Justices of New York Supreme Court, 1910-19 (may be
incomplete!)
Events and Candidates (may be incomplete!)
Justices of New York Supreme Court: Events and
Candidates of the 1910's (may be incomplete!)
- 1st District:
- 1910 Nov 8:
John
J. Delany (Dem), elected;
Edward
B. Whitney (Rep & Independence League), defeated;
Jacob
Panken (Socialist), defeated;
Edmund
Seidel (Socialist Labor), defeated;
George
K. Hinds (Prohibition), defeated.
- 1910 Dec 7:
Charles
W. Dayton, died in office.
- 1910 Dec 24:
Edward
B. Whitney, appointed.
- 1911 Jan 5:
Edward
B. Whitney, died in office.
- 1911 Feb 10:
Francis
K. Pendleton, appointed.
- 1911 May 22:
Daniel
F. Cohalan, appointed.
- 1911 Nov 7:
Francis
M. Scott (Dem & Independence League), elected;
Francis
K. Pendleton (Dem), elected;
Daniel
F. Cohalan (Dem), elected;
Henry
D. Hotchkiss (Dem), elected;
Nathan
Ottinger, defeated;
Henry
de Forest Baldwin, defeated;
Clarence
J. Shearn, defeated;
Jacob
Hillquit, defeated;
Meyer
London, defeated;
S.
John Block (Socialist), defeated;
Nicholas
Aleinikoff, defeated;
Edmund
Seidel (Socialist Labor), defeated;
Solon
De Leon (Socialist Labor), defeated;
Paul
Augustine, defeated;
James
H. Laird, defeated;
John
C. Wallace, defeated;
George
K. Hinds (Prohibition), defeated.
- 1912 Nov 5:
Thomas
F. Donnelly (Dem & Independence League), elected;
Edward
G. Whitaker (Dem), elected;
Hector
M. Hitchings (Progressive), defeated;
James
J. Fitzgerald (Progressive), defeated;
Abraham
S. Gilbert (Rep & Independence League), defeated;
Benjamin
W. B. Brown (Rep), defeated;
S.
John Block (Socialist), defeated;
Jacob
Hillquit (Socialist), defeated;
Michael
L. Hiltner (Socialist Labor), defeated;
Herman
Deutsch (Socialist Labor), defeated;
George
K. Hinds (Prohibition), defeated;
Alvah
Williamson (Prohibition), defeated.
- 1913 Feb 3:
Edward
E. McCall, resigned.
- 1913 Mar 28:
Henry
Bischoff, Jr., died in office.
- 1913 Apr 24:
Eugene
A. Philbin, appointed;
Bartow
S. Weeks, appointed.
- 1913 Nov 4:
Eugene
A. Philbin (Dem & Rep & Progressive), elected;
Benjamin
N. Cardozo (Rep & Progressive), elected;
Bartow
S. Weeks (Dem & Independence League), defeated;
S.
John Block (Socialist), defeated;
Nicholas
Aleinikoff (Socialist), defeated;
John
Donohue (Socialist Labor), defeated;
Joseph
P. Johnson (Socialist Labor), defeated;
Charles
E. Manierre (Prohibition), defeated;
Hans
P. Freece (Prohibition), defeated.
- 1914 Feb 2:
Bartow
S. Weeks, appointed.
- 1914 Oct 20:
Edward
B. Amend, died in office.
- 1914 Nov 3:
P.
Henry Dugro (Dem), elected;
Bartow
S. Weeks (Dem), elected;
Isidor
Wasservogel (Rep), defeated;
John
R. Davies (Rep), defeated;
Leon
Sanders (Ind), defeated;
S.
John Block (Socialist), defeated;
Nicholas
Aleinikoff (Socialist), defeated;
Hugh
Gordon Miller (Progressive), defeated;
James
C. Myers (Progressive), defeated;
Charles
E. Manierre (Prohibition), defeated;
George
K. Hinds (Prohibition), defeated.
- 1915 Jan 1:
Francis
B. Delehanty, appointed;
Clarence
J. Shearn, appointed.
- 1915 Jul 14:
John
J. Delany, died in office.
- 1915 Aug 19:
Edward
R. Finch, appointed.
- 1915 Nov 2:
Francis
B. Delehanty (Dem & Rep), elected;
Clarence
J. Shearn (Dem & Rep), elected;
J.
