PoliticalGraveyard.com
The Political Graveyard: A Database of American History
Michigan: U.S. Senators


U.S. Senators from Michigan, 1837-2018 (May be incomplete!)
Lucius Lyon 1837-39 John Norvell 1837-41 Augustus S. Porter 1839-45 William Woodbridge 1841-47 Lewis Cass 1845-48 Alpheus Felch 1847-53 Thomas Fitzgerald 1848-49 Lewis Cass 1849-57 Charles E. Stuart 1853-59 Zachariah Chandler 1857-75 Kinsley S. Bingham 1859-61 Jacob M. Howard 1862-71 Thomas W. Ferry 1871-83 Isaac P. Christiancy 1875-79 Zachariah Chandler 1879 Henry P. Baldwin 1879-81 Omar D. Conger 1881-87 Thomas W. Palmer 1883-89 Francis B. Stockbridge 1887-94 James McMillan 1889-1902 John Patton, Jr. 1894-95 Julius C. Burrows 1895-1911 Russell A. Alger 1902-07 William Alden Smith 1907-19 Charles E. Townsend 1911-23 Truman H. Newberry 1919-22 James Couzens 1922-36 Woodbridge N. Ferris 1923-28 Arthur H. Vandenberg 1928-51 Prentiss M. Brown 1936-43 Homer Ferguson 1943-55 Blair Moody 1951-52 Charles E. Potter 1952-59 Patrick V. McNamara 1955-66 Philip A. Hart 1959-76 Robert P. Griffin 1966-79 Donald W. Riegle, Jr. 1976-95 Carl Levin 1979- Spencer Abraham 1995-2001 Debbie Stabenow 2001- Gary C. Peters 2015-

Events and Candidates (may be incomplete!)

  • 1848 May 29: Lewis Cass, resigned.
  • 1861 Oct 5: Kinsley S. Bingham, died in office.
  • 1875 Feb 10: Isaac P. Christiancy, resigned.
  • 1879 Nov 1: Zachariah Chandler, died in office.
  • 1879 Nov 17: Henry P. Baldwin, appointed.
  • 1894 Apr 30: Francis B. Stockbridge, died in office.
  • 1902 Aug 10: James McMillan, died in office.
  • 1902 Sep 17: Russell A. Alger, appointed.
  • 1907 Jan 24: Russell A. Alger, died in office.
  • 1910 Sep 6: Charles E. Townsend (Rep), nominated; Julius C. Burrows (Rep), defeated in primary.
  • 1916 Aug 29: John T. Winship (Dem), nominated unopposed.
  • 1916 Aug 29: Charles E. Townsend (Rep), nominated; William H. Hill (Rep), defeated in primary.
  • 1916 Aug 29: Edward O. Foss (Socialist), nominated unopposed.
  • 1916 Aug 29: John Y. Johnston (Prohibition), nominated unopposed.
  • 1916 Aug 29: Herman Richter (Socialist Labor), nominated unopposed.
  • 1916 Nov 7: Charles E. Townsend (Rep), elected; Lawrence Price (Dem), defeated; Edward O. Foss (Socialist), defeated; John Y. Johnston (Prohibition), defeated; Herman Richter (Socialist Labor), defeated.
  • 1918: James W. Helme, Jr. (Dem), defeated in primary.
  • 1918: Chase S. Osborn (Rep), defeated in primary.
  • 1918 Nov 5: Truman H. Newberry (Rep), elected; Henry Ford (Dem), defeated; Edward O. Foss (Socialist), defeated; William J. Faull (Prohibition), defeated.
  • 1922: Herbert F. Baker (Rep), defeated in primary; Patrick H. Kelley (Rep), defeated in primary.
  • 1922 Nov 7: Woodbridge N. Ferris (Dem), elected; Charles E. Townsend (Rep), defeated; William L. Krieghoff (Socialist), defeated; Frank E. Titus (Prohibition), defeated.
  • 1924: Arthur J. Tuttle (Rep), defeated in primary.
  • 1924 Nov 4: James Couzens (Rep), elected; Mortimer E. Cooley (Dem), defeated; Frank E. Titus (Prohibition), defeated; Logan M. Cunningham (Socialist Labor), defeated; Albert L. Day (Socialist), defeated.
  • 1928 Mar 23: Woodbridge N. Ferris, died in office.
