Circuit Judges in Michigan, 1930-39 (may be
incomplete!)
Events and Candidates (may be incomplete!)
Circuit Judges in Michigan: Events and
Candidates of the 1930's (may be incomplete!)
- 1st District:
- 1st Circuit:
- 2nd Circuit:
- 3rd Circuit:
- 1930 Sep 9:
Lester
S. Moll (Rep), nominated;
James
E. Chenot (Rep), nominated;
Homer
Ferguson (Rep), nominated;
Allan
Campbell (Rep), nominated;
Maurice
H. McMahon (Rep), defeated in primary;
Pliny
W. Marsh (Rep), defeated in primary;
L.
Eugene Sharp (Rep), defeated in primary;
George
B. Murphy (Rep), defeated in primary;
Oscar
A. Riopelle (Rep), defeated in primary;
John
Atkinson (Rep), defeated in primary;
Ralph
A. Philbrook (Rep), defeated in primary.
- 1930 Nov 4:
James
E. Chenot (Rep), elected unopposed;
Lester
S. Moll (Rep), elected unopposed;
Homer
Ferguson (Rep), elected unopposed;
Allan
Campbell (Rep), elected unopposed.
- 1931 Aug 5:
Alfred
J. Murphy, died in office.
- 1931 Sep 8:
Arthur
W. Kilpatrick, appointed.
- 1932 Nov 8:
Thomas
J. Murphy, elected.
- 1935 Mar 4:
Thomas
J. Murphy (Dem), nominated;
Stanley
B. Dombrowski (Dem), nominated;
Alfred
S. Stolinksi (Dem), nominated;
Stephen
A. Majewski (Dem), nominated;
Carl
M. Weideman (Dem), nominated;
Arthur
A. Koscinski (Dem), nominated;
Patrick
H. O'Brien (Dem), nominated;
Joseph
V. Lutomski (Dem), nominated;
Ralph
W. Liddy (Dem), nominated;
Frank
J. Kolodziejski (Dem), nominated;
Frank
FitzGerald (Dem), nominated;
Arthur
F. Lederle (Dem), nominated;
Albert
Bonczak (Dem), nominated;
George
B. Murphy (Dem), nominated;
Eugene
G. Donohoe (Dem), nominated;
John
H. Brennan (Dem), nominated;
W.
Leo Cahalan (Dem), nominated;
Joseph
A. Bahorski (Dem), nominated;
Leo
R. Schaefer (Dem), defeated in primary;
Philip
J. Neudeck (Dem), defeated in primary;
John
D. Lynch (Dem), defeated in primary;
I.
H. Polozker (Dem), defeated in primary;
Victor
Kulaski (Dem), defeated in primary;
Leo
P. Rabaut (Dem), defeated in primary;
Alfred
Kuschinski (Dem), defeated in primary;
John
R. Monaghan (Dem), defeated in primary;
C.
Walter Healy (Dem), defeated in primary;
John
J. Walsh (Dem), defeated in primary;
Nicholas
Salowich (Dem), defeated in primary;
Charles
Rubiner (Dem), defeated in primary;
Vincent
P. Dacey (Dem), defeated in primary;
Thomas
M. Buckley (Dem), defeated in primary;
Anthony
G. Jeffries (Dem), defeated in primary;
Howell
Van Auken (Dem), defeated in primary;
Patrick
J. Murphy (Dem), defeated in primary;
Ferris
H. Fitch (Dem), defeated in primary;
Thomas
B. Lally (Dem), defeated in primary;
M.
Hubert O'Brien (Dem), defeated in primary;
George
D. O'Brien (Dem), defeated in primary;
Jesse
Drake (Dem), defeated in primary;
Charles
C. Lockwood (Dem), defeated in primary;
Harry
M. Lau (Dem), defeated in primary;
Leo
J. Moriarty (Dem), defeated in primary;
John
L. Sullivan (Dem), defeated in primary;
Walter
I. McKenzie (Dem), defeated in primary;
William
M. Donnelly (Dem), defeated in primary;
John
Atkinson (Dem), defeated in primary;
William
E. Tarsney (Dem), defeated in primary;
Thomas
J. Bresnahan (Dem), defeated in primary;
William
J. Cody (Dem), defeated in primary;
Matthew
F. Callahan (Dem), defeated in primary;
Edmund
A. Cummiskey (Dem), defeated in primary;
Harry
F. Pisula (Dem), defeated in primary;
Frank
Schwartz (Dem), defeated in primary;
Edward
P. Echlin (Dem), defeated in primary;
Alfred
A. May (Dem), defeated in primary;
Howard
Farrell (Dem), defeated in primary;
Frederic
T. Harward (Dem), defeated in primary;
C.
