PoliticalGraveyard.com
The Political Graveyard: A Database of American History
Massachusetts: Governors


Governors of Massachusetts, 1780-2016 (May be incomplete!)
John Hancock 1780-85 Thomas Cushing 1785 James Bowdoin 1785-87 John Hancock 1787-93 Samuel Adams 1793-97 Increase Sumner 1797-99 Moses Gill 1799-1800 Caleb Strong 1800-07 James Sullivan 1807-08 Levi Lincoln 1808-09 Christopher Gore 1809-10 Elbridge Gerry 1810-12 Caleb Strong 1812-16 John Brooks 1816-23 William Eustis 1823-25 Marcus Morton 1825 Levi Lincoln, Jr. 1825-34 John Davis 1834-35 Samuel T. Armstrong 1835-36 Edward Everett 1836-40 Marcus Morton 1840-41 John Davis 1841-43 Marcus Morton 1843-44 George N. Briggs 1844-51 George S. Boutwell 1851-53 John H. Clifford 1853-54 Emory Washburn 1854-55 Henry J. Gardner 1855-58 Nathaniel P. Banks 1858-61 John A. Andrew 1861-66 Alexander H. Bullock 1866-69 William Claflin 1869-72 William B. Washburn 1872-74 Thomas Talbot 1874-75 William Gaston 1875-76 Alexander H. Rice 1876-79 Thomas Talbot 1879-80 John D. Long 1880-83 Benjamin F. Butler 1883-84 George D. Robinson 1884-87 Oliver Ames 1887-90 John Q. A. Brackett 1890-91 William E. Russell 1891-94 Frederic T. Greenhalge 1894-96 Roger Wolcott 1896-1900 W. Murray Crane 1900-03 John L. Bates 1903-05 William L. Douglas 1905-06 Curtis Guild, Jr. 1906-09 Eben S. Draper 1909-11 Eugene N. Foss 1911-14 David I. Walsh 1914-16 Samuel W. McCall 1916-19 Calvin Coolidge 1919-21 Channing H. Cox 1921-25 Alvan T. Fuller 1925-29 Frank G. Allen 1929-31 Joseph B. Ely 1931-35 James M. Curley 1935-37 Charles F. Hurley 1937-39 Leverett Saltonstall 1939-45 Maurice J. Tobin 1945-47 Robert F. Bradford 1947-49 Paul A. Dever 1949-53 Christian A. Herter 1953-57 Foster Furcolo 1957-61 John A. Volpe 1961-63 Endicott Peabody 1963-65 John A. Volpe 1965-69 Francis W. Sargent 1969-75 Michael S. Dukakis 1975-79 Edward J. King 1979-83 Michael S. Dukakis 1983-91 William F. Weld 1991-97 Paul Cellucci 1997-2001 Jane M. Swift 2001-03 Mitt Romney 2003-07 Deval Patrick 2007-15 Charlie Baker 2015-

Events and Candidates (may be incomplete!)

  • 1793 Oct 8: John Hancock, died in office.
  • 1799 Jun 7: Increase Sumner, died in office.
  • 1800 May 20: Moses Gill, died in office.
  • 1801: Elbridge Gerry, defeated.
  • 1808 Dec 10: James Sullivan, died in office.
  • 1812: Elbridge Gerry, defeated.
  • 1814: Samuel Dexter, defeated.
  • 1815: Samuel Dexter, defeated.
  • 1816: Samuel Dexter, defeated.
  • 1820: William Eustis, defeated.
  • 1821: William Eustis, defeated.
  • 1822: William Eustis, defeated.
  • 1823: Harrison Gray Otis (Federalist), defeated.
  • 1825 Feb 6: William Eustis, died in office.
  • 1834: John Bailey, defeated; John Quincy Adams, defeated.
  • 1835 Mar 1: John Davis, resigned.
  • 1844: George Bancroft (Dem), defeated.
  • 1847: Caleb Cushing (Dem), defeated.
  • 1848: Stephen C. Phillips (Free Soil), defeated; Caleb Cushing (Dem), defeated.
  • 1849: Stephen C. Phillips (Free Soil), defeated.
  • 1851: Robert C. Winthrop, defeated.
  • 1852: Horace Mann (Free Soil), defeated.
  • 1853: Henry Wilson, defeated.