  • 1928 Mar 31: Arthur H. Vandenberg, appointed.
  • 1928 Sep 4: John W. Bailey (Dem), nominated unopposed.
  • 1928 Sep 4: Arthur H. Vandenberg (Rep), nominated unopposed.
  • 1928 Sep 4: Duly McCone (Prohibition), nominated unopposed.
  • 1928 Sep 4: William L. Krieghoff (Socialist), nominated unopposed.
  • 1928 Sep 4: Benjamin A. Faulkner (Workers), nominated unopposed.
  • 1928 Sep 4: David Boyd (Socialist Labor), nominated unopposed.
  • 1928 Nov 6: Arthur H. Vandenberg (Rep), elected; John W. Bailey (Dem), defeated; William L. Krieghoff (Socialist), defeated; Benjamin A. Faulkner (Workers), defeated; Duly McCone (Prohibition), defeated; David Boyd (Socialist Labor), defeated.
  • 1928 Nov 6: Arthur H. Vandenberg (Rep), elected; John W. Bailey (Dem), defeated; Francis W. Elliott (Socialist), defeated.
  • 1930 Sep 9: Thomas A. E. Weadock (Dem), nominated unopposed.
  • 1930 Sep 9: James Couzens (Rep), nominated; Chase S. Osborn (Rep), defeated in primary.
  • 1930 Sep 9: Milton E. Depew (Socialist), nominated unopposed.
  • 1930 Sep 9: George E. Powers (Workers), nominated unopposed.
  • 1930 Sep 9: Charles S. Rennells (Prohibition), nominated unopposed.
  • 1930 Nov 4: James Couzens (Rep), elected; Thomas A. E. Weadock (Dem), defeated; George E. Powers (Workers), defeated; Milton E. Depew (Socialist), defeated; Charles S. Rennells (Prohibition), defeated.
  • 1934 Sep 11: Frank A. Picard (Dem), nominated; Ray D. Schneider (Dem), defeated in primary; Claude S. Carney (Dem), defeated in primary; Alva M. Cummins (Dem), defeated in primary.
  • 1934 Nov 6: Arthur H. Vandenberg (Rep), elected; Frank A. Picard (Dem), defeated; John Monarch (Socialist), defeated; Philip Raymond (Communist), defeated; W. Ralph Jones (Farmer-Labor), defeated; John Vonica (Socialist Labor), defeated; Jay W. Slaughter (Commonwealth), defeated; Chester A. Shewalter (National), defeated.
  • 1936 Sep 15: Prentiss M. Brown (Dem), nominated; Louis B. Ward (Dem), defeated in primary; Ralph W. Liddy (Dem), defeated in primary; John H. Muyskens (Dem), defeated in primary.
  • 1936 Sep 15: Wilber M. Brucker (Rep), nominated; James Couzens (Rep), defeated in primary.
  • 1936 Oct 22: James Couzens, died in office.
  • 1936 Nov 3: Prentiss M. Brown (Dem), elected; Wilber M. Brucker (Rep), defeated; Louis B. Ward (The Third Party), defeated; Roy E. Mathews (Socialist), defeated; Lawrence Emery (Communist), defeated; Ralph W. Naylor (Socialist Labor), defeated; Albert B. Sheldon (Commonwealth), defeated; Edward N. Lee (American), defeated.
  • 1940 Sep 10: Frank FitzGerald (Dem), nominated; Michael J. Hart (Dem), defeated in primary; Louis B. Ward (Dem), defeated in primary; Ralph W. Liddy (Dem), defeated in primary; Sid A. Erwin (Dem), defeated in primary.
  • 1940 Sep 10: Arthur H. Vandenberg (Rep), nominated; Bowen R. Gover (Rep), defeated in primary.
  • 1940 Nov 5: Arthur H. Vandenberg (Rep), elected; Frank FitzGerald (Dem), defeated; Nahum Burnett (Socialist), defeated; Elmer Johnson (Communist), defeated; Carroll P. Lahman (Prohibition), defeated; Theos A. Grove (Socialist Labor), defeated.
  • 1942 Sep 15: Prentiss M. Brown (Dem), nominated unopposed.
  • 1942 Sep 15: Homer Ferguson (Rep), nominated; Gerald L. K. Smith (Rep), defeated in primary; Elton R. Eaton (Rep), defeated in primary.
