Pakieser (Libertarian), defeated.
  • 2002 Oct 25: Paul Wellstone, died in office.
  • 2002 Nov 5: Norm Coleman (Rep), elected; Walter F. Mondale (Democratic-Farmer-Labor), defeated; Jim Moore (Independence), defeated; Paul Wellstone (Democratic-Farmer-Labor), defeated; Ray Tricomo (Green), defeated; Miro Drago Kovatchevich (Constitution), defeated.
  • 2008: Al Franken (Democratic-Farmer-Labor), elected; Dean M. Barkley (Independence), defeated.
  • 2018 Jan 2: Al Franken, resigned.
  • "Enjoy the hospitable entertainment of a political graveyard."
    Henry L. Clinton, Apollo Hall, New York City, February 3, 1872
    The Political Graveyard

    The Political Graveyard is a web site about U.S. political history and cemeteries. Founded in 1996, it is the Internet's most comprehensive free source for American political biography, listing 312,576 politicians, living and dead.
      The listings are incomplete; development of the database is a continually ongoing project.  
      Information on this page — and on all other pages of this site — is believed to be accurate, but is not guaranteed. Users are advised to check with other sources before relying on any information here.  
      The official URL for this page is: https://politicalgraveyard.com/geo/MN/ofc/ussen.html.  
      Links to this or any other Political Graveyard page are welcome, but specific page addresses may sometimes change as the site develops.  
      If you are searching for a specific named individual, try the alphabetical index of politicians.  
      More information: FAQ; privacy policy; cemetery links.  
      If you find any error or omission in The Political Graveyard, or if you have information to share, please see the biographical checklist and submission guidelines.  
    Copyright notices: (1) Facts are not subject to copyright; see Feist v. Rural Telephone. (2) Politician portraits displayed on this site are 70-pixel-wide monochrome thumbnail images, which I believe to constitute fair use under applicable copyright law. Where possible, each image is linked to its online source. However, requests from owners of copyrighted images to delete them from this site are honored. (3) Original material, programming, selection and arrangement are © 1996-2019 Lawrence Kestenbaum. (4) This work is also licensed for free non-commercial re-use, with attribution, under a Creative Commons License.
    Site information: The Political Graveyard is created and maintained by Lawrence Kestenbaum, who is solely responsible for its structure and content. — The mailing address is The Political Graveyard, P.O. Box 2563, Ann Arbor MI 48106. — This site is hosted by HDL. — The Political Graveyard opened on July 1, 1996; the last full revision was done on March 10, 2021.

    Creative 
Commons License Follow polgraveyard on Twitter [Amazon.com]