  • 1855 Nov 6: Henry J. Gardner (American), elected; Julius Rockwell (Rep), defeated; Erasmus D. Beach (Dem), defeated; H. Walley (Whig), defeated.
  • 1856 Nov 4: Henry J. Gardner (American), elected; Erasmus D. Beach (Dem), defeated; George W. Gordon (Fillmore American), defeated; Luther Bell (Whig), defeated; Josiah Quincy, Jr. (Ind), defeated.
  • 1857 Nov 3: Nathaniel P. Banks (Rep), elected; Henry J. Gardner (American), defeated; Erasmus D. Beach (Dem), defeated; Caleb Swan, defeated.
  • 1858 Nov 2: Nathaniel P. Banks (Rep), elected; Erasmus D. Beach (Dem), defeated; Amos A. Lawrence (American), defeated.
  • 1859 Nov 8: Nathaniel P. Banks (Rep), elected; Benjamin F. Butler (Dem), defeated; George N. Briggs (American), defeated.
  • 1860 Nov 6: John A. Andrew (Rep), elected; Erasmus D. Beach (Dem), defeated; Amos A. Lawrence (Constitutional Union), defeated; Benjamin F. Butler (Dem), defeated.
  • 1861 Nov 5: John A. Andrew (Rep), elected; Isaac Davis (Dem), defeated.
  • 1862 Nov 4: John A. Andrew (Rep), elected; Charles Devens (People's), defeated; Charles Droens, defeated.
  • 1863 Nov 3: John A. Andrew (Rep), elected; Henry W. Paine (Dem), defeated.
  • 1864 Nov 8: John A. Andrew (Rep), elected; Henry W. Paine (Dem), defeated.
  • 1865 Nov 7: Alexander H. Bullock (Union), elected; Darius N. Couch (Dem), defeated.
  • 1866 Nov 6: Alexander H. Bullock (Rep), elected; Theodore H. Sweetser (Dem), defeated.
  • 1867 Nov 5: Alexander H. Bullock (Rep), elected; John Quincy Adams (Dem), defeated.
  • 1868 Nov 3: William Claflin (Rep), elected; John Quincy Adams (Dem), defeated.
  • 1869 Nov 2: William Claflin (Rep), elected; John Quincy Adams (Dem), defeated; Edwin M. Chamberlain (Labor Reform), defeated.
  • 1870 Nov 8: William Claflin (Rep), elected; John Quincy Adams (Dem), defeated; Wendell Phillips (Labor Reform & Prohibition), defeated; J. A. Adams, defeated.
  • 1871 Nov 7: William B. Washburn (Rep), elected; John Quincy Adams (Dem), defeated; Edwin M. Chamberlain (Labor Reform), defeated; Robert C. Pitman (Temperance), defeated; Benjamin F. Butler, defeated.
  • 1872 Nov 5: William B. Washburn (Rep), elected; Francis W. Bird (Liberal Republican), defeated.
  • 1873 Nov 4: William B. Washburn (Rep), elected; William Gaston (Dem), defeated; Henry K. Oliver, defeated; Benjamin F. Butler, defeated; Nathaniel Bartlett, defeated.
  • 1874 Apr 17: William B. Washburn, resigned.
  • 1874 Nov 3: William Gaston (Dem), elected; Thomas Talbot (Rep), defeated.
  • 1875 Nov 2: Alexander H. Rice (Rep), elected; William Gaston (Dem), defeated; J. I. Baker (Temperance), defeated; Adams (Ind), defeated; Phillips (Ind), defeated.
  • 1876 Nov 7: Alexander H. Rice (Rep), elected; Charles Francis Adams (Dem), defeated; J. I. Baker (Greenback & Prohibition), defeated.
  • 1877 Nov 6: Alexander H. Rice (Rep), elected; William Gaston (Dem), defeated; Robert C. Pitman (Prohibition), defeated; Wendell Phillips (Greenback & Labor Reform), defeated.
  • 1878 Nov 5: Thomas Talbot (Rep), elected; Benjamin F. Butler (Butler Democrat & Greenback), defeated; Josiah G. Abbott (Dem), defeated; Alonzo O. Miner (Prohibition), defeated.
  • 1879 Nov 4: John D. Long (Rep), elected; Benjamin F. Butler (Butler Democrat & Greenback), defeated; John Quincy Adams (Dem), defeated; Dwight C. Eddy (Prohibition), defeated.
