PoliticalGraveyard.com
The Political Graveyard: A Database of American History
Michigan: Secretaries of State


Michigan Secretaries of State, 1835-2010 (May be incomplete!)
Kintzing Prichette 1835-38 Randolph Manning 1838-40 Thomas Rowland 1840-42 Robert P. Eldridge 1842-46 Gideon O. Whittemore 1846-48 George W. Peck 1848-50 George Redfield 1850 Charles H. Taylor 1850-52 William Graves 1853-54 John McKinney 1855-58 Nelson G. Isbell 1859-60 James P. Porter 1861-66 Oliver L. Spaulding 1867-70 Daniel Striker 1871-74 Ebenezer G. D. Holden 1875-78 William Jenney 1879-82 Harry A. Conant 1883-86 Gilbert R. Osmun 1887-90 Daniel E. Soper 1891 Robert R. Blacker 1891-92 John W. Jochim 1893-94 Washington Gardner 1894-98 Justus S. Stearns 1899-1900 Fred M. Warner 1901-04 George A. Prescott 1905-08 Frederick C. Martindale 1909-14 Coleman C. Vaughan 1915-20 Charles J. DeLand 1921-26 John S. Haggerty 1927-30 Frank D. Fitzgerald 1931-34 Clarke W. Brown 1934 Orville E. Atwood 1935-36 Leon D. Case 1937-38 Harry F. Kelly 1939-42 Herman H. Dignan 1943-46 Frederick M. Alger, Jr. 1947-52 Owen J. Cleary 1953-54 James M. Hare 1955-70 Richard H. Austin 1971-94 Candice S. Miller 1995-2002 Terri Lynn Land 2003-10

Events and Candidates (may be incomplete!)