  • 1942 Nov 3: Homer Ferguson (Rep), elected; Prentiss M. Brown (Dem), defeated; Gerald L. K. Smith, defeated; LeRoy M. Lowell (Prohibition), defeated.
  • 1946 Jun 18: James H. Lee (Dem), nominated unopposed.
  • 1946 Jun 18: Arthur H. Vandenberg (Rep), nominated unopposed.
  • 1946 Nov 5: Arthur H. Vandenberg (Rep), elected; James H. Lee (Dem), defeated; Lawrence A. Ruble (Prohibition), defeated; Theos A. Grove (Socialist Labor), defeated; Hugo Beiswenger (Communist), defeated.
  • 1948 Sep 14: Frank E. Hook (Dem), nominated unopposed.
  • 1948 Sep 14: Homer Ferguson (Rep), nominated unopposed.
  • 1948 Nov 2: Homer Ferguson (Rep), elected; Frank E. Hook (Dem), defeated; Harold A. Lindahl (Prohibition), defeated; Michael Magee (Socialist), defeated; Theos A. Grove (Socialist Labor), defeated; Genora Dollinger (Socialist Workers), defeated.
  • 1951 Apr 18: Arthur H. Vandenberg, died in office.
  • 1952 Aug 5: Blair Moody (Dem), nominated; Louis C. Schwinger (Dem), defeated in primary.
  • 1952 Aug 5: Charles E. Potter (Rep), nominated; John B. Martin, Jr. (Rep), defeated in primary; Eugene C. Keyes (Rep), defeated in primary; Clifford Prevost (Rep), defeated in primary.
  • 1952 Nov 4: Charles E. Potter (Rep), elected; Blair Moody (Dem), defeated; LeRoy M. Lowell (Prohibition), defeated; James Sim (Socialist Labor), defeated; Genora Dollinger (Socialist Workers), defeated.
  • 1954 Aug 3: Patrick V. McNamara (Dem), nominated; Blair Moody (Dem), defeated in primary.
  • 1954 Aug 3: Homer Ferguson (Rep), nominated unopposed.
  • 1954 Nov 2: Patrick V. McNamara (Dem), elected; Homer Ferguson (Rep), defeated; LeRoy M. Lowell (Prohibition), defeated; James Sim (Socialist Labor), defeated; Rita Shaw (Socialist Workers), defeated.
  • 1958 Aug 5: Philip A. Hart (Dem), nominated; Homer Martin (Dem), defeated in primary.
  • 1958 Nov 4: Philip A. Hart (Dem), elected; Charles E. Potter (Rep), defeated; Elmer H. Ormiston (Prohibition), defeated; James Sim (Socialist Labor), defeated; Evelyn Sell (Socialist Workers), defeated.
  • 1960 Aug 2: Alvin M. Bentley (Rep), nominated; Donald S. Leonard (Rep), defeated in primary.
  • 1960 Nov 8: Patrick V. McNamara (Dem), elected; Alvin M. Bentley (Rep), defeated; Frank Lovell (Socialist Workers), defeated; Rollin M. Severance (Prohibition), defeated; James Sim (Socialist Labor), defeated; Alvin L. Reynolds (Independent American), defeated.
  • 1964 Sep 1: Philip A. Hart (Dem), nominated unopposed.
  • 1964 Sep 1: Elly M. Peterson (Rep), nominated; James F. O'Neil (Rep), defeated in primary; Edward A. Meany, Jr. (Rep), defeated in primary.
  • 1964 Nov 3: Philip A. Hart (Dem), elected; Elly M. Peterson (Rep), defeated; Ernest C. Smith (Freedom Now), defeated; Evelyn Sell (Socialist Workers), defeated; James Sim (Socialist Labor), defeated.
  • 1966 Apr 30: Patrick V. McNamara, died in office.
  • 1966 May 11: Robert P. Griffin, appointed.
  • 1966 Aug 2: G. Mennen Williams (Dem), nominated; Jerome P. Cavanagh (Dem), defeated in primary.
  • 1966 Aug 2: Robert P. Griffin (Rep), nominated unopposed.
  • 1966 Nov 8: Robert P. Griffin (Rep), elected; G. Mennen Williams (Dem), defeated; Ralph W. Muncy (Socialist Labor), defeated.
  • 1970 Aug 4: Philip A. Hart (Dem), nominated unopposed.