  • 1880 Nov 2: John D. Long (Rep), elected; Charles P. Thompson (Dem), defeated; Horace B. Sargent (Greenback), defeated; Charles Almy (Prohibition), defeated.
  • 1881 Nov 8: John D. Long (Rep), elected; Charles P. Thompson (Dem), defeated; Israel W. Andrews (Greenback), defeated; Charles Almy (Prohibition), defeated.
  • 1882 Nov 7: Benjamin F. Butler (Dem & Greenback), elected; Robert R. Bishop (Rep), defeated; Charles Almy (Prohibition), defeated.
  • 1883 Nov 6: George D. Robinson (Rep), elected; Benjamin F. Butler (Dem & Greenback), defeated; Charles Almy (Prohibition), defeated.
  • 1884 Nov 4: George D. Robinson (Rep), elected; William C. Endicott (Dem), defeated; Matthew J. McCafferty (Greenback), defeated; Julius H. Seelye (Prohibition), defeated.
  • 1885 Nov 3: George D. Robinson (Rep), elected; Frederick O. Prince (Dem), defeated; Thomas J. Lothrop (Prohibition), defeated; James Sumner (Greenback), defeated.
  • 1886 Nov 2: Oliver Ames (Rep), elected; John F. Andrew (Dem), defeated; Thomas J. Lothrop (Prohibition), defeated; George E. McNeill (Labor), defeated; James Sumner, defeated.
  • 1887 Nov 8: Oliver Ames (Rep), elected; Henry B. Lovering (Dem), defeated; William H. Earle (Prohibition), defeated; Charles E. Marks (Labor), defeated.
  • 1888 Nov 6: Oliver Ames (Rep), elected; William E. Russell (Dem), defeated; William H. Earle (Prohibition), defeated.
  • 1889 Nov 5: John Q. A. Brackett (Rep), elected; William E. Russell (Dem), defeated; John Blackmer (Prohibition), defeated.
  • 1890 Nov 4: William E. Russell (Dem), elected; John Q. A. Brackett (Rep), defeated; John Blackmer (Prohibition), defeated.
  • 1891 Nov 3: William E. Russell (Dem), elected; Charles H. Allen (Rep), defeated; Charles E. Kimball (Prohibition), defeated; Henry Winn (People's), defeated; Harry W. Robinson (Socialist Labor), defeated.
  • 1892 Nov 8: William E. Russell (Dem), elected; William H. Haile (Rep), defeated; Walcott Hamlin (Prohibition), defeated; Henry Winn (People's), defeated; Squire E. Putney (Socialist Labor), defeated.
  • 1893 Nov 7: Frederic T. Greenhalge (Rep), elected; John E. Russell (Dem), defeated; Louis A. Banks (Prohibition), defeated; George H. Cary (People's), defeated; Patrick F. O'Neil (Socialist Labor), defeated.
  • 1894 Nov 6: Frederic T. Greenhalge (Rep), elected; John E. Russell (Dem), defeated; Alfred W. Richardson (Prohibition), defeated; George H. Cary (People's), defeated; David Taylor (Socialist Labor), defeated.
  • 1895 Nov 5: Frederic T. Greenhalge (Rep), elected; George F. Williams (Dem), defeated; Edward Kendall (Prohibition), defeated; Elbridge G. Brown (People's), defeated; Moritz E. Ruther (Socialist Labor), defeated.
  • 1896 Mar 5: Frederic T. Greenhalge, died in office.
  • 1896 Nov 3: Roger Wolcott (Rep), elected; George F. Williams (Dem & People's), defeated; Frederick O. Prince (National Democratic), defeated; Thomas C. Brophy (Socialist Labor), defeated; Allen Coffin (Prohibition), defeated.
  • 1897 Nov 2: Roger Wolcott (Rep), elected; George F. Williams (Dem), defeated; William Everett (Gold Democratic), defeated; Thomas C. Brophy (Socialist Labor), defeated; John Bascom (Prohibition), defeated.
  • 1898 Nov 8: Roger Wolcott (Rep), elected; Alexander B. Bruce (Dem), defeated; George B. Speare (Socialist Labor), defeated; Samuel B. Shapleigh (Prohibition), defeated; Winfield P. Porter (Democratic Socialist), defeated.
