PoliticalGraveyard.com
The Political Graveyard: A Database of American History
Michigan: Members of State Board of Agriculture


Members of Michigan State Board of Agriculture, 1861-1968 (May be incomplete!)
David Carpenter 1861-71 Justus Gage 1861-69 Philo Parsons 1861-63 Charles Rich 1861-67 Silas Yerkes 1861 Adonijah S. Welch 1863-66 J. Webster Childs 1869-82 Hezekiah G. Wells 1871-83 Cyrus G. Luce 1885-86 George B. Horton 1887-91 Oscar Palmer 1889-91 L. Whitney Watkins 1899-1905 Edward P. Allen 1899-1903 Robert D. Graham 1905-19 Henry F. Buskirk 1905-09 William J. Oberdorffer 1905-11 Alfred J. Doherty 1907-19 I. Roy Waterbury 1907-21 William L. Carpenter 1909-11 Jason Woodman 1911-23 John W. Beaumont 1912-15 L. Whitney Watkins 1920-27 Dora H. Stockman 1920-31 Clark L. Brody 1921-59 John A. Doelle 1922 Melville B. McPherson 1922-33 Jay R. McColl 1922-27 Herbert W. Gowdy 1924-29 William H. Berkey 1930-47 Charles E. Downing 1934-39 Benjamin H. Halstead 1934-39 James J. Jakway 1938-43 Lavina M. Masselink 1938-43 Forest H. Akers 1940-57 Melville B. McPherson 1940-45 Winfred G. Armstrong 1944-54 Sarah Van Hoosen Jones 1944-55 Frederick H. Mueller 1945-57 Ellsworth B. More 1948-50 Connor D. Smith 1950-53 Arthur K. Rouse 1954-59 Connor D. Smith 1954-68 G. Donald Stevens 1958-59 Jan B. Vanderploeg 1958-63

Events and Candidates (may be incomplete!)