  • 1858: Jonathan P. King (Dem), defeated.
  • 1880: Ira D. Crouse, defeated.
  • 1886 Nov 2: Gilbert R. Osmun (Rep), elected; Philip B. Wachtel (Fusion), defeated; John Evans (Prohibition), defeated.
  • 1890: Washington Gardner (Rep), defeated; Edwin S. Palmiter (Prohibition), defeated.
  • 1894 Mar 20: Washington Gardner, appointed.
  • 1898 Nov 8: Justus S. Stearns (Rep), elected; Leroy E. Lockwood (Dem & People's & Union Silver), defeated; John Sweet (Prohibition), defeated; Jonas M. Borough (People's), defeated; Peter Friesema, Jr. (Socialist Labor), defeated.
  • 1902: John Donovan (Dem), defeated.
  • 1904 Nov 8: James B. Balch (Dem), defeated.
  • 1906 Nov 6: George A. Prescott (Rep), elected; Patrick J. Devine (Dem), defeated; Leroy H. White (Prohibition), defeated; William Wilen (Socialist), defeated; William Hoag (Socialist Labor), defeated.
  • 1908: Francis T. McDonald (Dem), defeated.
  • 1910 Nov 8: Frederick C. Martindale (Rep), elected; Adolph W. Peterson (Dem), defeated; George H. Sherman (Socialist), defeated; George A. Youngs (Prohibition), defeated; Thomas J. Grabuski (Socialist Labor), defeated.
  • 1912 Nov 5: James B. Balch (Dem), defeated.
  • 1916 Nov 7: Coleman C. Vaughan (Rep), elected; Frank R. Hamburger (Dem), defeated; Harvey A. Hedden (Socialist), defeated; Andrew Wood (Prohibition), defeated; Theodore Bossie (Socialist Labor), defeated.
  • 1918 Nov 5: Coleman C. Vaughan (Rep), elected; Gerrit Masselink (Dem), defeated; Loren B. Teal (Socialist), defeated; Marshall D. Holbrook (Prohibition), defeated; Logan M. Cunningham (Socialist Labor), defeated.
  • 1920: Catherine D. Doran (Dem), defeated.
  • 1926 Nov 2: John S. Haggerty (Rep), elected; Catherine D. Doran (Dem), defeated; Libbie Catherman (Prohibition), defeated; George M. Campbell (Socialist), defeated; Sarah Victor (Workers), defeated.
  • 1928 Nov 6: John S. Haggerty (Rep), elected; Willis M. Brewer (Dem), defeated; Joseph Bernstein (Socialist), defeated; Elva Rushton (Workers), defeated; Charles S. Rennells (Prohibition), defeated; Logan M. Cunningham (Socialist Labor), defeated.
  • 1930 Nov 4: Frank D. Fitzgerald (Rep), elected; Burnett J. Abbott (Dem), defeated; Alice Yonik (Workers), defeated; Hallen M. Bell (Socialist), defeated; Libbie Catherman (Prohibition), defeated; Harold E. Southern (Socialist Labor), defeated.
  • 1932: Burnett J. Abbott (Dem), defeated.
  • 1934: Guy M. Wilson (Dem), defeated.
  • 1934 Nov 15: Frank D. Fitzgerald, resigned.
  • 1936 Nov 3: Leon D. Case (Dem), elected; Orville E. Atwood (Rep), defeated; Jean Seidel (Socialist), defeated; Milton E. Scherer (Farmer-Labor), defeated; Joseph Geminder (Communist), defeated; John Michoff (Socialist Labor), defeated; Jay W. Slaughter (Socialist Labor), defeated; Roscoe Conkling Fitch (American), defeated.
  • 1938 Nov 8: Harry F. Kelly (Rep), elected; Leon D. Case (Dem), defeated; Jean Seidel (Socialist), defeated; Ray M. Hardy (Constitutional Democratic), defeated; Thomas F. Slater (Socialist Labor), defeated; James M. Brown (Commonwealth), defeated; Edna S. Emmett (American), defeated; France Gover (Protestants United), defeated; Sheri M. Callahan (Square Deal), defeated.
  • 1940 Nov 5: Harry F. Kelly (Rep), elected; Leo V. Card (Dem), defeated; Lawrence Piercey (Socialist), defeated; Ida Kuivinen (Communist), defeated; Harold W. Bugbee (Prohibition), defeated; Clayton O'Donohue (Socialist Labor), defeated.
  • 1942 Nov 3: Herman H. Dignan (Rep), elected; Maurice C. Eveland (Dem), defeated; Olla K. Marshall (Prohibition), defeated.
  • 1944 Nov 7: Herman H. Dignan (Rep), elected; Arthur A. Koscinski (Dem), defeated; John Mason Wells (Prohibition), defeated; Louis Busker (Socialist), defeated; Bernard A. Doman (America First), defeated; James Sim (Socialist Labor), defeated.
  • 1946 Nov 5: Frederick M. Alger, Jr. (Rep), elected; Joseph L. Bannigan (Dem), defeated; John Mason Wells (Prohibition), defeated; William Walbridge (Socialist Labor), defeated; Abner W. Berry (Communist), defeated.
  • 1948 Nov 2: Frederick M. Alger, Jr. (Rep), elected; Noel P. Fox (Dem), defeated; Roberta Barrow (Progressive), defeated; E. Harold Munn (Prohibition), defeated; Helen King (Socialist), defeated; James Sim (Socialist Labor), defeated; William H. Yancey (Socialist Workers), defeated.
  • 1950 Nov 7: Frederick M. Alger, Jr. (Rep), elected; Philip A. Hart (Dem), defeated; Harold A. Lindahl (Prohibition), defeated; Robert Travis (Progressive), defeated; Albert Mills (Socialist Labor), defeated; William H. Yancey (Socialist Workers), defeated.
  • 1952 Nov 4: Owen J. Cleary (Rep), elected; Robert S. McAllister (Dem), defeated; William C. Shortt (Prohibition), defeated; Virginia Glenn (Progressive), defeated; Charles Schwartz (Socialist Labor), defeated.
  • 1954 Nov 2: James M. Hare (Dem), elected; Owen J. Cleary (Rep), defeated; Gladys T. Davis (Prohibition), defeated; Charles Schwartz (Socialist Labor), defeated.
  • 1956 Nov 6: James M. Hare (Dem), elected; John B. Martin, Jr. (Rep), defeated; Mary M. Kenworthy (Prohibition), defeated.
  • 1958 Nov 4: James M. Hare (Dem), elected; Raymond A. Plank (Rep), defeated; Alfred T. Halsted (Prohibition), defeated; Charles Schwartz (Socialist Labor), defeated; Robert Himmel, Jr. (Socialist Workers), defeated.
  • 1960 Nov 8: James M. Hare (Dem), elected; William E. Kreger (Rep), defeated; Larry Dolinski (Socialist Workers), defeated; Alfred T. Halsted (Prohibition), defeated; Charles Schwartz (Socialist Labor), defeated; Hubert P. Underwood (Independent American), defeated.
  • 1962 Nov 6: James M. Hare (Dem), elected; Norman O. Stockmeyer (Rep), defeated; W. Clifford Bentley (Socialist Labor), defeated.
  • 1964 Nov 3: James M. Hare (Dem), elected; Allison Green (Rep), defeated; Loy A. Cohen (Freedom Now), defeated; Jan Garrett (Socialist Workers), defeated; Ralph W. Muncy (Socialist Labor), defeated.
  • 1966 Nov 8: James M. Hare (Dem), elected; George A. Washington (Rep), defeated; Frank Troha (Socialist Labor), defeated.
  • 1970 Nov 3: Richard H. Austin (Dem), elected; Emil Lockwood (Rep), defeated; Robert E. Miles (American Independent), defeated; John Hawkins (Socialist Workers), defeated; Frank Troha (Socialist Labor), defeated.
  • 1974 Nov 5: Richard H. Austin (Dem), elected; N. Lorraine Beebe (Rep), defeated; Henry W. Kroes, Jr. (American Independent), defeated; James F. McClure (Human Rights), defeated; Robert G. Lee (Conservative), defeated; Rachele Fruit (Socialist Workers), defeated; Judith S. Crowell (U.S. Labor), defeated; John Gill Motzer (Socialist Labor), defeated.
  • 1978 Nov 7: Richard H. Austin (Dem), elected; Melvin L. Larsen (Rep), defeated.
  • 1986: Weldon O. Yeager (Rep), defeated.
  • 1990 Nov 6: Richard H. Austin (Dem), elected; Judy Miller (Rep), defeated.
  • 1994 Nov 8: Candice S. Miller (Rep), elected; Richard H. Austin (Dem), defeated.
  • 1998 Nov 3: Candice S. Miller (Rep), elected; Mary Lou Parks (Dem), defeated; Perry K. Spencer (Reform), defeated.
  • 2002 Nov 5: Terri Lynn Land (Rep), elected; Melvin Hollowell (Dem), defeated; Ray Ziarno (Green), defeated; Charles F. Conces (U.S. Taxpayers), defeated.
  • 2006 Nov 7: Terri Lynn Land (Rep), elected.
  • 2010 Nov 2: Ruth Johnson (Rep), elected; Jocelyn Benson (Dem), defeated; Scotty Boman (Libertarian), defeated; Robert J. Gale (U.S. Taxpayers), defeated; John Anthony La Pietra (Green), defeated.
  • "Enjoy the hospitable entertainment of a political graveyard."
    Henry L. Clinton, Apollo Hall, New York City, February 3, 1872
    The Political Graveyard