  • 1899 Nov 7: W. Murray Crane (Rep), elected; Robert T. Paine (Dem), defeated; George B. Speare (Socialist Labor), defeated; Winfield P. Porter (Democratic Socialist), defeated; Albert B. Coats (Prohibition), defeated.
  • 1900 Nov 6: W. Murray Crane (Rep), elected; Robert T. Paine (Dem), defeated; Charles H. Bradley (Democratic Socialist), defeated; Michael T. Berry (Socialist Labor), defeated; John M. Fisher (Prohibition), defeated.
  • 1901 Nov 5: W. Murray Crane (Rep), elected; Josiah Quincy (Dem), defeated; George H. Wrenn (Democratic Socialist), defeated; Michael T. Berry (Socialist Labor), defeated; John B. Lewis, Jr. (Prohibition), defeated.
  • 1902 Nov 4: John L. Bates (Rep), elected; William A. Gaston (Dem), defeated; John C. Chase (Socialist), defeated; Michael T. Berry (Socialist Labor), defeated; William H. Partridge (Prohibition), defeated.
  • 1903 Nov 3: John L. Bates (Rep), elected; William A. Gaston (Dem), defeated; John C. Chase (Socialist), defeated; Thomas F. Brennan (Socialist Labor), defeated; Oliver W. Cobb (Prohibition), defeated.
  • 1904 Nov 8: William L. Douglas (Dem), elected; John L. Bates (Rep), defeated; John Quincy Adams (Socialist), defeated; Oliver W. Cobb (Prohibition), defeated; Michael T. Berry (Socialist Labor), defeated.
  • 1905 Nov 7: Curtis Guild, Jr. (Rep), elected; Charles W. Bartlett (Dem), defeated; James F. Carey (Socialist), defeated; Willard O. Wylie (Prohibition), defeated; William H. Carroll (Socialist Labor), defeated.
  • 1906 Nov 6: Curtis Guild, Jr. (Rep), elected; John B. Moran (Dem & Prohibition), defeated; James F. Carey (Socialist), defeated; Gamaliel Bradford (State Government Reform), defeated; William H. Carroll (Socialist Labor), defeated.
  • 1907 Nov 5: Curtis Guild, Jr. (Rep), elected; Henry M. Whitney (Dem), defeated; Thomas L. Hisgen (Independence League), defeated; Charles W. Bartlett (Anti-Merger), defeated; John W. Brown (Socialist), defeated; Harvey S. Cowell (Prohibition), defeated; Thomas F. Brennan (Socialist Labor), defeated.
  • 1908 Nov 3: Eben S. Draper (Rep), elected; James H. Vahey (Dem), defeated; William N. Osgood (Independence League), defeated; James F. Carey (Socialist), defeated; Willard O. Wylie (Prohibition), defeated; Walter J. Hoar (Socialist Labor), defeated.
  • 1909 Nov 2: Eben S. Draper (Rep), elected; James H. Vahey (Dem), defeated; Daniel A. White (Socialist), defeated; John A. Nicholls (Prohibition), defeated; Moritz E. Ruther (Socialist Labor), defeated.
  • 1910: Frederick W. Mansfield (Dem), defeated in primary.
  • 1910 Nov 8: Eugene N. Foss (Dem), elected; Eben S. Draper (Rep), defeated; Daniel A. White (Socialist), defeated; John A. Nicholls (Prohibition), defeated; Moritz E. Ruther (Socialist Labor), defeated.
  • 1911 Nov 7: Eugene N. Foss (Dem), elected; Louis A. Frothingham (Rep), defeated; James F. Carey (Socialist), defeated; Frank N. Rand (Prohibition), defeated; Dennis McGoff (Socialist Labor), defeated.
  • 1912: Everett C. Benton (Rep), defeated in primary.
  • 1912 Nov 5: Eugene N. Foss (Dem), elected; Joseph Walker (Rep), defeated; Charles Sumner Bird (Progressive), defeated; Roland D. Sawyer (Socialist), defeated; Frank N. Rand (Prohibition), defeated; Patrick Mulligan (Socialist Labor), defeated.