Proctor Clarke (Rep & Dem & Progressive), elected;
Samuel
Greenbaum (Rep & Dem & Progressive), elected;
John
M. Tierney (Dem & Rep), elected;
Edward
R. Finch (Rep & Dem), elected;
Jacob
Hillquit (Socialist), defeated;
Adolph
Warshow (Socialist), defeated;
Irving
S. Ottenberg, defeated;
Leon
A. Malkiel (Socialist), defeated;
Nicholas
Aleinikoff, defeated;
Jacob
Hennefeld, defeated;
John
J. O'Connell, defeated;
Hugo
Wintner, defeated;
Daniel
Danehy, defeated;
James
T. Hunter, defeated;
Edmund
Seidel, defeated;
Joseph
P. Johnson, defeated;
Robert
Glaser, defeated;
Arnold
Petersen, defeated.
- 1915 Dec 31:
George
L. Ingraham, resigned.
- 1916 Jan 1:
John
C. Clark, appointed.
- 1916 Jan 7:
John
J. Brady, died in office.
- 1916 Jan 21:
George
V. Mullan, appointed.
- 1916 Nov 7:
Vernon
M. Davis (Rep), elected;
George
V. Mullan (Rep & Progressive), elected;
Richard
H. Mitchell (Dem & Independence League), elected;
Robert
L. Luce (Dem & Prohibition), defeated;
John
C. Clark (Rep & Progressive), defeated;
Alexander
Kahn (Socialist), defeated;
Henry
L. Slobodin (Socialist), defeated;
Adolph
Warshow (Socialist), defeated;
Hans
P. Freece (Prohibition), defeated;
George
K. Hinds (Prohibition), defeated.
- 1917 Jan 18:
Samuel
H. Ordway, appointed.
- 1917 Nov 6:
John
V. McAvoy (Dem), elected;
Samuel
H. Ordway (Rep & Fusion), defeated;
Nicholas
Aleinikoff (Socialist), defeated;
Daniel
Danehy (Prohibition), defeated.
- 1918 Mar 15:
Francis
M. Scott, resigned.
- 1918 Apr 8:
Nathan
Ottinger, appointed.
- 1918 Nov 5:
Victor
J. Dowling (Dem & Rep & Prohibition), elected;
Robert
F. Wagner (Dem), elected;
Richard
P. Lydon (Dem), elected;
Nathan
Ottinger (Rep), defeated;
A.
Parker Nevin (Rep), defeated;
Jacob
Hillquit (Socialist), defeated;
Fanny
Horowitz (Socialist), defeated;
Nicholas
Aleinikoff (Socialist), defeated;
Charles
E. Manierre (Prohibition), defeated;
George
K. Hinds (Prohibition), defeated.
- 1919:
Clarence
J. Shearn, resigned;
Robert
L. Luce, appointed.
- 1919 Nov 4:
Joseph
E. Newburger, elected;
Philip
J. McCook, elected;
Robert
L. Luce, defeated;
Irwin
Untermyer (Dem), defeated;
Adolph
Warshow (Socialist), defeated;
George
Stroebel, defeated;
Hans
P. Freece (Prohibition), defeated;
George
H. Hinds, defeated.
- 2nd District:
- 1910 Nov 8:
Samuel
T. Maddox (Rep & Dem), elected;
Harrington
Putnam (Dem & Rep), elected;
Garret
J. Garretson (Rep & Independence League & Prohibition), elected;
Patrick
E. Callahan (Dem), defeated;
Louis
B. Boudin (Socialist), defeated;
Emil
Miller (Socialist), defeated;
Thomas
A. Hopkins (Socialist), defeated.
- 1911 Nov 7:
James
C. Van Siclen (Rep), elected;
Russell
Benedict (Rep), elected;
Charles
H. Kelby (Rep), elected;
Patrick
E. Callahan (Dem & Independence League), defeated;
Herbert
T. Ketcham (Dem), defeated;
William
Willett, Jr. (Dem & Independence League), defeated;
Morris
Wolfman, defeated;
Hyman
Lurio, defeated;
Philip
Satra, defeated;