Joseph Belanger (Dem), defeated in primary;
Maurice
Miller (Dem), defeated in primary;
Harry
F. Moll (Dem), defeated in primary;
Walter
Phillips (Dem), defeated in primary;
Edward
H. Kennedy (Dem), defeated in primary;
Anthony
J. Fitzgerald (Dem), defeated in primary;
Tilden
M. Gallagher (Dem), defeated in primary;
Dennis
Boyle (Dem), defeated in primary;
Henry
J. Kent (Dem), defeated in primary;
William
L. Thorp (Dem), defeated in primary;
Dan
Shea (Dem), defeated in primary;
Mark
Farrell (Dem), defeated in primary;
George
S. Fitzgerald (Dem), defeated in primary;
Richard
I. Lawson (Dem), defeated in primary;
Andrew
DeMaggio (Dem), defeated in primary;
Henrietta
Rosenthal (Dem), defeated in primary;
John
A. Hamilton (Dem), defeated in primary;
Bernard
L. Walsh (Dem), defeated in primary;
M.
William Kashmerick (Dem), defeated in primary;
Frank
T. McGann (Dem), defeated in primary;
Harold
E. Bledsoe (Dem), defeated in primary;
Walter
J. Dunne (Dem), defeated in primary;
Harry
H. Mead (Dem), defeated in primary;
William
A. Flanigan (Dem), defeated in primary;
N.
George Bashara (Dem), defeated in primary;
Charles
W. Babcock (Dem), defeated in primary;
William
Kaufman (Dem), defeated in primary;
James
J. Hunt (Dem), defeated in primary;
Louis
Ott (Dem), defeated in primary;
Thomas
B. Moore (Dem), defeated in primary;
Robert
J. Hanley (Dem), defeated in primary;
Kenneth
C. Weber (Dem), defeated in primary;
Ralph
E. Baker (Dem), defeated in primary;
William
J. O'Halloran (Dem), defeated in primary;
Vincent
Fordell (Dem), defeated in primary;
Harry
C. Kent (Dem), defeated in primary;
James
E. Frazer (Dem), defeated in primary;
Harry
J. Lippman (Dem), defeated in primary;
Nathan
D. Metzger (Dem), defeated in primary;
Gerald
E. Schroeder (Dem), defeated in primary;
Carl
A. Williams (Dem), defeated in primary;
John
W. Hurley (Dem), defeated in primary;
George
H. Heideman (Dem), defeated in primary;
John
W. Gilmore (Dem), defeated in primary;
Louis
W. McClear (Dem), defeated in primary;
Clyde
L. Fulton (Dem), defeated in primary;
Frank
J. Kane (Dem), defeated in primary;
Ben
C. Hughes (Dem), defeated in primary;
Emanuel
A. Paperno (Dem), defeated in primary;
Henry
C. L. Forler (Dem), defeated in primary;
Mark
L. Rowley (Dem), defeated in primary;
Julius
L. Berns (Dem), defeated in primary;
Frank
Blake (Dem), defeated in primary;
Gregory
J. Sheehan (Dem), defeated in primary;
Henry
E. Rice (Dem), defeated in primary;
Norman
J. Miller (Dem), defeated in primary;
William
Krueger (Dem), defeated in primary;
Samuel
Brezner (Dem), defeated in primary;
George
K. Williams (Dem), defeated in primary;
Lee
C. McManus (Dem), defeated in primary;
Colin
J. McRae (Dem), defeated in primary;
Leo
A. Mandell (Dem), defeated in primary;
John
E. Ciagle (Dem), defeated in primary;
Philip
A. McHugh (Dem), defeated in primary;
Charles
G. Webb (Dem), defeated in primary;
Edward
C. Moran (Dem), defeated in primary;
Mathew
M. Wolfe (Dem), defeated in primary;
Olen
K. Underwood (Dem), defeated in primary;
Frank
S. Caswell (Dem), defeated in primary;
Charles
J. Weber (Dem), defeated in primary;
Howard
A. Scheafer (Dem), defeated in primary;
Fred
B. Collier (Dem), defeated in primary;
Aaron
Kurland (Dem), defeated in primary;
Theodore
J. Rodgers (Dem), defeated in primary;
George
B. Mack (Dem), defeated in primary;
Adelbert
H. Lindley (Dem), defeated in primary;
Dennis
Harry Dwyer (Dem), defeated in primary;
George
A. Porter (Dem), defeated in primary;
Leonard
J. Burke (Dem), defeated in primary;
Harry
C. Hanley (Dem), defeated in primary;
Harold
N. Harris (Dem), defeated in primary;
Marlin
Campbell (Dem), defeated in primary;
Frank
A. Ruddy (Dem), defeated in primary;
David
Keller (Dem), defeated in primary;
Francis
D. Cooley (Dem), defeated in primary;
Ralph
R. Goldsmith (Dem), defeated in primary;
Maxwell
L. Black (Dem), defeated in primary;
John
W. L. Hicks (Dem), defeated in primary;
William
O'Neill Kronner (Dem), defeated in primary;
Maurice
K. Karp (Dem), defeated in primary;
Constantine
T. Dinu (Dem), defeated in primary;
Leon
D. Barlow (Dem), defeated in primary;
Noble
G. Larkins (Dem), defeated in primary;
R.