  • 1913 Nov 4: David I. Walsh (Dem), elected; Charles Sumner Bird (Progressive), defeated; Augustus P. Gardner (Rep), defeated; Eugene N. Foss (Ind), defeated; George H. Wrenn (Socialist), defeated; Alfred H. Evans (Prohibition), defeated; Arthur E. Reimer (Socialist Labor), defeated.
  • 1914 Nov 3: David I. Walsh (Dem), elected; Samuel W. McCall (Rep), defeated; Joseph Walker (Progressive), defeated; Samuel C. Roberts (Socialist), defeated; Alfred H. Evans (Prohibition), defeated; Arthur E. Reimer (Socialist Labor), defeated.
  • 1915 Nov 2: Samuel W. McCall (Rep), elected; David I. Walsh (Dem), defeated; William Shaw (Prohibition), defeated; Walter S. Hutchins (Socialist), defeated; Nelson B. Clark (Progressive), defeated; Peter Rourke (Socialist Labor), defeated.
  • 1916 Nov 7: Samuel W. McCall (Rep), elected; Frederick W. Mansfield (Dem), defeated; Daniel A. White (Socialist), defeated; Chester R. Lawrence (Prohibition), defeated; James Hayes (Socialist Labor), defeated.
  • 1917 Nov 6: Samuel W. McCall (Rep), elected; Frederick W. Mansfield (Dem), defeated; John McCarty (Socialist), defeated; James Hayes (Socialist Labor), defeated; Chester R. Lawrence (Prohibition), defeated.
  • 1918 Nov 5: Calvin Coolidge (Rep), elected; Richard H. Long (Dem), defeated; Sylvester J. McBride (Socialist), defeated; Ingvar Paulsen (Socialist Labor), defeated.
  • 1919 Nov 4: Calvin Coolidge (Rep), elected; Richard H. Long (Dem), defeated; William A. King (Socialist), defeated; Ingvar Paulsen (Socialist Labor), defeated; Charles B. Ernst (Prohibition), defeated.
  • 1920 Nov 2: Channing H. Cox (Rep), elected; John J. Walsh (Dem), defeated; Walter S. Hutchins (Socialist), defeated; Patrick Mulligan (Socialist Labor), defeated.
  • 1922 Nov 7: Channing H. Cox (Rep), elected; John F. Fitzgerald (Dem), defeated; Walter S. Hutchins (Socialist), defeated; John B. Lewis, Jr. (Prohibition), defeated; Henry C. Hess (Socialist Labor), defeated.
  • 1924 Nov 4: Alvan T. Fuller (Rep), elected; James M. Curley (Dem), defeated; John J. Ballam (Workers), defeated; Walter S. Hutchins (Socialist), defeated; James Hayes (Socialist Labor), defeated.
  • 1926 Nov 2: Alvan T. Fuller (Rep), elected; William A. Gaston (Dem), defeated; Walter S. Hutchins (Socialist), defeated; Lewis Marks (Workers), defeated; Samuel Leger (Socialist Labor), defeated.
  • 1928: Roland D. Sawyer (Dem), defeated in primary.
  • 1928 Nov 6: Frank G. Allen (Rep), elected; Charles H. Cole (Dem), defeated; Mary D. Hapgood (Socialist), defeated; Chester W. Bixby (Workers), defeated; Washington Cook (Vigorous Prohibition Enforcement), defeated; Stephen J. Surridge (Socialist Labor), defeated; Edith H. Macfadden (Independent Citizen), defeated.
  • 1930: Roland D. Sawyer (Dem), defeated in primary.
  • 1930 Nov 4: Joseph B. Ely (Dem), elected; Frank G. Allen (Rep), defeated; John W. Aiken (Socialist Labor), defeated; Alfred B. Lewis (Socialist), defeated; Harry J. Canter (Communist), defeated.
  • 1932 Nov 8: Joseph B. Ely (Dem), elected; William S. Youngman (Rep), defeated; Alfred B. Lewis (Socialist), defeated; John J. Ballam (Communist), defeated; Charles S. Oram (Socialist Labor), defeated.
  • 1934 Nov 6: James M. Curley (Dem), elected; Gaspar G. Bacon (Rep), defeated; Frank A. Goodwin (Equal Tax), defeated; Alfred B. Lewis (Socialist), defeated; John W. Aiken (Socialist Labor), defeated; Edward Stevens (Communist), defeated; Freeman W. Follett (Prohibition), defeated.