Coleridge
A. Hart (Prohibition & Independence League), defeated;
Harold
D. Watson (Prohibition), defeated.
- 1912 Nov 5:
Almet
F. Jenks (Dem & Rep & Progressive), elected;
David
F. Manning (Dem), elected;
Lewis
L. Fawcett (Rep & Independence League & Prohibition), defeated;
George
A. Green (Progressive), defeated;
John
J. Flanagan (Socialist), defeated;
Louis
B. Boudin (Socialist), defeated;
Coleridge
A. Hart (Prohibition), defeated;
Herman
N. Hansen (Independence League), defeated.
- 1915 Apr 18:
Joseph
A. Burr, died in office.
- 1915 May 4:
Stephen
Callaghan, appointed.
- 1915 Nov 2:
Stephen
Callaghan (Rep), elected;
John
J. Fitzgerald (Dem), defeated;
Charles
S. Vander Porten, defeated;
Alexander
S. Bacon (American), defeated.
- 1916 Mar 12:
Samuel
T. Maddox, died in office.
- 1916 Apr 22:
James
C. Cropsey, appointed.
- 1916 Nov 7:
James
C. Cropsey (Rep & Progressive), elected;
Philip
A. Brennan (Dem & Independence League), defeated;
Morris
Hoffman (Socialist), defeated;
David
A. Howell (Prohibition), defeated.
- 1917 Aug 5:
William
J. Carr, died in office.
- 1917 Oct 16:
Leander
B. Faber, appointed.
- 1917 Nov 6:
William
J. Kelly (Dem & Fusion), elected;
Lewis
L. Fawcett (Rep & Prohibition & Fusion), elected;
Edward
Lazansky (Dem & Progressive), elected;
Richard
S. Newcombe (Dem & Progressive), defeated;
Leander
B. Faber (Rep & Fusion), defeated;
Selah
B. Strong (Rep & Prohibition & Progressive), defeated;
Harry
W. Laidler (Socialist), defeated;
Harry
Waton (Socialist), defeated;
Morris
Wolfman (Socialist), defeated;
John
C. Judge (Voters League), defeated;
Harold
D. Watson (Prohibition), defeated.
- 1917 Dec 30:
Luke
D. Stapleton, resigned.
- 1918 Jan 1:
Leander
B. Faber, appointed.
- 1918 Nov 5:
Robert
H. Roy (Dem), elected;
Leander
B. Faber (Rep), elected;
Maurice
E. Connolly (Dem), defeated;
Norman
S. Dike (Rep & Prohibition), defeated;
Hyman
Lurio (Socialist), defeated;
Rosa
Waton (Socialist), defeated;
Asa
F. Smith (Prohibition), defeated.
- 1919 Apr 10:
Robert
H. Roy, died in office.
- 1919 Apr 19:
Herbert
T. Ketcham, appointed.
- 1919 Nov 4:
Arnon
L. Squiers (Rep), elected;
George
J. S. Dowling, defeated;
Louis
B. Boudin (Socialist), defeated;
Edward
Reilly, defeated;
Asa
F. Smith, defeated;
Robert
Stewart, defeated.
- 3rd District:
- 1910 Nov 8:
Emory
A. Chase (Rep & Dem), elected;
William
P. Rudd (Rep), elected;
Joseph
A. Lawson (Dem), defeated;
James
J. Farrell, defeated.
- 1912 Nov 5:
Gilbert
D. B. Hasbrouck (Rep & Progressive), elected;
John
J. Linson (Dem & Prohibition), defeated;
William
Nugent (Socialist), defeated.