D. Paterson (Dem), defeated in primary;
Victor
H. Look (Dem), defeated in primary;
William
N. Warren (Dem), defeated in primary;
Herbert
L. Harris (Dem), defeated in primary;
Earlmont
H. Dill (Dem), defeated in primary;
Armand
A. Lefebvre (Dem), defeated in primary;
Charles
Upton Shreve (Dem), defeated in primary;
Hardy
Pagels (Dem), defeated in primary;
Benjamin
Knoppow (Dem), defeated in primary;
Charles
A. Svenson (Dem), defeated in primary;
Benjamin
Gantz (Dem), defeated in primary;
James
T. Bergen (Dem), defeated in primary;
Harvey
B. M. Wilds (Dem), defeated in primary;
Bland
A. Pugh (Dem), defeated in primary;
Maurice
D. Smilay (Dem), defeated in primary;
Ralph
H. Mogan (Dem), defeated in primary;
Milton
M. Maddin (Dem), defeated in primary;
Stephen
F. Resh (Dem), defeated in primary;
Irving
W. Schlussel (Dem), defeated in primary;
Francis
A. Hilton (Dem), defeated in primary;
Heinz
F. Weinert (Dem), defeated in primary;
Rhe
O. Tague (Dem), defeated in primary;
F.
James Finan (Dem), defeated in primary;
Michael
P. Bailen (Dem), defeated in primary;
Bampton
Wolleman (Dem), defeated in primary;
Woodruff
B. Cram (Dem), defeated in primary;
Eino
E. Juntunen (Dem), defeated in primary;
Henry
P. Seaborg (Dem), defeated in primary;
Hugh
Crawford Chedester (Dem), defeated in primary;
Earl
H. Victorson (Dem), defeated in primary.
- 1935 Mar 4:
Clyde
I. Webster (Rep), nominated;
Harry
B. Keidan (Rep), nominated;
Arthur
Webster (Rep), nominated;
James
E. Chenot (Rep), nominated;
Theodore
J. Richter (Rep), nominated;
De
Witt H. Merriam (Rep), nominated;
Ira
W. Jayne (Rep), nominated;
Robert
M. Toms (Rep), nominated;
Adolph
F. Marschner (Rep), nominated;
Lester
S. Moll (Rep), nominated;
Homer
Ferguson (Rep), nominated;
Vincent
M. Brennan (Rep), nominated;
Guy
A. Miller (Rep), nominated;
Joseph
A. Moynihan (Rep), nominated;
Sherman
D. Callender (Rep), nominated;
Allan
Campbell (Rep), nominated;
Harry
J. Dingeman (Rep), nominated;
Henry
G. Nicol (Rep), nominated;
Frank
Day Smith (Rep), defeated in primary;
Bethune
D. Blain (Rep), defeated in primary;
Arthur
J. Adams (Rep), defeated in primary;
Arthur
H. Rice (Rep), defeated in primary;
Charles
H. Culver (Rep), defeated in primary;
Sid
A. Erwin (Rep), defeated in primary;
Fred
Burton (Rep), defeated in primary;
Wilfred
A. Steiner (Rep), defeated in primary;
John
F. Jordan (Rep), defeated in primary;
John
Kaminski (Rep), defeated in primary;
John
D. Sullivan (Rep), defeated in primary;
Thomas
L. Thomson (Rep), defeated in primary;
Ira
F. Morgan (Rep), defeated in primary;
William
J. Harcourt (Rep), defeated in primary;
Ross
W. Seymour (Rep), defeated in primary;
Harold
J. Mellen (Rep), defeated in primary;
Samuel
Marks (Rep), defeated in primary;