    The Political Graveyard is a web site about U.S. political history and cemeteries. Founded in 1996, it is the Internet's most comprehensive free source for American political biography, listing 312,576 politicians, living and dead.
      The listings are incomplete; development of the database is a continually ongoing project.  
      Information on this page — and on all other pages of this site — is believed to be accurate, but is not guaranteed. Users are advised to check with other sources before relying on any information here.  
      The official URL for this page is: https://politicalgraveyard.com/geo/MI/ofc/sos.html.  
      Links to this or any other Political Graveyard page are welcome, but specific page addresses may sometimes change as the site develops.  
      If you are searching for a specific named individual, try the alphabetical index of politicians.  
      More information: FAQ; privacy policy; cemetery links.  
      If you find any error or omission in The Political Graveyard, or if you have information to share, please see the biographical checklist and submission guidelines.  
    Copyright notices: (1) Facts are not subject to copyright; see Feist v. Rural Telephone. (2) Politician portraits displayed on this site are 70-pixel-wide monochrome thumbnail images, which I believe to constitute fair use under applicable copyright law. Where possible, each image is linked to its online source. However, requests from owners of copyrighted images to delete them from this site are honored. (3) Original material, programming, selection and arrangement are © 1996-2019 Lawrence Kestenbaum. (4) This work is also licensed for free non-commercial re-use, with attribution, under a Creative Commons License.
    Site information: The Political Graveyard is created and maintained by Lawrence Kestenbaum, who is solely responsible for its structure and content. — The mailing address is The Political Graveyard, P.O. Box 2563, Ann Arbor MI 48106. — This site is hosted by HDL. — The Political Graveyard opened on July 1, 1996; the last full revision was done on March 10, 2021.

    Creative 
Commons License Follow polgraveyard on Twitter [Amazon.com]