- 1915 Nov 2:
Aaron
V. S. Cochrane, elected;
George
H. Warner, defeated.
- 1916 Nov 7:
Wesley
O. Howard, elected;
Charles
E. Nichols (Rep & Independence League), elected;
George
H. Smith (Dem & Prohibition), defeated;
Alfred
A. Mayell (Socialist), defeated;
John
W. Ross (Socialist), defeated.
- 1918 Nov 5:
Harold
J. Hinman (Rep), elected;
Patrick
C. Dugan (Dem), defeated;
Lewis
T. Hunt (Socialist), defeated.
- 4th District:
- 1911 May 5:
Edgar
A. Spencer, died in office.
- 1911 Jun 2:
Joseph
A. Kellogg, appointed.
- 1911 Nov 7:
Edward
C. Whitmyer (Rep), elected;
Joseph
A. Kellogg (Dem), defeated;
George
L. Washburne, defeated;
Charles
P. Sanders (Prohibition), defeated.
- 1913 Feb 14:
James
W. Houghton, died in office.
- 1913 Feb 19:
Henry
V. Borst, appointed.
- 1913 Nov 4:
Henry
V. Borst (Dem & Progressive & Socialist), elected;
William
S. Ostrander (Rep), defeated;
Charles
P. Sanders (Prohibition), defeated.
- 1917 Feb 28:
George
R. Salisbury, appointed.
- 1917 Nov 6:
Henry
T. Kellogg (Rep & Prohibition), elected;
John
M. Kellogg (Rep & Prohibition), elected;
George
R. Salisbury (Rep & Prohibition), elected;
George
C. Stewart (Dem), defeated;
William
L. Allen (Dem), defeated;
Nathaniel
B. Spalding (Dem), defeated;
Eugene
Patnode (Socialist), defeated;
James
Folan (Socialist), defeated;
Charles
McNally (Socialist), defeated.
- 1919 Nov 4:
Charles
C. Van Kirk, elected;
Frank
C. Brown, defeated.
- 5th District:
- 1910 Nov 8:
Frank
H. Hiscock (Rep & Dem), elected;
Clarence
E. Pitts (Prohibition), defeated.
- 1911 Feb 1:
Watson
M. Rogers, died in office.
- 1911 Feb 21:
Henry
Purcell, appointed.
- 1911 Nov 7:
Edgar
C. Emerson, elected;
Irving
G. Hubbs (Rep), elected;
Henry
Purcell, defeated;
Clarence
Z. Spriggs (Prohibition), defeated.
- 1913 May 8:
Peter
B. McLennan, died in office.
- 1913 May 13:
Leonard
C. Crouch, appointed.
- 1913 Nov 4:
William
S. Andrews (Rep & Dem & Progressive), elected;
Leonard
C. Crouch (Dem & Progressive), elected;
Ceylon
H. Lewis (Rep & Independence League), defeated;
Robert
Berggren (Socialist), defeated;
Henry
Schlemm (Socialist), defeated;
Clarence
E. Pitts (Prohibition), defeated;
Clarence
Z. Spriggs (Prohibition), defeated.
- 1914 Feb 24:
Henry
Purcell, appointed.
- 1914 Nov 3:
William
M. Ross (Rep), elected;
Henry
Purcell (Dem & Progressive), defeated;
Clarence
Z. Spriggs (Prohibition), defeated;
William
E. Duffy (Socialist), defeated.
- 1919 Nov 4:
Irving
R. Devendorf, elected;
Thomas
Crimmins, defeated.
- 6th District:
- 1912 Jan 10:
Henry
B. Coman, died in office.
- 1912 Nov 5:
Michael
H. Kiley (Rep), elected;
Randolph
Horton (Dem), defeated;
Alfred
Hayes, Jr. (Progressive), defeated;
Cassius
J. Phillips (Prohibition), defeated;
Hezekiah
D. Wilcox (Socialist), defeated.
- 1913 Nov 4:
Albert
H. Sewell (Rep & Independence League), elected;
George
McCann (Rep & Independence League), elected;
Hubert
C. Stratton (Dem & Progressive), defeated;
Alfred
Hayes, Jr. (Dem & Progressive), defeated;
Erwin
J. Baldwin (Prohibition), defeated;
A.
Ray Humphrey (Prohibition), defeated;
Vladimir
Karapetoff (Socialist), defeated;
S.
Howard Ammerman (Socialist), defeated.