Leo
J. Carrigan (Rep), defeated in primary;
Ralph
A. Philbrook (Rep), defeated in primary;
Markus
S. Simon (Rep), defeated in primary;
William
H. Shiek (Rep), defeated in primary.
- 1935 Apr 1:
Harry
B. Keidan (Rep), elected;
Clyde
I. Webster (Rep), elected;
James
E. Chenot (Rep), elected;
Vincent
M. Brennan (Rep), elected;
Arthur
Webster (Rep), elected;
Lester
S. Moll (Rep), elected;
Joseph
A. Moynihan (Rep), elected;
De
Witt H. Merriam (Rep), elected;
Theodore
J. Richter (Rep), elected;
Robert
M. Toms (Rep), elected;
Homer
Ferguson (Rep), elected;
Guy
A. Miller (Rep), elected;
Adolph
F. Marschner (Rep), elected;
Ira
W. Jayne (Rep), elected;
Sherman
D. Callender (Rep), elected;
Allan
Campbell (Rep), elected;
Harry
J. Dingeman (Rep), elected;
Henry
G. Nicol (Rep), elected;
Thomas
J. Murphy (Dem), defeated;
Carl
M. Weideman (Dem), defeated;
John
H. Brennan (Dem), defeated;
Arthur
F. Lederle (Dem), defeated;
Ralph
W. Liddy (Dem), defeated;
Patrick
H. O'Brien (Dem), defeated;
George
B. Murphy (Dem), defeated;
Frank
FitzGerald (Dem), defeated;
Alfred
S. Stolinksi (Dem), defeated;
W.
Leo Cahalan (Dem), defeated;
Eugene
G. Donohoe (Dem), defeated;
Arthur
A. Koscinski (Dem), defeated;
Stanley
B. Dombrowski (Dem), defeated;
Stephen
A. Majewski (Dem), defeated;
Joseph
V. Lutomski (Dem), defeated;
Joseph
A. Bahorski (Dem), defeated;
Frank
J. Kolodziejski (Dem), defeated;
Albert
Bonczak (Dem), defeated.
- 1939 May 15:
Allan
Campbell, died in office.
- 1939 Jun 1:
Frank
Day Smith, appointed.
- 4th Circuit:
- 5th Circuit:
- 6th Circuit:
- 7th Circuit:
- 1930 Sep 9:
John
F. Baker (Dem), nominated unopposed, but withdrew.
- 1930 Sep 9:
Paul
V. Gadola (Rep), nominated;
Edwin
D. Mallory (Rep), defeated in primary.
- 1930 Nov 4:
Paul
V. Gadola (Rep), elected unopposed.
- 1935 Apr 1:
James
S. Parker (Rep), elected;
Paul
V. Gadola (Rep), elected;
Edward
D. Black (Rep), elected;
Philip
Elliott (Dem), defeated;
Edwin
D. Mallory (Dem), defeated;
William
E. Doran (Dem), defeated;
Paul
H. Kelley, defeated.
- 1937 Jan 13:
James
S. Parker, died in office.
- 1937 May 15:
Philip
Elliott, appointed.
- 1938 Nov 8:
Philip
Elliott (Dem), elected;
Russell
C. Roberts (Rep), defeated.
- 1939 May 3:
Edward
D. Black, died in office.
- 1939 May 13:
Clifford
A. Bishop, appointed.
- 8th Circuit:
- 9th Circuit:
- 10th Circuit:
- 11th Circuit:
- 12th Circuit:
- 13th Circuit:
- 14th Circuit:
- 15th Circuit:
- 16th Circuit:
- 17th Circuit:
- 1932:
Major
L. Dunham, died in office.
- 1932 May 7:
Leonard
D. Verdier, appointed.
- 1932 Nov 8:
Leonard
D. Verdier, elected.
- 1935 Apr 1:
Leonard
D. Verdier (Rep), elected;
Willis
B. Perkins (Rep), elected;
William
B. Brown (Rep), elected;
Glenwood
C. Fuller (Dem), defeated;
Frederick
E. Stiles (Dem), defeated;
George
Hollway (Dem), defeated.
- 1937 Aug 31:
Willis
B. Perkins, died in office.
- 1938 Mar 15:
Glenwood
C. Fuller, appointed.
- 1938 Nov 8:
Cornelius
Hoffius (Rep), elected;
Glenwood
C. Fuller (Dem), defeated.
- 18th Circuit:
- 19th Circuit:
- 20th Circuit:
- 21st Circuit:
- 1935 Apr 1:
Ray
Hart (Rep), elected unopposed.
- 22nd Circuit:
- 23rd Circuit:
- 24th Circuit:
- 25th Circuit:
- 26th Circuit:
- 27th Circuit:
- 28th Circuit:
- 29th Circuit:
- 30th Circuit:
- 31st Circuit:
- 32nd Circuit:
- 33rd Circuit:
- 34th Circuit:
- 35th Circuit:
- 36th Circuit:
- 37th Circuit:
- 38th Circuit:
- 39th Circuit:
- 40th Circuit:
|
|