  • 1936 Nov 3: Charles F. Hurley (Dem), elected; John W. Haigis (Rep), defeated; William H. McMasters (Union), defeated; Fred G. Bushold (Union), defeated; Alfred B. Lewis (Socialist), defeated; Otis A. Hood (Communist), defeated; Horace I. Hillis (Socialist Labor), defeated; Alfred H. Evans (Prohibition), defeated.
  • 1938 Nov 8: Leverett Saltonstall (Rep), elected; James M. Curley (Dem), defeated; William H. McMasters (Townsend Recovery Plan), defeated; Jeffrey W. Campbell (Socialist), defeated; Henning A. Blomen (Socialist Labor), defeated; Otis A. Hood (Communist), defeated; Roland S. Bruneau (Ind), defeated; William A. Davenport (Independent Tax Reform), defeated; George L. Thompson (Prohibition), defeated; Charles L. Mauser (Sound Sensible Government), defeated.
  • 1940 Nov 5: Leverett Saltonstall (Rep), elected; Paul A. Dever (Dem), defeated; Otis A. Hood (Communist), defeated; Jeffrey W. Campbell (Socialist), defeated; Henning A. Blomen (Socialist Labor), defeated; E. Tallmadge Root (Prohibition), defeated.
  • 1942 Nov 3: Leverett Saltonstall (Rep), elected; Roger L. Putnam (Dem), defeated; Otis A. Hood (Communist), defeated; Joseph F. Massidda (Socialist), defeated; Henning A. Blomen (Socialist Labor), defeated; Guy S. Williams (Prohibition), defeated.
  • 1944 Nov 7: Maurice J. Tobin (Dem), elected; Horace T. Cahill (Rep), defeated; Henning A. Blomen (Socialist Labor), defeated; Guy S. Williams (Prohibition), defeated.
  • 1946 Nov 5: Robert F. Bradford (Rep), elected; Maurice J. Tobin (Dem), defeated; Horace I. Hillis (Socialist Labor), defeated; Guy S. Williams (Prohibition), defeated.
  • 1948 Nov 2: Paul A. Dever (Dem), elected; Robert F. Bradford (Rep), defeated; Horace I. Hillis (Socialist Labor), defeated; Mark R. Shaw (Prohibition), defeated.
  • 1950 Sep 19: Paul A. Dever (Dem), nominated unopposed.
  • 1950 Sep 19: Arthur W. Coolidge (Rep), nominated; Louis E. Denfeld (Rep), defeated in primary; Clarence A. Barnes (Rep), defeated in primary; Daniel Needham (Rep), defeated in primary; Frankland W. L. Miles (Rep), defeated in primary; Edward M. Rowe (Rep), defeated in primary.
  • 1950 Nov 7: Paul A. Dever (Dem), elected; Arthur W. Coolidge (Rep), defeated; Horace I. Hillis (Socialist Labor), defeated; Mark R. Shaw (Prohibition), defeated.
  • 1952 Nov 4: Christian A. Herter (Rep), elected; Paul A. Dever (Dem), defeated; Florence H. Luscomb (Peace Progressive), defeated; Lawrence Gilfedder (Socialist Labor), defeated; Guy S. Williams (Prohibition), defeated.
  • 1954 Nov 2: Christian A. Herter (Rep), elected; Robert F. Murphy (Dem), defeated; Lawrence Gilfedder (Socialist Labor), defeated; Guy S. Williams (Prohibition), defeated.
  • 1956: Thomas H. Buckley (Dem), defeated in primary.
  • 1956 Nov 6: Foster Furcolo (Dem), elected; Sumner G. Whittier (Rep), defeated; Henning A. Blomen (Socialist Labor), defeated; Mark R. Shaw (Prohibition), defeated.
  • 1958 Nov 4: Foster Furcolo (Dem), elected; Charles Gibbons (Rep), defeated; Henning A. Blomen (Socialist Labor), defeated; Guy S. Williams (Prohibition), defeated.
  • 1960: Endicott Peabody (Dem), defeated.
  • 1960 Nov 8: John A. Volpe (Rep), elected; Joseph D. Ward (Dem), defeated; Henning A. Blomen (Socialist Labor), defeated; Guy S. Williams (Prohibition), defeated.