- 1915 Aug 3:
Rowland
L. Davis, appointed.
- 1915 Nov 2:
Rowland
L. Davis, elected;
Erwin
J. Baldwin (Prohibition & Independence League), defeated;
Hezekiah
D. Wilcox (Socialist), defeated.
- 1916 Nov 7:
Walter
Lloyd Smith (Rep & Dem), elected;
Hollis
H. Mills (Prohibition), defeated;
Elon
G. Clarke (Socialist), defeated.
- 1917 Nov 6:
Abraham
L. Kellogg (Rep), elected;
Monroe
M. Sweetland (Dem), defeated;
William
C. Thompson (Socialist), defeated.
- 1919 Nov 4:
Theodore
R. Tuthill, elected unopposed.
- 7th District:
- 1914 Nov 3:
Adelbert
P. Rich (Rep & Dem & Progressive & Prohibition), elected;
Henry
L. Slobodin (Socialist), defeated.
- 1916 Feb 1:
Arthur
E. Sutherland, resigned;
James
A. Robson, died in office.
- 1916 Feb 22:
Robert
F. Thompson, appointed;
Adolph
J. Rodenbeck, appointed.
- 1916 Nov 7:
Robert
F. Thompson (Rep), elected;
Adolph
J. Rodenbeck (Rep & Prohibition & Progressive), elected;
John
B. Abbott (Dem), defeated;
William
Richards (Socialist), defeated;
Mark
R. Chapman (American), defeated;
Richard
Pra (American), defeated.
- 1918 Nov 5:
John
B. M. Stephens (Rep & Prohibition), elected;
Gilbert
H. Baker (Dem), defeated;
John
P. Daley (Socialist), defeated.
- 1919 Nov 4:
Benjamin
B. Cunningham, elected;
John
Colmey, defeated.
- 8th District:
- 1910 Nov 8:
John
Woodward (Rep), elected;
Charles
A. Pooley (Dem), elected;
Clark
H. Timerman (Rep), defeated;
Lawrence
J. McParlin, defeated.
- 1913 Nov 4:
Herbert
P. Bissell (Dem & Progressive), elected;
Harry
L. Taylor (Rep), elected;
Carlos
C. Alden (Progressive & Dem), defeated;
Edward
A. Washburn (Rep), defeated;
William
S. Phillips (Socialist), defeated;
Valentine
Kuch (Socialist), defeated;
Ernest
H. Woodruff (Prohibition), defeated.
- 1914 Nov 3:
Frederick
W. Kruse (Dem), elected;
Spencer
B. Parker (Socialist), defeated.
- 1916 Apr 19:
Wesley
C. Dudley, appointed.
- 1916 May 23:
George
W. Cole, appointed.
- 1916 Nov 7:
George
W. Cole (Rep & Dem & Progressive), elected;
Wesley
C. Dudley (Rep & Dem), elected;
Robert
Steiner (Socialist), defeated;
William
G. Roberts (Socialist), defeated;
Ernest
H. Woodruff (Prohibition), defeated;
Walter
T. Bliss (Prohibition), defeated.
- 1917 Jan 10:
Charles
B. Sears, appointed.
- 1917 Nov 6:
John
S. Lambert (Rep & Dem & Prohibition), elected;
Charles
B. Sears (Rep & Dem & Prohibition), elected;
Charles
Baumann (Socialist), defeated;
Rudolph
J. Rexin (Socialist), defeated.
- 1919 Apr 30:
Herbert
P. Bissell, died in office.
- 1919 May 14:
Philip
A. Laing, appointed.
- 1919 Nov 4:
Alonzo
G. Hinkley, elected;
Philip
A. Laing, defeated.
- 1919 Nov 13:
Edward
K. Emery, died in office.
- 9th District:
- 1910 Nov 8:
Michael
H. Hirschberg (Rep & Dem), elected;
Alexander
F. Irvine, defeated;
Chester
Husted, defeated.
- 1915 Nov 2:
J.
Addison Young (Rep), elected;
William
P. Platt, elected;
Albert
H. F. Seeger (Rep), defeated;
John
C. R. Taylor (Dem), defeated;
Mary
G. Schonberg, defeated;
August
Sauter, defeated;
Walter
J. Farrington, defeated.
- 1917 Nov 6:
Albert
H. F. Seeger (Rep & Prohibition), elected;
John
C. R. Taylor (Dem), defeated;
Irvin
E. Klein (Socialist), defeated.
|
|