  • 1861: Silas Yerkes, resigned.
  • 1882 Nov 8: J. Webster Childs, died in office.
  • 1886: Cyrus G. Luce, resigned.
  • 1891 Jan 23: Oscar Palmer, resigned.
  • 1899 Jan 25: Edward P. Allen, appointed.
  • 1905 Jan 30: Henry F. Buskirk, appointed.
  • 1905 Jun 30: William J. Oberdorffer, appointed.
  • 1909 Apr 5: William L. Carpenter (Rep), elected; William J. Oberdorffer (Rep), elected; John Smith (Dem), defeated; Rial V. McArthur (Dem), defeated; John W. King (Prohibition), defeated; Charles S. Bartlett (Prohibition), defeated; Fred Marshall (Socialist), defeated; John D. Hunt (Socialist), defeated; John H. Latta (Socialist Labor), defeated.
  • 1909 Apr 5: Robert D. Graham (Rep), elected; Alfred J. Doherty (Rep), elected; Benjamin T. Halstead (Dem), defeated; George H. Bartlett (Prohibition), defeated; George H. Candee (Prohibition), defeated; Archie Smith (Socialist), defeated; Clyde E. Kern (Socialist), defeated; John A. Ingram (Socialist Labor), defeated; Albert B. Latta (Socialist Labor), defeated.
  • 1909 Apr 5: William H. Wallace (Rep), elected; I. Roy Waterbury (Rep), elected; William Carpenter (Dem), defeated; James A. Taylor (Dem), defeated; Perry E. Palmer (Prohibition), defeated; Lucien H. Stoddard (Prohibition), defeated; Edwin R. Cornish (Socialist), defeated; Herman Mack (Socialist), defeated; Shepard B. Cowles (Socialist Labor), defeated; Thomas J. Grabuski (Socialist Labor), defeated.
  • 1911 Apr 3: John W. Beaumont (Rep), elected; Jason Woodman (Rep), elected; Albert E. Stevenson (Dem), defeated; John A. Weston (Dem), defeated; John D. Hunt (Socialist), defeated; William W. Mutton (Socialist), defeated; George H. Candee (Prohibition), defeated; Joshua C. Curtis, defeated; Archie McInnes (Socialist Labor), defeated; Albert B. Latta (Socialist Labor), defeated.
  • 1913: Oscar W. Braman (Progressive), defeated; Alfred E. Souter, defeated; Albert B. Cook, defeated.
  • 1915 Apr 5: William H. Wallace (Rep), elected; I. Roy Waterbury (Rep), elected; Angus M. Smith (Dem), defeated; John J. Bale (Dem), defeated; Henry Wilson (Progressive), defeated; O. C. Hollister (Progressive), defeated; John J. Palmer (Socialist), defeated; George W. Eldridge (Socialist), defeated; Jefferson D. Leland (Prohibition), defeated; William S. Lathers (Prohibition), defeated.
  • 1917: James J. Jakway (Dem), defeated.
  • 1919: L. Whitney Watkins (Rep), elected.
  • 1919 Apr 7: Dora H. Stockman (Rep), elected.
  • 1921: Melville B. McPherson (Rep), elected; C. Kent Jakeway (Dem), defeated.
  • 1921 Oct 7: Clark L. Brody, appointed.
  • 1922: John A. Doelle, resigned.
  • 1922 Apr 4: Jay R. McColl, appointed.
  • 1923: E. Sumner Rust (Dem), defeated; Herbert W. Gowdy (Rep), elected.
  • 1925: Benjamin H. Halstead (Dem), defeated; Minnie F. Kaltenbrun (Dem), defeated; Dora H. Stockman (Rep), elected; L. Whitney Watkins (Rep), elected.
  • 1927 Apr 4: Melville B. McPherson (Rep), elected; Jay R. McColl (Rep), elected; Harris E. Thomas (Dem), defeated; Minnie F. Kaltenbrun (Dem), defeated; William Mollenhauer (Workers), defeated; Aaron M. Katz (Workers), defeated; William W. Haviland (Prohibition), defeated; Fred L. Perrine (Prohibition), defeated.
  • 1929 Apr 1: Clark L. Brody (Rep), elected; William H. Berkey (Rep), elected; Frank J. Sawyer (Dem), defeated; Minnie F. Kaltenbrun (Dem), defeated; Horace T. Auckerman (Socialist), defeated; Mint Nauta (Socialist), defeated; Wirt McClain (Prohibition), defeated; Charles H. Pollycutt (Prohibition), defeated.
  • 1931 Apr 6: Matilda R. Wilson (Rep), elected; Gilbert L. Daane (Rep), elected; William Tyson (Dem), defeated; Theodore Rzeppa (Dem), defeated; William F. Russell (Socialist), defeated; B. F. Underhill (Socialist), defeated; William J. Johnston (Prohibition), defeated; Francis Jesse (Prohibition), defeated.
  • 1933 Apr 3: Charles E. Downing (Dem), elected; Benjamin H. Halstead (Dem), elected; A. J. Rogers (Rep), defeated; Melville B. McPherson (Rep), defeated; Frank E. Bennett (Socialist), defeated; Charles W. Crum (Socialist), defeated; William J. Johnston (Prohibition), defeated; Judson Black (Prohibition), defeated.
  • 1935 Apr 1: Clark L. Brody (Rep), elected; William H. Berkey (Rep), elected; Clarence B. Smith (Dem), defeated; George W. Bolling (Dem), defeated; Angus Kennedy (Socialist), defeated; Nahum Burnett (Socialist), defeated; Roy McComb (Farmer-Labor), defeated; Harry Baumunk (Farmer-Labor), defeated; Herbert E. Persons (Commonwealth), defeated; Carrie M. Londsberry (Commonwealth), defeated; John S. Sweet (American), defeated; Henry S. Deering (American), defeated.
  • 1939 Apr 3: Melville B. McPherson (Rep), elected; Forest H. Akers (Rep), elected; Benjamin H. Halstead (Dem), defeated; Albert L. LaLonde (Dem), defeated; Nahum Burnett (Socialist), defeated; Will Cheeseman (Socialist), defeated; Walter S. Haynes (Commonwealth), defeated; Charles R. Lanphear (Commonwealth), defeated.
  • 1941 Apr 7: Clark L. Brody (Rep), elected; William H. Berkey (Rep), elected; Benjamin H. Halstead (Dem), defeated; Charles F. Klump (Dem), defeated; Eley Sherwin (Prohibition), defeated; Fred Sowles (Prohibition), defeated.
  • 1943 Apr 5: Winfred G. Armstrong (Rep), elected; Sarah Van Hoosen Jones (Rep), elected; Joseph P. Carey (Dem), defeated; Arthur W. Jewett (Dem), defeated; Floyd M. Barden (Prohibition), defeated; Allen Barr (Prohibition), defeated.
  • 1945: Melville B. McPherson, died in office.
  • 1945 Jul 25: Frederick H. Mueller, appointed.
  • 1947 Apr 7: Clark L. Brody (Rep), elected; Ellsworth B. More (Rep), elected; George D. Stevens (Dem), defeated; William S. Lamoreaux (Dem), defeated; Perry Hayden (Prohibition), defeated; Lester W. Kline (Prohibition), defeated.
  • 1949 Apr 4: Winfred G. Armstrong (Rep), elected; Sarah Van Hoosen Jones (Rep), elected; Connor D. Smith (Dem), defeated; Harvey C. Whetzel (Dem), defeated; Clyde Smith (Progressive), defeated; Annabelle McLay (Progressive), defeated; William J. Persons (Prohibition), defeated; DeLand Crary (Prohibition), defeated.
  • 1950 Apr 28: Ellsworth B. More, died in office.
  • 1950 May 15: Connor D. Smith, appointed.
  • 1951 Apr 2: Forest H. Akers (Rep), elected; Frederick H. Mueller (Rep), elected; Mrs. Raymond W. Starr (Dem), defeated; Hiram A. Sackett (Dem), defeated; William J. Persons (Prohibition), defeated; Glenn A. Root (Prohibition), defeated; Robert Travis (Progressive), defeated; Jesus Gonzales, Jr. (Progressive), defeated; Charles Schwartz (Socialist Labor), defeated; Albert Mills (Socialist Labor), defeated.
  • 1953 Apr 6: Clark L. Brody (Rep), elected; Arthur K. Rouse (Rep), elected; Connor D. Smith (Dem), defeated; Floyd Himes (Dem), defeated; Hector Hawkins (Prohibition), defeated; D. Earl Harrow (Prohibition), defeated; Charles Schwartz (Socialist Labor), defeated; Marion L. Walbridge (Socialist Labor), defeated.
  • 1954: Winfred G. Armstrong, died in office.
  • 1954 Dec 7: Connor D. Smith, appointed.
  • 1955: Sarah Van Hoosen Jones (Rep), defeated; Dale B. Stafford (Rep), defeated.
  • 1955 Apr 4: William E. Baker (Dem), elected; Connor D. Smith (Dem), elected.
  • 1957 Apr 1: G. Donald Stevens (Dem), elected; Jan B. Vanderploeg (Dem), elected; Frank Merriman (Rep), defeated; Frederick H. Mueller (Rep), defeated; William J. Persons (Prohibition), defeated; Paul H. Kyburz (Prohibition), defeated.
  • 1959 Apr 6: Frank Merriman (Rep), elected; Warren M. Huff (Dem), elected; E. H. Bjornseth (Dem), defeated; Arthur K. Rouse (Rep), defeated; John Zywicki (Socialist Labor), defeated; William J. Persons (Prohibition), defeated; Daniel T. Perrine (Prohibition), defeated; Frank Troha (Socialist Labor), defeated.
  • "Enjoy the hospitable entertainment of a political graveyard."
    Henry L. Clinton, Apollo Hall, New York City, February 3, 1872
    The Political Graveyard