  • 1970 Aug 4: Lenore Romney (Rep), nominated; Robert J. Huber (Rep), defeated in primary.
  • 1970 Nov 3: Philip A. Hart (Dem), elected; Lenore Romney (Rep), defeated; Paul Lodico (Socialist Workers), defeated; James Sim (Socialist Labor), defeated.
  • 1972 Aug 8: Frank J. Kelley (Dem), nominated unopposed.
  • 1972 Aug 8: Robert P. Griffin (Rep), nominated unopposed.
  • 1972 Nov 7: Robert P. Griffin (Rep), elected; Frank J. Kelley (Dem), defeated; Patrick V. Dillinger (American Independent), defeated; Barbara Halpert (Human Rights), defeated; Linda Nordquist (Socialist Workers), defeated; James Sim (Socialist Labor), defeated; Thomas D. Dennis (Communist), defeated.
  • 1976 Aug 3: Donald W. Riegle, Jr. (Dem), nominated; Richard H. Austin (Dem), defeated in primary; James G. O'Hara (Dem), defeated in primary; James L. Elsman (Dem), defeated in primary.
  • 1976 Aug 3: Marvin L. Esch (Rep), nominated; Thomas E. Brennan (Rep), defeated in primary; Robert J. Huber (Rep), defeated in primary; Deane Baker (Rep), defeated in primary.
  • 1976 Nov 2: Donald W. Riegle, Jr. (Dem), elected; Marvin L. Esch (Rep), defeated; Bette Jane Erwin (Libertarian), defeated; Theodore G. Albert (Human Rights), defeated; Paula L. Reimers (Socialist Workers), defeated; Frank Girard (Socialist Labor), defeated; Peter A. Signorelli (U.S. Labor), defeated.
  • 1976 Dec 26: Philip A. Hart, died in office.
  • 1976 Dec 30: Donald W. Riegle, Jr., appointed.
  • 1978 Aug 8: Carl Levin (Dem), nominated; Philip H. Power (Dem), defeated in primary; Richard F. Vander Veen (Dem), defeated in primary; Anthony A. Derezinski (Dem), defeated in primary; John R. Otterbacher (Dem), defeated in primary; Paul A. Rosenbaum (Dem), defeated in primary.
  • 1978 Aug 8: Robert P. Griffin (Rep), nominated; L. Brooks Patterson (Rep), defeated in primary.
  • 1978 Nov 7: Carl Levin (Dem), elected; Robert P. Griffin (Rep), defeated.
  • 1982: Robert J. Huber (Rep), defeated in primary; William S. Ballenger III (Rep), defeated in primary.
  • 1982 Nov 2: Donald W. Riegle, Jr. (Dem), elected; Philip E. Ruppe (Rep), defeated; Bette Jane Erwin (Libertarian), defeated; Daniel Eller (American Independent), defeated; Helen Halyard (Workers League), defeated; Steve Beumer (Socialist Workers), defeated.
  • 1984: Jim Dunn (Rep), defeated in primary.
  • 1984 Nov 6: Carl Levin (Dem), elected; Jack R. Lousma (Rep), defeated; Arthur R. Tisch (Tisch Independent Citizens), defeated; Lynn Johnston (Libertarian), defeated; Helen Meyers (Socialist Workers), defeated; William Roundtree (Workers World), defeated; Max Dean (Ind), defeated; Samuel L. Webb (Communist), defeated; Fred Mazelis (Workers League), defeated.
  • 1988: Robert J. Huber (Rep), defeated in primary.
  • 1988 Nov 8: Donald W. Riegle, Jr. (Dem), elected; Jim Dunn (Rep), defeated; Dick M. Jacobs (Libertarian), defeated; Sally Bier (Workers Against Concessions), defeated; Mark L. Friedman (Ind), defeated.
  • 1990: W. Clark Durant (Rep), defeated in primary.
  • 1990 Nov 6: Carl Levin (Dem), elected; Bill Schuette (Rep), defeated; Susan Farquhar (Workers World), defeated.
  • 1994 Aug 2: Bob Carr (Dem), nominated; Lana Pollack (Dem), defeated in primary; Joel I. Ferguson (Dem), defeated in primary; William M. Brodhead (Dem), defeated in primary; John F. Kelly (Dem), defeated in primary; Carl Marlinga (Dem), defeated in primary.
  • 1994 Aug 2: Spencer Abraham (Rep), nominated; Ronna Romney (Rep), defeated in primary.