  • 1962 Nov 6: Endicott Peabody (Dem), elected; John A. Volpe (Rep), defeated; Henning A. Blomen (Socialist Labor), defeated; Guy S. Williams (Prohibition), defeated.
  • 1964 Nov 3: John A. Volpe (Rep), elected; Francis X. Bellotti (Dem), defeated; Francis A. Votano (Socialist Labor), defeated; Guy S. Williams (Prohibition), defeated.
  • 1966 Nov 8: John A. Volpe (Rep), elected; Edward J. McCormack (Dem), defeated; Henning A. Blomen (Socialist Labor), defeated; John C. Hedges (Prohibition), defeated.
  • 1969 Jan 22: John A. Volpe, resigned.
  • 1970: Maurice A. Donahue (Dem), defeated in primary.
  • 1970 Sep 15: Kevin H. White (Dem), nominated.
  • 1970 Nov 3: Francis W. Sargent (Rep), elected; Kevin H. White (Dem), defeated; Henning A. Blomen (Socialist Labor), defeated; John C. Hedges (Prohibition), defeated.
  • 1974 Nov 5: Michael S. Dukakis (Dem), elected; Francis W. Sargent (Rep), defeated; Leo F. Kahain (American), defeated; Donald Gurewitz (Socialist Workers), defeated.
  • 1990: John R. Silber (Dem), defeated.
  • 1997 Jul 29: William F. Weld, resigned.
  • 1998 Sep 15: Scott Harshbarger (Dem), nominated; Patricia McGovern (Dem), defeated in primary; Brian J. Donnelly (Dem), defeated in primary.
  • 1998 Sep 15: Paul Cellucci (Rep), nominated; Joseph D. Malone (Rep), defeated in primary.
  • 1998 Nov 3: Paul Cellucci (Rep), elected; Scott Harshbarger (Dem), defeated; Dean Cook (Libertarian), defeated.
  • 2002: Robert B. Reich (Dem), defeated in primary.
  • 2002: Warren E. Tolman (Dem), defeated.
  • 2002 Nov 5: Mitt Romney (Rep), elected; Shannon P. O'Brien (Dem), defeated; Jill Stein (Green), defeated; Carla A. Howell (Libertarian), defeated; Barbara C. Johnson (Ind), defeated.
  • 2006: Kerry Healey (Rep), defeated.
  • 2010: Jill Stein (Green), defeated.
  • "Enjoy the hospitable entertainment of a political graveyard."
    Henry L. Clinton, Apollo Hall, New York City, February 3, 1872
    The Political Graveyard

    The Political Graveyard is a web site about U.S. political history and cemeteries. Founded in 1996, it is the Internet's most comprehensive free source for American political biography, listing 312,576 politicians, living and dead.
      The listings are incomplete; development of the database is a continually ongoing project.  
      Information on this page — and on all other pages of this site — is believed to be accurate, but is not guaranteed. Users are advised to check with other sources before relying on any information here.  
      The official URL for this page is: https://politicalgraveyard.com/geo/MA/ofc/gov.html.  
      Links to this or any other Political Graveyard page are welcome, but specific page addresses may sometimes change as the site develops.  
      If you are searching for a specific named individual, try the alphabetical index of politicians.  
      More information: FAQ; privacy policy; cemetery links.  
      If you find any error or omission in The Political Graveyard, or if you have information to share, please see the biographical checklist and submission guidelines.  
    Copyright notices: (1) Facts are not subject to copyright; see Feist v. Rural Telephone. (2) Politician portraits displayed on this site are 70-pixel-wide monochrome thumbnail images, which I believe to constitute fair use under applicable copyright law. Where possible, each image is linked to its online source. However, requests from owners of copyrighted images to delete them from this site are honored. (3) Original material, programming, selection and arrangement are © 1996-2019 Lawrence Kestenbaum. (4) This work is also licensed for free non-commercial re-use, with attribution, under a Creative Commons License.
    Site information: The Political Graveyard is created and maintained by Lawrence Kestenbaum, who is solely responsible for its structure and content. — The mailing address is The Political Graveyard, P.O. Box 2563, Ann Arbor MI 48106. — This site is hosted by HDL. — The Political Graveyard opened on July 1, 1996; the last full revision was done on March 10, 2021.

    Creative 
Commons License Follow polgraveyard on Twitter [Amazon.com]