    The Political Graveyard is a web site about U.S. political history and cemeteries. Founded in 1996, it is the Internet's most comprehensive free source for American political biography, listing 312,576 politicians, living and dead.
      The listings are incomplete; development of the database is a continually ongoing project.  
      Information on this page — and on all other pages of this site — is believed to be accurate, but is not guaranteed. Users are advised to check with other sources before relying on any information here.  
      The official URL for this page is: https://politicalgraveyard.com/geo/MI/ofc/sba.html.  
      Links to this or any other Political Graveyard page are welcome, but specific page addresses may sometimes change as the site develops.  
      If you are searching for a specific named individual, try the alphabetical index of politicians.  
      More information: FAQ; privacy policy; cemetery links.  
      If you find any error or omission in The Political Graveyard, or if you have information to share, please see the biographical checklist and submission guidelines.  
    Copyright notices: (1) Facts are not subject to copyright; see Feist v. Rural Telephone. (2) Politician portraits displayed on this site are 70-pixel-wide monochrome thumbnail images, which I believe to constitute fair use under applicable copyright law. Where possible, each image is linked to its online source. However, requests from owners of copyrighted images to delete them from this site are honored. (3) Original material, programming, selection and arrangement are © 1996-2019 Lawrence Kestenbaum. (4) This work is also licensed for free non-commercial re-use, with attribution, under a Creative Commons License.
    Site information: The Political Graveyard is created and maintained by Lawrence Kestenbaum, who is solely responsible for its structure and content. — The mailing address is The Political Graveyard, P.O. Box 2563, Ann Arbor MI 48106. — This site is hosted by HDL. — The Political Graveyard opened on July 1, 1996; the last full revision was done on March 10, 2021.

    Creative 
Commons License Follow polgraveyard on Twitter [Amazon.com]