  • 1994 Nov 8: Spencer Abraham (Rep), elected; Bob Carr (Dem), defeated; Jon Coon (Libertarian), defeated; William Roundtree (Workers World), defeated; Chris Wege (Natural Law), defeated.
  • 1996 Aug 6: Ronna Romney (Rep), nominated; Jim Nicholson (Rep), defeated in primary.
  • 1996 Nov 5: Carl Levin (Dem), elected; Ronna Romney (Rep), defeated; Ken Proctor (Libertarian), defeated; William Roundtree (Workers World), defeated; Joseph S. Mattingly (Natural Law), defeated; Martin P. McLaughlin (Socialist Equality), defeated.
  • 2000 Nov 7: Debbie Stabenow (Dem), elected; Spencer Abraham (Rep), defeated; Matthew R. Abel (Green), defeated; Michael R. Corliss (Libertarian), defeated; Mark A. Forton (Reform), defeated; John Mangopoulos (U.S. Taxpayers), defeated; William B. Quarton (Natural Law), defeated.
  • 2002 Aug 6: Carl Levin (Dem), nominated unopposed.
  • 2002 Aug 6: Rocky Raczkowski (Rep), nominated unopposed.
  • 2002 Nov 5: Carl Levin (Dem), elected; Rocky Raczkowski (Rep), defeated; Eric Borregard (Green), defeated; John Mangopoulos (Reform), defeated; Doug Dern (Natural Law), defeated.
  • 2006: Keith Butler (Rep), defeated in primary.
  • 2008: Scotty Boman (Libertarian), defeated; Harley Mikkelson (Green), defeated.
  • 2012 Aug 7: Debbie Stabenow (Dem), nominated unopposed.
  • 2012 Aug 7: Peter Hoekstra (Rep), nominated; W. Clark Durant (Rep), defeated in primary; Randall J. Hekman (Rep), defeated in primary; Gary Glenn (Rep), defeated in primary.
  • 2012 Nov 6: Debbie Stabenow (Dem), elected; Peter Hoekstra (Rep), defeated; Scotty Boman (Libertarian), defeated; Harley Mikkelson (Green), defeated; Richard A. Matkin (U.S. Taxpayers), defeated; John D. Litle (Natural Law), defeated.
  • 2014 Nov 4: Terri Lynn Land (Rep), defeated.
  • "Enjoy the hospitable entertainment of a political graveyard."
    Henry L. Clinton, Apollo Hall, New York City, February 3, 1872
    The Political Graveyard

    The Political Graveyard is a web site about U.S. political history and cemeteries. Founded in 1996, it is the Internet's most comprehensive free source for American political biography, listing 312,576 politicians, living and dead.
      The listings are incomplete; development of the database is a continually ongoing project.  
      Information on this page — and on all other pages of this site — is believed to be accurate, but is not guaranteed. Users are advised to check with other sources before relying on any information here.  
      The official URL for this page is: https://politicalgraveyard.com/geo/MI/ofc/ussen.html.  
      Links to this or any other Political Graveyard page are welcome, but specific page addresses may sometimes change as the site develops.  
      If you are searching for a specific named individual, try the alphabetical index of politicians.  
      More information: FAQ; privacy policy; cemetery links.  
      If you find any error or omission in The Political Graveyard, or if you have information to share, please see the biographical checklist and submission guidelines.  
    Copyright notices: (1) Facts are not subject to copyright; see Feist v. Rural Telephone. (2) Politician portraits displayed on this site are 70-pixel-wide monochrome thumbnail images, which I believe to constitute fair use under applicable copyright law. Where possible, each image is linked to its online source. However, requests from owners of copyrighted images to delete them from this site are honored. (3) Original material, programming, selection and arrangement are © 1996-2019 Lawrence Kestenbaum. (4) This work is also licensed for free non-commercial re-use, with attribution, under a Creative Commons License.
    Site information: The Political Graveyard is created and maintained by Lawrence Kestenbaum, who is solely responsible for its structure and content. — The mailing address is The Political Graveyard, P.O. Box 2563, Ann Arbor MI 48106. — This site is hosted by HDL. — The Political Graveyard opened on July 1, 1996; the last full revision was done on March 10, 2021.

    Creative 
Commons License Follow polgraveyard on Twitter [Amazon.com]